Sukienka dla Pani Jesieni

Transkrypt

Sukienka dla Pani Jesieni
09.qxd
8/19/09 6:26 AM
Page 66
(Black plate)
Jesieƒ – scenariusze zaj´ç dydaktycznych
Sukienka dla Pani Jesieni
Sukienka dla Pani Jesieni
Jolanta Kokoszko
Cele
●
●
TreÊci
●
●
eksperymentowanie na materiale przyrodniczym
wed∏ug pomys∏u dzieci
wdra˝anie dzieci do zgodnego wspó∏dzia∏ania
wspomaganie rozwoju mowy dzieci
wychowanie przez sztuk´ – ró˝ne formy plastyczne
Formy pracy
●
praca w grupie
Ârodki dydaktyczne
●
list od Pani Jesieni do dzieci (za∏àcznik 1), wzór planszy
z konturem sukni Pani Jesieni (za∏àcznik 2)
liÊcie – dla ka˝dego dziecka po jednym, du˝e arkusze
papieru ze schematem sukni, kredki, farby, suszone liÊcie
p∏yta z piosenkà Jarz´binowa piosenka, odtwarzacz p∏yt CD
●
●
●
●
Uwagi
66
PoproÊ innà nauczycielk´ z placówki o dostarczenie listu do
grupy. Wa˝ne jest, aby w przebraniu listonosza wesz∏a do sali
i wr´czy∏a Tobie list w obecnoÊci dzieci. Koperta powinna byç
ozdobiona motywami jesiennymi.
Przed lekcjà na du˝ych arkuszach papieru narysuj schemat
sukni (mo˝esz wykorzystaç wzór z za∏àcznika) – przygotuj tyle
arkuszy, ile grup b´dzie pracowaç na lekcji. Przygotuj równie˝
dla ka˝dego dziecka jeden liÊç jesienny.
Przedszkolaki w szkole
WP0909
●
rozmowa kierowana
dzia∏anie praktyczne
zabawa
Metody
09.qxd
8/19/09 6:26 AM
Page 67
(Black plate)
Jesieƒ – scenariusze zaj´ç dydaktycznych
Sukienka dla Pani Jesieni
Przebieg zaj´ç
List do Pani Jesieni
Zgromadê dzieci na dywanie. ZaproÊ do sali goÊcia – listonosza, który ma dla ciebie
wa˝nà przesy∏k´. Poka˝ dzieciom kolorowà kopert´, wyjmij i odczytaj list (za∏àcznik 1).
Nast´pnie zapytaj, czy ju˝ wiedzà, kto do nich napisa∏ i o co prosi. Pozwól dzieciom na
swobodne wypowiedzi.
Projektowanie i wykonanie sukni dla Pani Jesieni
WP0909
PoproÊ dzieci, aby usiad∏y przy stolikach. WyjaÊnij, ˝e b´dà pracowa∏y w grupach.
(wszystkie osoby siedzàce przy stoliku to jedna grupa). PodkreÊl, jak wa˝ne jest wspó∏dzia∏anie wszystkich cz∏onków grupy dla odniesienia po˝àdanego efektu pracy. Ka˝dej
grupie wr´cz arkusz z konturem sukni dla Pani Jesieni (za∏àcznik 2).
Podaj technik´ wykonania pracy – wype∏nianie konturu kredkami (kredki mo˝na te˝
zastàpiç farbami), nast´pnie naklejanie ró˝nokolorowych liÊci. Przypomnij o estetyce
wykonania pracy – ma to byç przecie˝ prezent dla Pani Jesieni. ˚ywo reaguj na inwencj´
twórczà dzieci, cz´sto chwal, pobudzaj do dzia∏ania.
Podczas pracy w tle s∏ychaç piosenk´ Jarz´binowa piosenka, którà dzieci mogà równie˝
Êpiewaç.
Jarz´binowa piosenka
Muzyka: Feliks Rybicki
S∏owa: Maria Szypowska
I. Na polanie w lesie
chodzi sobie jesieƒ,
ró˝ne dary niesie.
Na polanie w lesie
chodzi sobie jesieƒ,
ró˝ne dary niesie.
Ref. Koral, koral, sznur korali,
la, la, la, la, la, la, la.
Koral, koral, sznur korali,
koral jarz´bina da.
Przedszkolaki w szkole
67
s. 67
09.qxd
8/19/09 6:26 AM
Page 68
(Black plate)
Jesieƒ – scenariusze zaj´ç dydaktycznych
Sukienka dla Pani Jesieni
II. Las si´ ca∏y mieni
z∏oci i czerwieni,
czary to jesieni.
Las si´ ca∏y mieni
z∏oci i czerwieni,
czary to jesieni.
Ref. Koral, koral, sznur korali...
Po skoƒczonej pracy przedstawiciele grup prezentujà efekty wspólnych dzia∏aƒ. Powsta∏e
prace mo˝na wywiesiç w widocznym miejscu szko∏y i zaprezentowaç rodzicom.
Zabawa „Prawda czy fa∏sz”
Rozdaj dzieciom po jednym listku z koszyczka. Nast´pnie podaj im pewne informacje.
Dzieci oceniajà, czy czytane przez ciebie stwierdzenia sà prawdziwe. JeÊli informacja
jest prawdziwa, podnoszà listek w gór´.
Przyk∏adowe zdania do zabawy „Prawda czy fa∏sz”:
Teraz jest pora roku, którà nazywamy jesienià.
●
Teraz jest pora roku, którà nazywamy zimà.
●
Teraz jest pora roku, którà nazywamy wiosnà.
●
Miesiàc, który mamy teraz, to paêdziernik/marzec/grudzieƒ.
●
Kolor bràzowy jest kolorem jesieni.
●
Jesienià liÊcie spadajà z drzew itp.
68
WP0909
●
Przedszkolaki w szkole

Podobne dokumenty