Prowadząca: Jolanta Kiełkowicz

Transkrypt

Prowadząca: Jolanta Kiełkowicz
Prowadząca: Jolanta Świętek
12.10.2007
Konspekt do lekcji matematyki w klasie III gimnazjum.
Temat: Jednostki długości (zamiana jednostek).
Cele: Uczeń:
zna jednostki długości,
zna symbole jednostek długości,
zamienia jednostki długości,
analizuje polecenia zadań,
samodzielnie rozwiązuje zadania,
dba o estetykę zapisu na kartach pracy, w zeszycie i na tablicy.
Metody: prezentacja, dyskusja, pogadanka, ćwiczenia,
Formy pracy: praca indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: karty pracy, zeszyt, tablica, ćwiczenia.
Jednostkę miary wyraża się pełną nazwą lub oznaczeniem (symbolem), np.: metr —
oznaczenie m, kilogram — kg, amper — A. Uporządkowany zbiór jednostek miar
tworzy układ jednostek miar.
Układ SI
MIĘDZYNARODOWY UKŁAD JEDNOSTEK MIAR,
System metryczny został wprowadzony 1795 we Francji, a 1875 uznany za system
międzynar. przez Konwencję Metryczną. W Polsce jednostki miar uznano za legalne w 1919roku
(który to wiek).
1
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Uwagi
1. Przywitanie z klasą.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Zapisanie tematu lekcji na tablicy.
Zapisują
4. Sprawdzenie pracy domowej.
zeszytu.
temat
do
5. Przybliżenie uczniom tematu lekcji.
By móc ważyć i mierzyć wynaleziono
tysiące precyzyjnych urządzeń.
Obecnie wszystko możemy zmierzyć i tych
pomiarów dokonujemy codziennie.
Używamy do tego prostych przyrządów
takich jak np. linijka, zegar, termometr,
taśma miernicza, waga itd.
6. Zapisanie definicji mierzenia na tablicy.
Mierzenie - jest to dokonywanie
pomiarów jakąś ustaloną wielkością Zapisują definicję, nazwy
i symbole jednostek do
zwaną jednostką miary.
zeszytu.
Jednostki długości wyraża się pełną
nazwą lub oznaczeniem (symbolem):
milimetr – mm
centymetr – cm
decymetr – dm
metr – m
kilometr - km
Nauczyciel mówi: System metryczny
został wprowadzony 1795 we Francji. W
Polsce jednostki miar uznano za legalne
w 1919roku (który to wiek).
6. Zapisanie na tablicy, z pomocą
uczniów
przykładów
zamiany
jednostek.
1cm = 10 mm
2cm=.....mm,8cm = ...mm
2
1dm = 10 cm
3dm=.....cm, 8dm=....cm
1m = 100 cm
5m = ...cm, 9m =....cm
1km = 1000 m
4km=.....m, 7km = .....m
7. Rozdanie kart pracy.
8. Wspólna analiza polecenia zadania
1.
9. Rozwiązywanie zadania.
10. Przedstawienie wyników.
11. Wspólna analiza polecenia zadania
2.
12. Rozwiązywanie zadania.
13. Przedstawienie wyników.
14. Podsumowanie lekcji.
15. Pożegnanie z klasą.
ZAD. 1 Połącz te same długości z lewej kolumny z tymi z prawej kolumny:
1m
1 km
1 dm 7 cm
4 000 m
33 mm
100 cm
70 dm
6 m 3mm
4 km
3 cm 3 mm
8 dm 4 cm
700 cm
603 mm
84 cm
63 mm
17 cm
1 000 m
1 dm
10cm
6 cm 3mm
3
ZAD. 2
Wypełnij wszystkie luki.
3 cm =
mm
20 000 dm =
1m=
mm
800 000 cm =
km
170 000 dm =
km
40 m 40 dm =
m
6 cm 3 mm =
mm
1 m 4 dm 6 cm =
12 m =
mm
cm
5 dm 4 cm =
cm
12 dm 4 cm =
cm
6 m 4 dm =
cm
10 m 5 dm 3 cm =
100 m =
1 km =
cm
cm
m
2 km 6 m =
m
10 km 12 m =
m
17 km 208 m =
100 km =
8 km 92 m =
m
m
m
4
km

Podobne dokumenty