Scenariusz zajęć w kl. II-Zmagamy się z zadaniami Szewczyka

Transkrypt

Scenariusz zajęć w kl. II-Zmagamy się z zadaniami Szewczyka
Opracowała: Anna Kopciuch
SP w Chodywańcach
Scenariusz zajęć w kl. II
Opracowany w ramach projektu edukacyjnego w oparciu o teorię inteligencji wielorakich
Howarda Gardnera
Temat: Zmagamy się z zadaniami Szewczyka Dratewki.
(90 min.)
Cele ogólne:
-Wspieranie indywidualnych predyspozycji dzieci.
-Rozwijanie umiejętności interpersonalnych.
Cele operacyjne:
-angażuje się w pracę grupy,
-wykazuje się twórczą aktywnością,
-potrafi wykonać zadanie zgodnie z instrukcją.
Środki dydaktyczne:
Tekst baśni J. Porazińskiej „Szewczyk Dratewka”, rebusy, materiały sypkie, zestaw liter i
cyfr, kontury kluczy do ozdabiania, materiały papiernicze, klej, nożyczki, klucz, zestaw figur
geometrycznych, pionki, kostka do gry.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie, zabawa „ Goniony z butami”.
2. Wprowadzenie, zaproszenie do poznania baśni J. Porazińskiej „Szewczyk Dratewka”.
Słuchanie przygód Szewczyka.
3.Wypowiedzi dzieci o bohaterze i jego przygodach.
Drama - pomoc mrówkom, pomoc pszczołom, karmienie kaczek.
4. Praca w Ośrodkach Zainteresowań zgodnie z wyborem dokonanym przez dzieci.
I zespół: (rozwijanie inteligencji językowej, przyrodniczej)
-rozwiązanie rebusu, którego hasłem jest zadanie do wykonania (przebierał mak z piaskiem),
rozpoznawanie maku i piasku z pośród różnych materiałów sypkich, próba oddzielenia maku
od piasku. Dodatkowo uczniowie segregują litery, cyfry, znaki, układają z liter rozwiązanie
rebusu.
II zespół: (rozwijanie inteligencji wizualno- przestrzennej, ruchowej)
-rozwiązanie rebusu, którego hasłem jest zadanie do wykonania (szukał kluczyka), uczniowie
dokonują wyboru właściwego kluczyka i ozdabiają go według własnego pomysłu. Zabawa w
szukanie kluczyka „ Ciepło- zimno”.
III zespół: (rozwijanie inteligencji matematyczno- logicznej, wizualno- przestrzennej)
-uczniowie układają wieżę zamku z figur geometrycznych z komnatą , w której uwięziona jest
panna, opracowują grę planszową droga do panny w wieży po krętych schodach, opracowanie
strategii gry, obliczanie liczby stopni różnymi sposobami, zapisanie ich.
5.Wspólne śpiewanie piosenki „W świat bajek….”. Prezentacja efektów pracy w zespołach.
Nagradzanie brawami i pochwałą.
6.Zaproszenie do wspólnej zabawy, gra planszowa wykonana przez uczniów w czasie zajęć.
7. Podsumowanie zajęć, dzielenie się wrażeniami (seria niedokończonych zdań).
Wygrywam, i…….
Przegrywam, to…….