scenariusz 1 - Kursy Operon

Transkrypt

scenariusz 1 - Kursy Operon
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO oprac. Urszula Faltyn
GIMNAZJUM – KLASA III
(praca na zaliczenie kursu „Twórczo i motywująco …”)
(2 jednostki lekcyjne – pełna wersja, można skrócić do jednej)
Temat: KLASOWY WERNISAŻ.
CEL OGÓLNY
Uczeń:
• samodzielnie dociera do źródeł
• wykorzystuje poznane pojęcia w refleksji o literaturze i wartościach
• tworzy formy wypowiedzi
CELE SZCZEGÓŁOWE
Uczeń:
• korzysta ze słownika wyrazów obcych i innych słowników
• tworzy spójną wypowiedź
• przedstawia propozycję odczytania konkretnego tekstu i uzasadnia ją
• redaguje tekst publicystyczny, rozprawkę
METODY I TECHNIKI
mapa mentalna, przekład intersemiotyczny, elementy burzy mózgów
FORMY PRACY
• praca zespołowa
• praca indywidualna
• praca grupowa
POMOCE DYDAKTYCZNE
• nagranie muzyczne "Hymn o miłości" św. Pawła w wykonaniu Grzegorza Turnaua
("Nieszpory ludźmierskie" J. K. Pawluśkiewicza i L. A. Moczulskiego)
• nagranie „scena balkonowa” - fr. baletu S. Prkofiewa
• prace uczniów (zadanie domowe) obrazujące motyw miłości – wykonane dowolną
techniką (co daje możliwość podjęcia pracy przez każdego) - który wystąpił w poznanych utworach - losowanie (np. „Krzyżacy”, „Romeo i Julia”, „Kamizelka”, „Mały
Książę”, „Orfeusz i Eurydyka”, „Hymn o miłości", „Treny”, „Pieśń o Rolandzie”,
Demeter i Kora”, „Przygody Odyseusza”, „Kamienie na szaniec”, „Reduta Ordona,
„Dziady” cz. II, ballada „To lubię”, „Dywizjon 303”, …). O doborze literatury decyduje nauczyciel.
PRZEBIEG LEKCJI
Uczniowie Koła Humanistycznego przygotowali wcześniej salę – zagospodarowali ją inaczej
niż zazwyczaj (stoliki pod oknami – pusta przestrzeń dla łatwego przemieszczania się, ekspozycja zebranych prac domowych – bez podpisów)
I WPROWADZENIE (ok. 15 minut)
1. Nauczyciel przedstawia uczniom cel lekcji (Bohaterem dzisiejszego spotkania będzie
MIŁOŚĆ. Spróbujemy przyjrzeć się jej ponownie – nazwać ją i określić jej miejsce w
życiu człowieka….) i sposób jej przebiegu – umieszcza w widocznym miejscu porządek spotkania i instrukcję dla każdego ucznia.
2. Jeden z uczniów wyjaśnia termin wernisaż; podaje etymologię i ortografię tego słowa.
3. Nauczyciel włącza nagranie Scena baletowa Sergiusza Prokofiewa. Uczniowie oglądają prace, przygotowują się do wystąpienia.
III PREZENTACJA (ok. 30 minut)
1. Uczniowie (chętni, wskazani, …) „recenzują” wybraną pracę w kontekście utworu,
odczytują, co o miłości mówi wybrana praca. Następnie ujawniony zostaje autor
omawianej pracy. Uczniowie zadają mu pytania.
2. Umieszczanie tytułów nad pogrupowanymi pracami (EROS, PRZYJAŹŃ,
PRZYWIĄZANIE, CARITAS) - dobieranie przygotowanych przez Koło Humanistyczne napisów.
3. Na zasadzie burzy mózgów uczniowie podają wnioski na temat miłości (i wysłuchują
„Hymnu o miłości św. Pawła (Turnau).
np.:
miłość niepodważalna wartość, miłość niejedno ma imię, zmienia się człowiek, zmienia się świat, a miłość „wariatka ciągle ta sama”, miłość jest konieczna dla pełni życia
„NAJWAŻNIEJSZA JEST MIŁOŚĆ”
V BADANIE I PRZEKSZTAŁCANIE
1. Po wernisażu uczniowie tworzą artykuł prasowy (może to być tekst do gazetki szkolnej: artykuł informacyjny, recenzja, uzdolnieni – felieton). Odczytujemy po jednym
przykładzie (15 minut).
2. Ćwiczenia językowe - uczniowie w grupach (4 rodzaje miłości – EROS, PRZYJAŹŃ,
PRZYWIĄZANIE, CARITAS, tworzą mapy myślowe – gromadzące słownictwo
związane z rodzajem miłości, utworami z tym motywem (można przejść do sali komputerowej i pracować z wykorzystaniem programu Freemind lub Prezi (ok. 20 minut).
Jest to o tyle korzystne, że nie tracimy czasu na prezentację wyniku pracy na forum
klasy (nauczyciel na bieżąco kontroluje etapy pracy i wskazuje ewentualne błędy,
uczniowie przesyłają sobie pliki).
Lekcja ta może (zamiast w sali komputerowej) przebiegać w bibliotece z wykorzystaniem słowników (j. polskiego, frazeologicznego, synonimów, poprawnej polszczyzny)
– efekt pracy zostaje wywieszony na gazetce ściennej. (20 minut)
VI REFLEKSJA
1. Czego nauczyłem się na dzisiejszej lekcji, czy jest coś, czego nie zrozumiałem, jak
oceniam tę lekcję, dlaczego? (może to być ankieta, może być symbolika na tablicy zaznaczana przy wyjściu z klasy).
VII ZADANIE DOMOWE
„Najważniejsza jest miłość? – dlaczego? Rozprawka. Wykorzystaj materiał lekturowy.
oprac. Urszula Faltyn