Scenariusz zajęć dla przedszkolaków „KAŻDY PRZEDSZKOLAK

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla przedszkolaków „KAŻDY PRZEDSZKOLAK
Scenariusz zajęć dla przedszkolaków
„KAŻDY PRZEDSZKOLAK DOBRZE WIE JAK ODŻYWIAĆ SIĘ ZDROWO”
Cel ogólny:
Zapoznanie dzieci z zasadami racjonalnego odżywiania i zdrową żywnością oraz
z różnymi opakowaniami żywności.
Ukazanie „złej” i „dobrej” żywności oraz „złych” i „dobrych” opakowań.
Cele szczegółowe:
Dzieci:
rozumieją pojęcie zdrowej żywności i podają jej przykłady,
rysują, jak należy się odżywiać,
wybierają opakowania ekologiczne,
odpowiadają na zagadki nt. żywności,
segregują produkty na zdrowe i niezdrowe
Etap edukacyjny:
Przedszkole
Metody:
Burza mózgów, wyjaśnienie, scenka rodzajowa
Formy pracy:
Indywidualna i grupowa jednym frontem
Czas realizacji: 1 godz. lekcyjna
Środki dydaktyczne:
opakowania „dobre” i „złe”, produkty żywnościowe „dobre” i złe”,
arkusze papieru pakowego, mazaki, koszyki wiklinowe.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie z dziećmi i wprowadzenie ich w tematykę dzisiejszej lekcji.
2. Rozmowa z dziećmi na temat tego, co jedzą.
- Co to jest jedzenie?
- Czy jecie?
- Dlaczego jecie?
- Co by było, gdybyśmy nie jedli?
- Co jecie?
- Jakie posiłki i kiedy spożywacie?
- Co jedliście na śniadanie?
*zabawa z dziećmi –przedszkolaki rysują na arkuszu papieru to, co zjadły dziś
w przedszkolu na śniadanie
3. Produkty żywnościowe i ich rodzaje.
( dzieci wymieniają znane im rodzaje żywności i wskazują na poszczególne produkty)
- owoce
- warzywa
- mięso i jego przetwory
- nabiał
- pieczywo
- napoje
- słodycze
4. Podział żywności na zdrową i niezdrową. Jaka żywność jest zdrowa, a jaka niezdrowa?
* zabawa z dziećmi- przedszkolaki wrzucają poszczególne produkty do dwóch
koszyków ze zdrową i niezdrowa żywnością. Wskazują, które z wcześniej
wymienionych produktów są zdrowe, a które niezdrowe.
5. Opakowania produktów żywnościowych.
- Rozmowa z dziećmi na temat opakowań produktów spożywczych
- Co robimy z opakowaniami po spożyciu produktów? Czy niektóre z nich możemy
oddać do ponownego przetworzenia?
- Opakowania ekologiczne (przyjazne środowisku), czyli nadające się do
przetworzenia: szklane (butelki, słoiki), papierowe (papierowe opakowania,
kartonowe pudełka, opakowania po jajkach), drewniane (kobiałki).
- Nieekologiczne: z tworzyw sztucznych (plastikowe butelki, folie, pianki, styropian,
kartony wyściełane folią).
6. Torby:
- ekologiczne: torby lniane i papierowe, wiklinowe koszyki
- nieekologiczne: foliowe torby z „uszami”, jednorazówki
7. Zagadki związane z żywieniem i produktami żywnościowymi. Dziecko, które zgadnie
otrzymuje jabłko – symbol zdrowej żywności.
8. 10 przykazań przedszkolaka, czyli zasady zdrowego odżywiania – dzieci rysują na arkuszu
papieru pakowego, jak należy się odżywiać.
9. Scenka rodzajowa „Zakupy czerwonego kapturka”
(Organizujemy mini-sklepik i wybieramy dziecko, które kupuje w nim dowolnie wybrane
produkty). Później razem z dziećmi analizujemy dokonane przez Czerwonego Kapturka)
10. Zabawa z dziećmi –podsumowanie przeprowadzonych zajęć.
(Dzieci segregują produkty żywnościowe na zdrowe i niezdrowe i umieszczają ich obrazki
w tabelce pod odpowiednim napisem)
11. Podsumowanie zajęć i pożegnanie z dziećmi.

Podobne dokumenty