Klasa 5 - II Etap
Transkrypt
Klasa 5 - II Etap
VII Powiatowy Konkurs Matematyczny Klasa V szkoły podstawowej – II etap konkursu Zad 1. (5 p.) Kwotę 100 zł Jarek przyniósł w worku i wpłacił do banku w monetach 10 groszowych. Tę samą kwotę pobrał w monetach 2 złotowych. Jedna moneta 10-groszowa waży 2,51g, a 2-złotowa 5,21g. Worek z którymi monetami był cięższy i o ile? Zad 2. (4 p.) Z kwadratowych skrawków materiału o wymiarach 10 cm na 10 cm mama zamierza uszyć prostokątną narzutę długości 1,5 m i szerokości 1 m. W każdym miejscu, w którym schodzą się ze sobą cztery kwadraciki chce przyszyć ozdobny guzik. Ile guzików będzie potrzebowała? Zad 3. (4 p.). Z miejscowości A do B i z B do A wyjechały jednocześnie dwa samochody. Samochód z miejscowości A jechał ze średnią prędkością 50 km/h, a z miejscowości B - 70 km/h. Po 1,5 godz. 7 jazdy odległość między nimi zmniejszyla się i stanowiła 9 całej trasy. Oblicz odległość między miejscowościami A i B. Zad 4. (4 p.) Na planie w skali 1:900 prostokątna działka ma wymiary 30 cm x 45 cm. Oblicz ile arów ma ta działka. (1 ar = 100 m2) Zad 5. (3 p.) Trójkąt równoboczny, prostokąt i kwadrat, z których zbudowana jest figura na rysunku mają te same obwody. Bok kwadratu ma długośc 9 cm. Ile wynosi długość krótszego boku prostokąta? ? 9 cm Czas pisania pracy – 60 minut Kryteria oceniania zadań konkursowych dla klasy V Nr zadania 1. Poprawny sposób rozwiązania Punktacja Obliczenie ilości monet 10-groszowych 100 * 10 = 1000 1p Obliczenie wagi monet 10-groszowych 2,51g * 1000 = 2510g = 2,510kg 1p Obliczenie ilości monet 2-złotowych 100:2 = 50 1p Obliczenie wagi monet 2-złotowych 50*5,21g = 260,5g 1p Obliczenie różnicy wag 2510g – 260,5g = 2249,5g Ilość punktów za zadanie 5p. 1p Odp: Cięższy był worek z monetami 10 groszowymi o 2249,5g 2. Obliczenie ilości kwadratów w pionie i poziomie: 1,5m : 10cm = 15 1p 1m : 10cm = 10 1p Obliczenie ilości guzików 4p. 15-1=14, 10-1 = 9 14*9 = 126 1p 1p Odp: Mama będzie potrzebowała 126 guzików. 3. Obliczenie trasy po 1,5 godz. jazdy: 1,5h * 50km/h = 75km 1p 1,5h * 70 km/h = 105km 1p 4p. 75 km + 70 km = 180 km Obliczenie długości trasy: 2 9 trasy → 180 km 1p 9 180 km * 2 = 810 km 1p Odp: Odległość między tymi miejscowościami wynosi 810 km 4. 5 Obliczenie wymiarów rzeczywistych działki: 900*30cm = 27000cm = 270m 900* 45cm = 40500cm = 405m 1p 1p Obliczenie powierzchni działki: P=270m*405m=109350m2 1p Zamiana jednostek: 109350m2 = 1093,5a 1p Obliczenie obwodu kwadratu 9cm * 4 = 36cm 1p Obliczenie boku trójkąta 36cm:3=12cm 1p Obliczenie krótszego boku prostokąta (36cm – 2*12cm ) : 2 = 6cm 1p 4p. 3p. Uwaga: Za wszystkie inne, poprawne rozwiązania przyznajemy maksymalną liczbę punktów. Jeśli uczeń podaje wyłącznie odpowiedź nie otrzymuje żadnego punktu.