SCENARIUSZ LEKCJI ON-LINE W BLOKU MATEMATYCZNO

Transkrypt

SCENARIUSZ LEKCJI ON-LINE W BLOKU MATEMATYCZNO
SCENARIUSZ LEKCJI ON-LINE W BLOKU MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZYM
DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ
TEMAT: SKALA
Temat lekcji z przyrody: „MAPA I JEJ SKALA”
Cele lekcji z przyrody:
Po zajęciach uczeń potrafi:
 prawidłowo odczytać skale różnych map
 porównać mapy wykonane w małych i dużych skalach
 odczytać dane zawarte na mapach
 porządkować mapy od najbardziej do najmniej szczegółowych
Formy komunikacji:
Komunikacja będzie odbywać się poprzez forum dyskusyjne i pocztę elektroniczną
 pocztą elektroniczną uczestnik przesyła rozwiązanie zadań (czas na rozwiązanie
zadania to 1 tydzień), prowadzący kurs – ocenione i przeanalizowane zadania (2 dni)
 forum dyskusyjne – dyskusja na tematy związane z tematem lekcji
„Z mapą za pan brat – wycieczki terenowe”
(1 tydzień)
 głosowanie: „tak” lub „nie” – „Jak sądzisz czy mapa wykonana w dużej skali jest
dokładniejsza i bardziej szczegółowa?” (2 dni)
Aktywności dla uczestników e – kursu
 zadania – praca z plikiem MS Word,
 test
 rebus
 quiz
 głosowanie
Zasoby
a) baza linków
http://scholaris.pl/cms/view_all.php?id=ekran_co+to_jest_mapa
http://scholaris.pl/cms/view_all.php?id=ekran_klasyfikacja_map
http://scholaris.pl/cms/view_all.php?id=ekran_parki_narodowe_karpat
http://przyroda.polska.pl/multimedia/presentation
http://scholaris.pl/cms/view_all.php?id=ilustracja_geografia_945




