Scenariusz zajęć z zakresu edukacji ekologicznej do programu
Transkrypt
Scenariusz zajęć z zakresu edukacji ekologicznej do programu
Scenariusz zajęć z zakresu edukacji ekologicznej do programu „Młodzi dla Świata” Temat zajęć: Jak śmieci wpływają na środowisko? Cele ogólne: - zapoznanie z zagrożeniami płynącymi z zanieczyszczeń środowiska - rozwijanie umiejętności współpracy w grupie - wyrabianie odpowiednich nawyków postępowania aby chronić środowisko naturalne Cele szczegółowe (dziecko): - wie czym są i skąd się biorą śmieci - wie, że wszyscy ludzie musza dbać o środowisko naturalne - ma poczucie odpowiedzialności za środowisko, w którym żyje - wie gdzie należy wyrzucać śmieci - potrafi dostrzec dodatnie i ujemne zjawiska w otaczającym nas środowisku i wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski - wykonuje pracę plastyczną Materiały dydaktyczne: - zdjęcia pięknych i czystych krajobrazów oraz zanieczyszczonych miejsc - zdjęcia wysypisk śmieci - prezentacja http://www.youtube.com/watch?v=04jyuAwDxDc - rolka po papierze toaletowym - nieduży kawałek grubego kartonu [np. z pudła kartonowego] - farby plakatowe - pędzel - pojemnik na wodę - nożyczki - klej, np. Magic - zszywacz Metody pracy: - słowna - oglądowa - aktywizująca Przebieg zajęć: 1. Przywitanie z dziećmi. 2. Przypomnienie informacji zdobytych na zajęciach o śmieciach (skąd biorą się śmieci, co może być śmieciem, gdzie trafiają śmieci) 3. Oglądanie prezentacji multimedialnej przedstawiającej wpływ zanieczyszczeni na środowisko. Rozmowa na temat obejrzanej prezentacji, refleksja nad tym jak śmieci wpływają na roślinność, na życie w lasach, jak wpływają na życie w rzekach i morzach, jak wpływają na powietrze, a także o tym, że woda przez nas zanieczyszczana do nas wraca. http://www.youtube.com/watch?v=04jyuAwDxDc 4. „Co wy na to?” Dzieci oglądają ilustracje przedstawiające piękne krajobrazy i inne przedstawiające zanieczyszczone środowiska (zaśmiecony las, osiedle mieszkaniowe i dymiący komin fabryki z której ścieki odprowadzane są prosto do rzeki). Dzieci analizują to co zobaczyły, wysuwają wnioski. 5. „Co cieszy i co smuci naszą planetę?” – dzieci podzielone na dwie grupy otrzymują kartki – I grupa z uśmiechniętą planetą, a II grupa ze smutną planetą (każde dziecko w grupie ma swoją kartkę). W ramce obok Ziemi dzieci rysują odpowiednio to co jest dla naszej planty dobre, np. piękne i czyste krajobrazy, oraz to co jest złe, np. zaśmiecone lasy, rzeki, łąki, czarne dymy wydobywające się z kominów fabryk. Po zakończeniu pracy dzieci porównują rysunki obu grup. 6. Zabawa ruchowa „Wędrówka śmiecia” Na podłodze rozkładamy, w sporej odległości, trzy paski papieru każdy innego koloru, np. zielony (trawa), niebieski (rzeka), czerwony (dom). Nauczyciel informuje dzieci o znaczeniu każdego koloru. Dzieci stają w rozsypce i czekają na hasło nauczyciela, np. dom – dzieci biegną na czerwony pasek, rzeka – na niebieski itd. Kto się pomyli ten odpada. Zabawa trwa do momentu wyłonienia zwycięzcy. 7. Zabawa ruchowa „Sprzątanie śmieci”. Nauczyciel wybiera 6 dzieci, które będą sprzątały i wręcza im worki na śmieci. Reszta dzieci przygotowuje kulki z gazety (jak największą ilość. Nauczyciel włącza muzykę lub gra na tamburynie, a dzieci w tym czasie rozrzucają jak największą ilość gazetowych kulek. Kiedy muzyka milknie wybrane dzieci sprzątają. Po chwili znów nauczyciel włącza muzykę i powtarzamy zabawę. Później zamieniamy dzieci rolami. Tylko sześcioro dzieci rozrzuca śmieci a reszta sprząta. Po zakończeniu zabawy nauczyciel rozmawia z dziećmi o tym kiedy jest większy porządek (jak większość dba o czystość). Wspólne wyciąganie wniosków. 8. Praca plastyczna „Żabka” - Rolkę po papierze toaletowym malujemy zieloną farbą. - Jeszcze wilgotną rolkę spłaszczamy i tniemy na osiem, mniej więcej równych kawałków. - Z tektury wycinamy dwie łapki, malujemy je na zielono, pozostawiamy do wyschnięcia. - Z papierowych kółek formujemy: 1 kółko, 3 łezki, 2 oczka. Elementy łączymy ze sobą za pomocą zszywacza lub kleju. - Jedno z kółek przecinamy na pół, ciasno zwijamy, sklejamy, oplatamy gumką recepturką i pozostawiamy do wyschnięcia- to będą oczy żaby. Przyklejamy je we właściwym miejscu. - Przyklejamy łapki żabki, dzięki temu potrafi całkiem stabilnie stać. 9. Prezentacja wykonanych prac.