scenariusz zajęć gimnastycznych dla dzieci 5-6 letnich

Transkrypt

scenariusz zajęć gimnastycznych dla dzieci 5-6 letnich
SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNASTYCZNYCH
DLA DZIECI 5-6 LETNICH
Opracowała: Marzena Szyszło
GRUPA : 5-6 latki
CZAS: 35 minut
TEMAT TYGODNIA: Czy jesteśmy sami w kosmosie?
TEMAT SZCZEGÓŁOWY : „Kosmiczne stacje” ćwiczenia gimnastyczne prowadzone
metodą stacyjną.
CELE OGÓLNE:
- kształtowanie prawidłowej postawy,
- kształtowanie grup mięśniowych,
- rozwijanie sprawności motorycznej,
- rozwijanie naturalnych czynności ruchowych,
- rozwijanie poczucia rytmu.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko :
- reaguje prawidłowo na tempo utworu,
- wykonuje ćwiczenia zgodnie z poleceniem nauczyciela,
- poprawia szybkość i zwinność,
- wzmacnia siłę ramion , nóg i tułowia,
- ma świadomość własnego ciała,
- przestrzega zasad bezpieczeństwa .
METODY:
- metoda stacyjna (obwodowa)
- elementy metody A.M. Kniessów
FORMY PRACY :
- zajęcia zorganizowane z całą grupą
- ćwiczenia w małych grupach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
- piłki, pachołki, wysepki sensoryczne, woreczki gimnastyczne, ławeczki gimnastyczne,
materace, obręcze, bramki, nakrętki metalowe po dwie dla każdego dziecka (np. z soków
Kubuś), kolorowe chustki, płyty CD z nagraniem utworu „Marsz Radetzkiego” J. Straussa
oraz Sonata cis-moll, Księżycowa cz 1, L. Beethovena.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I Część wstępna (7min)
1. Dzieci wchodzą do sali gimnastycznej w parach krokiem marszowym w rytm nagrania
utworu „Marsz Radetzkiego” J. Straussa, każde dziecko trzyma w rękach dwie
nakrętki metalowe. W rytm muzyki dzieci ustawione w dwóch rzędach maszerują
w miejscu i jednocześnie wystukują rytm nakrętkami: uderzają jedną nakrętką o drugą
przed sobą, nad głową, o nakrętki partnera. Na hasło „dwa koła” dzieci rozchodzą się
krokiem marszowym jeden rząd na prawo, drugi na lewo, zataczają półkole i schodzą
się ponownie do pozycji wyjściowej przez cały czas uderzają nakrętkami w rytm
muzyki przed sobą i przy powtórzeniu nad głową (całość powtarzamy dwa razy –
3min.12s).
2. Omówienie i demonstracja przez wybrane dziecko sposobu wykonania ćwiczeń na
poszczególnych 7 stacjach. Podział na siedem zespołów przez odliczanie do 7 (dzieci
odliczają i zajmują pozycje wyjściowe przy kolejnych stacjach). Na każdej stacji
dzieci wykonują ćwiczenia przez 3 minuty.
II Część główna (21min)
Opis stacji i ćwiczeń
Stacja I
Przejście po ławeczce (szerokiej kładce) z przekraczaniem woreczków rozłożonych w
bezpiecznej odległości, zeskok na materac do przysiadu podpartego.
Stacja II
Przejście po wysepkach sensorycznych do obręczy, przeniesienie do niej woreczków
palcami stopy lewej i prawej (przy powtórzeniu wyjmowanie woreczków za obręcz).
Stacja III
Przejście na czworakach w tunelu utworzonym z bramek, wejście do obręczy podrzucenie
i złapanie woreczka.
Stacja IV
Bieg z piłką slalomem z omijaniem pachołków, powrót po linii prostej, przekazanie piłki
kolejnemu zawodnikowi.
Stacja V
„Zawijanie naleśników”- leżenie na plecach, nogi wyprostowane, ręce wzdłuż tułowia,
przetaczanie się z jednego końca materaca na drugi.
Stacja VI
Nogi złączone, przeskoki z jednej obręczy do drugiej (5 obręczy), powrót po linii prostej.
Stacja VII
Poślizg (podciąganie się rękami) po ławeczce w leżeniu przodem na kocyku.
II Część końcowa (7 min)
1. Dzieci biorą kolorowe chustki, stoją w luźnej gromadce, w lekkim rozkroku, wyrażają
muzykę ruchem (Sonata cis-moll, Księżycowa, cz. 1, L. Beethovena). Wykonują w
wolnym tempie dowolne ćwiczenia ramion i nóg.
2. Podsumowanie zajęć. Rozmowa.
Powiedzcie mi, na której stacji ćwiczenia podobały Wam się najbardziej, które były
najtrudniejsze, a które najłatwiejsze. Obserwowałam Was bardzo uważnie, bardzo
dobrze poradziliście sobie ze wszystkimi zadaniami, dlatego otrzymujecie dzisiaj
znaczki „Jestem sprawny, lubię ćwiczyć”.
3. W rytmie marsza dzieci wychodzą z sali gimnastycznej.
Literatura metodyczna:
1. Markowska Małgorzata, Ćwiczenia i zabawy ruchowe dla dzieci w wieku
przedszkolnym, Grupa Edukacyjna S.A. 2013.
2. Wlaźnik Kazimiera, Wychowanie fizyczne w przedszkolu. Przewodnik metodyczny
dla nauczyciela, Wydanie II, Wydawnictwo Juka , Warszawa 1999