zawierająca mapy przedstawiające
regiony turystyczno – przyrodnicze Polski
ukształtowanie powierzchni północnej Polski
obszar Słowińskiego Parku Narodowego
Sudety i Przedgórze Sudeckie
b) materiały dydaktyczne przygotowane przez prowadzącego kurs zawarte w plikach MS
Word
Literatura:
1. „Tajemnice przyrody. Podręcznik dla klasy czwartej”, M. Marko – Worłowska,
F. Szlajfer, J. Stawarz, Nowa Era
2. „Przyroda 5 Podręcznik dla klasy czwartej szkoły podstawowej”, E. Błaszczyk,
E. Kłos, B. Malański, J. Sygniewicz, B. Zajdler, WSiP
Obowiązki prowadzącego:
 umieszczanie ważnych pomocy dydaktycznych na forum aktualności
 udzielanie merytorycznego wsparcia uczniom na forum dyskusyjnym i poprzez pocztę
elektroniczną
 ustalenie terminu zaliczenia zadań
 ocenianie i analizowanie zadań wykonanych przez uczniów
Obowiązki ucznia:
 respektowanie zasad podanych przez prowadzącego kurs
 korzystanie z pomocy dydaktycznych udostępnionych przez prowadzącego kurs
 systematyczne wykonywanie zadań
 uwzględnianie opinii prowadzącego kurs
Temat lekcji z przyrody: „MAPA I JEJ SKALA”
Przebieg lekcji:
I. Faza wstępna
Uczniowie otwierają instrukcję do lekcji (umieszczoną na platformie MOODLE), w której
opisane są kolejne kroki uczniów:
1) Otworzyć plik MS Word i rozwiązać rebus
Instrukcja: Rozpoznaj organizmy na ilustracjach. Nazwy organizmów wpisz w pustych
miejscach. Pierwsze litery w nazwach organizmów zwierzęcych i ostatnie litery
w nazwach organizmów roślinnych utworzą hasło, które będzie zdefiniowane
w dalszej części lekcji.
NAZWY ORGANZMÓW
mewa
koniczyna
HASŁO: Mapa
pszczoła
konwalia
II Faza realizacyjna
1. Otworzyć plik MS Word i zapoznać się z definicją mapy oraz rodzajami skali w jakich
wykonane mogą zostać mapy.
MAPA jest obrazem powierzchni Ziemi przedstawionym na płaszczyźnie
w zmniejszeniu i w umowny sposób.
Mapa ma małą skalę, gdy przedstawione na niej obiekty są stosunkowo
mniejsze (mapa jest przeważnie mniej szczegółowa),
a druga liczba określająca skalę jest większa.
Mapa ma dużą skalę, gdy przedstawione na niej obiekty są stosunkowo
większe (mapa jest przeważnie bardziej szczegółowa),
a druga liczba określająca skalę jest mniejsza.
ZAPAMIĘTAJ!!!
Jeśli porównujesz dwie mapy, to mapa, której druga liczba w skali jest
mniejsza – jest mapą bardziej szczegółową.
2. Otworzyć stronę:
http://scholaris.pl/cms/view_all.php?id=ekran_co+to_jest_mapa
Zapoznać się z elementami i cechą mapy, a następnie rozwiązać zadanie.
3. Po rozwiązaniu zadania na tej samej stronie pojawia się symbol
przeczytać definicję generalizacji i zapoznać się z animacją ilustrującą tę definicję.
Uwaga!!!
Nie zamykaj tej strony (z mapkami), gdyż informacje, które uzyskałeś,
posłużą do rozwiązania quizu.
4. Wykorzystując zdobyte informacje rozwiązać quiz zapisany w pliku MS Word.
Prawda czy fałsz?
Ćwiczenie polegające na określeniu prawdziwości zdań.
1. Widoczny plan miasta Gdańska został wykonany w dużej skali.
2. Na mapie trzeciej w kolejności widoczne są spichlerze i pomnik upamiętniający
Obrońców Poczty Polskiej.
3. Ostatnia mapa przedstawiająca fragment północnej Polski została wykonana w dużej skali.
4. Na mapie drugiej w kolejności – przedstawiającej fragment Pomorza nie zobaczymy wiele
obiektów terenowych, ale odczytamy nazwy dzielnic miasta Gdańska.
Zdania prawdziwe:
1. Widoczny plan miasta Gdańska został wykonany w dużej skali.
4. Na mapie drugiej w kolejności – przedstawiającej fragment Pomorza nie zobaczymy wiele
obiektów terenowych, ale odczytamy nazwy dzielnic miasta Gdańska
Zdania fałszywe:
2. Na mapie trzeciej w kolejności widoczne są spichlerze i pomnik upamiętniający
Obrońców Poczty Polskiej.
3. Ostatnia mapa przedstawiająca fragment północnej Polski została wykonana w dużej skali.
Poprawne odpowiedzi do zadań fałszywych:
2. Na mapie trzeciej w kolejności nie są widoczne spichlerze i pomnik upamiętniający
Obrońców Poczty Polskiej.
3. Ostatnia mapa przedstawiająca fragment północnej Polski została wykonana w małej
skali.
5. Otworzyć stronę:
http://scholaris.pl/cms/view_all.php?id=ekran_klasyfikacja_map
i rozwiązać zadanie dotyczące klasyfikacji map.
6. Po rozwiązaniu zadania na tej samej stronie zapoznać się z animacją ilustrującą rodzaje
map.
7. Dyskusja na forum i głosowanie:
„Jak sądzisz czy mapa wykonana w dużej skali jest dokładniejsza i bardziej szczegółowa?”
Uczniowie wypowiadają się na forum uzasadniając swoją odpowiedź i głosują „TAK” lub
„NIE”
Zadanie dla chętnych
1. Otworzyć strony i obejrzeć mapy przedstawiające:
a) regiony turystyczno – przyrodnicze Polski
b) ukształtowanie powierzchni północnej Polski
c) obszar Słowińskiego Parku Narodowego
otwieramy symbol
2. Otworzyć plik MS Word. Rozwiązać zadania i przesłać nauczycielowi
w określonym czasie.
Uporządkuj mapy w podpunktach a, b i c od największej do najmniejszej.
Podaj nazwy trzech obiektów, które zauważyłeś na mapie.
III Faza podsumowująca
1. Rozwiąż zadania
a) Otworzyć strony:
 z mapką przedstawiającą regiony turystyczno – przyrodnicze Polski
 http://scholaris.pl/cms/view_all.php?id=ekran_parki_narodowe_karpat
Przeanalizować pierwszą mapkę i na jej podstawie rozwiązać zadanie dotyczące
rozmieszczenie parków narodowych w Karpatach
2. Otworzyć strony:
 http://scholaris.pl/cms/view_all.php?id=ilustracja_geografia_945
 z mapką przedstawiającą Sudety i Przedgórze Sudeckie
Przeanalizować pierwszą mapkę i na jej podstawie ułożyć puzzle.
3. Otworzyć plik MS Word - rozwiązać zadanie i przesłać nauczycielowi w określonym
czasie.
Rozwiąż test wykorzystując informacje zawarte pod zdjęciami.
Ogród Zoologiczny w Krakowie
Akwarium Gdyńskie – Gdynia
W czasie wakacji zamierzasz zwiedzić Kraków i Gdynię.
1. W jakiej skali przypuszczalnie wykonano mapę, która ułatwi Tobie odnalezienie
Ogrodu Zoologicznego w Krakowie, a w Gdyni – Akwarium Gdyńskiego?
a) 1:3 000 000
b) 1:750 000
c) 1:20 000
2. W jakiej skali przypuszczalnie wykonano mapę, która ułatwi Tobie zwiedzenie
ciekawych miejsc w pobliżu Krakowa i Gdyni podczas wycieczki rowerowej?
a) 1:35 000
b) 1:250 000
c) 1:8 000 000
3. W jakiej skali przypuszczalnie wykonano mapę, która ułatwi Tobie obliczenie
rzeczywistej odległości pomiędzy Gdynią i Krakowem?
a) 1:4 000 000
b) 1:50 000
c) 1:500 000
4. Dyskusja na forum:
Zgłoś swój udział w forum dyskusyjnym na temat:
„Z mapą za pan brat – wycieczki terenowe”
Przedstaw argumenty dotyczące potrzeby wykorzystania mapy podczas wycieczek
krajoznawczych.
Dyskusja jest kontynuowana poza zajęciami lekcyjnymi w ciągu 1 tygodnia.
PODSUMOWANIE
Zapamiętaj!!!
Zwierzęta i rośliny można umieścić na mapie w postaci symbolów.
Istnieją też mapy przedstawiające zasięgi występowania organizmów na kuli ziemskiej.
Otworzyć stronę:
http://przyroda.polska.pl/multimedia/presentation
i obejrzeć mapę zasięgu lęgowisk i zimowisk ptaków wędrujących przez Polskę.
Scenariusz lekcji on – line w bloku matematyczno – przyrodniczym dla uczniów
szkoły podstawowej nosi wspólny tytuł: „SKALA”
Lekcję z przyrody pod tytułem „MAPA I JEJ SKALA” opracowała Aneta Kępa –
nauczyciel przyrody
Scenariusz był współtworzony z p. Beatą Świątek – nauczycielem matematyki.

Podobne dokumenty