Scenariusz zajęć z okazji 22 kwietnia – Dnia Ziemi

Transkrypt

Scenariusz zajęć z okazji 22 kwietnia – Dnia Ziemi
mgr Danuta Puka
nauczanie poczatkowe
Scenariusz zajęć z okazji
22 kwietnia – Dnia Ziemi
Temat zajęć: Nasza planeta Ziemia – wdrażanie dzieci do poszanowania i
ochrony środowiska.
Kierunki edukacji:
Edukacja polonistyczna
Analiza wiersza
Edukacja środowiskowa
Szukanie odpowiedzi na pytanie – „Dlaczego planeta Ziemia płacze?”
Edukacja plastyczna
Kolorowanie historyjek obrazkowych
Edukacja muzyczna
Utrwalanie piosenki „Dzieci śmieci”
Cel główny: Wdrażanie dzieci do poszanowania przyrody i ochrony środowiska.
Cele operacyjne:
Uczeń wie, poznał:
- treść wiersza „Mali strażnicy przyrody”, „Wycieczka”,
- reguły zabaw „Gdzie z tym śmieciem?”
- polecenia do karty pracy,
- słowa piosenki „Dzieci śmieci”,
- sposób wykonywania pracy plastycznej
Uczeń rozumie:
- dlaczego należy chronić przyrodę,
- jak należy zachować się obcując z przyrodą,
- co oznacza pojęcie „przyjaciel przyrody”,
- reguły zabaw,
- dlaczego należy segregować śmieci,
- etapy pracy z kartą.
Uczeń potrafi:
-
odpowiedzieć całymi zdaniami na pytania nauczyciela,
zgodnie współpracować w zespole,
dostrzegać piękno przyrody,
wypowiadać się poprawnie na temat niszczycielskiej działalności człowieka,
ułożyć obrazek z kawałków,
właściwie posegregować śmieci,
właściwie reagować na polecenia nauczyciela,
przeczytać fragment wiersza,
zaśpiewać piosenkę,
samodzielnie pracować z kartą pracy.
Metody pracy: pogadanka, rozmowa kierowana, praca z tekstem, problemowa,
działania praktycznego.
Formy pracy: zbiorowa z podziałem na grupy, zróżnicowana indywidualna,
jednolita, indywidualna zróżnicowana.
Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, karton, klej, ilustracje środowisk
przyrodniczych (zanieczyszczonych przez człowieka i
czystych, zielonych, zdrowych), pomoce z MACA, kosze
z napisami: plastik, szkło, makulatura, wiersz „Mali
strażnicy przyrody”, „Wycieczka”, globus, encyklopedia,
ilustracja płaczącej Ziem, kalendarz ekologiczny,
rozsypanka wyrazowa, zagadki, karta pracy „To potrafię”,
hasła ekologiczne.
Przebieg zajęć
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
Zaprowadzenie ładu i porządku, rozdanie materiałów potrzebnych do
lekcji.
2. Wprowadzenie do zajęć.
Napis na tablicy: „Dlaczego Ziemia płacze?” (Zawieszenie rysunku
płaczącej Ziemi)
3. Zapowiedź tematu zajęć
Podczas dzisiejszych zajęć spróbujemy znaleźć odpowiedź na postawione
pytanie. Zastanówmy się, w jaki sposób chronić nasz wspólną planetę
Ziemię.
Pokaz globusa – To nasza planeta Ziemia w ogromnym zmniejszeniu.
Taki model Ziemi nazywa się globusem.
Odpowiedzi na pytania postawione przez nauczyciela:
- Jak nazywa się nasza planeta?
- Jaki kształt ma Ziemia?
- Kto żyje na Ziemi?
- Dlaczego Ziemia zapisujemy wielką literą?
Zawieszenie na tablicy kalendarza ekologicznego (załącznik nr 1)
Co przyjaciel przyrody musi i może zrobić, a czego nie powinien.
4. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat niszczycielskiej działalności
człowieka.
5. Odczytanie zagadek:
Służy do picia,
służy do mycia.
Bez niej na Ziemi
nie byłoby życia. (woda)
Wiele tutaj drzewek
i zieleni wkoło.
Rosną tu jagody
i grzyby wesoło. (las)
Potrzebne ludziom,
zwierzętom i roślinom
do oddychania. (powietrze)
6. Zawieszenie ilustracji kontrastujących ze sobą (6 rysunków ułożonych w
pary)
las
- zaśmiecony
- połamane gałęzie
- szary, bez zwierząt
- bogaty w różne gatunki
drzew i zwierząt
- żywa, soczysta zieleń
woda
- brudna, czarna
- zanieczyszczona ściekami
- brak roślin i zwierząt
- czysta, przeźroczysta
- bez zanieczyszczeń
- dużo zieleni, zwierząt
powietrze
- fabryki bez filtrów
- pusto, ponuro
- wymarłe drzewa
- fabryki wyposażone w filtry
- obok dużo zieleni
- domy zamieszkałe
Nauczyciel:
- Czym różnią się te rysunki?
- Jakie skutki powoduje bezmyślne wyrzucanie śmieci i niszczenie
roślinności?
- Skąd się biorą zanieczyszczenia wody?
- Skąd pochodzą zanieczyszczenia powietrza?
7. Ułożenie zdań z rozsypanki wyrazowej (załącznik nr 2)
Ziemia jest naszym domem. Chrońmy ją.
8. Układanka – praca w grupach (załącznik nr 3)
NAUCZYCIEL - Chciałabym przedstawić wam dwóch chłopców, Jacka i
Wacka (przypinam na tablicy postacie chłopców)
Często wybieraj się oni, aby poznać nowe miejsca i maja przy tym wiele
przygód. Za chwilę poznacie niektóre z nich.
Każda grupa otrzymuje pocięta na kawałki historyjkę obrazkową. Należy ją
ułożyć, a następnie nakleić na karton i pokolorować.
Przyjrzyjcie się tym historyjkom.
Każda z grup zaprezentuje swoja pracę i opowie o przygodach chłopców.
Podsumowaniem historyjek są hasła, które należy zapisać do zeszytu:
PAMIETAJ, NIE KRZYWDŹ NICZEGO CO ŻYJE.
ZBIERAJ TYLKO GRZYBY JADALNE.
NIE HAŁASUJ W LESIE.
JEŚLI SAMI NIE POSPRZATAMY TO PRZYRODA ZA NAS TEGO NIE
ZROBI.
9. Piosenka – Dzieci śmieci (4)
10. Praca samodzielna – To potrafię (załącznik nr 5)
Polecenie do karty pracy
Uzupełnij zdania rozkazujące wyrazami z wypożyczalni wyrazów
(gałęzie, śmieci, grzybów, jaj, kwiatów, lesie)
11. PRZERWA ŚRÓDLEKCYJNA
12. Analiza wiersza „Mali strażnicy przyrody” (załącznik nr 6)
Wiersz odczytują uczniowie fragmentami
Każdy ma swój tekst
13. Odczytanie z encyklopedii hasła Ekologia
14. Rozdanie pomocy z Maca o ochronie lasu i wiersz „Wycieczka” (załącznik
nr 7)
15. Zabawa „Gdzie z tym śmieciem”.
Każdy z wykorzystanych dziś przedmiotów za jakiś czas może stać się
bezużyteczny: będziemy musieli go wyrzucić. Nie oznacza to jednak, że
wszystkie przedmioty powinny trafić na jedno wysypisko. Powinniśmy
posegregować śmieci. Każdy z was będzie musiał przyporządkować śmieć
do kubła z odpowiednim napisem: makulatura, szkło, plastik.
16. Odczytanie przez nauczyciela haseł ekologicznych.
Chcesz żyć – szanuj nas, powietrze, wodę i las.
Czyste powietrze, woda i las to radość i dobre zdrowie dla nas.
Czyste wody warunkiem życia.
Szanuj zieleń.
Zieleń + czyste powietrze = życie.
Kryształowo czysta woda dziś każdemu zdrowia doda.
Dbajmy o przyrodę i czyste powietrze.
17. Podsumowanie lekcji
18. Zadanie pracy domowej
W domu zastanowicie się co można zrobić z materiałów niepotrzebnych,
czyli śmieci.
Pomoce

Podobne dokumenty