Badanie właściwości wody. Eksperymenty badawcze. Poszerzenie

Transkrypt

Badanie właściwości wody. Eksperymenty badawcze. Poszerzenie
Scenariusz zajęć opracowanych przez Agnieszkę Burzyńską na oddział IX
„Obserwuję, eksperymentuję i poznaję”.
Temat: Badanie właściwości wody. Eksperymenty badawcze. Poszerzenie wiadomości
o cechach i właściwościach wody.
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań, wyobraźni, spostrzegawczości i logicznego myślenia
- powtórzenie wiadomości o wodzie, jej cechach i właściwościach
- obserwacja zachowania się przedmiotów w wodzie
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, integracja grupy
- wdraŜanie do niesienia pomocy młodszym kolegom
- doskonalenie umiejętności praktycznych
- wdraŜanie do zachowania ładu i porządku
Cele operacyjne:
Uczeń:
- rozpoznaje i nazywa niektóre zjawiska (rozpuszczanie, menisk, napięcie powierzchniowe)
- bogaci słownictwo
- doskonali wiedzę z zakresu hydrologii
- wie jakie znaczenie ma woda
- zna zjawisko pływania i tonięcia ciał
- rozwija sprawność manualną
- uczeń potrafi być twórczy – wykona łódkę, przeprowadzi kilka doświadczeń z wodą,
- wykona urządzenie do puszczania baniek
- rozwija wyobraźnię
Cele rewalidacyjne:
- oderwanie myśli dziecka od spraw związanych z chorobą i pobytem w szpitalu
- dostarczenie uczucia zadowolenia ze wspólnej zabawy
- stworzenie miłej atmosfery podczas zajęć
- likwidowanie niekorzystnych stanów napięcia emocjonalnego
Metody:
- oparte na słowie
- oparte na obserwacji
- oparte na działaniu praktycznym
Formy pracy:
- zespołowa
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Miska, kubeczki, słomki, szkło powiększające, woda, sól, cukier, majeranek, plastelina,
drobne przedmioty do sprawdzenia czy pływają ( klocki, monety, korek, buteleczki, spinacze,
papier...), globus.
1
Przebieg zajęć:
1. Zabawy integrujące grupę: „Karuzela min”, „Imię i gest”
2. Wprowadzenie do tematu:
• Jak woda jest zaznaczana na mapie (kolor)?
• Ile zajmuje powierzchni ?
• Czy wszystka woda na globie nadaje się do picia?
• Jaką wodę moŜna pić?
3. Ćwiczenie twórcze „Lista atrybutów”
• Dzieci podają cechy wody, np. (jest przezroczysta, mokra, bez smaku i
zapachu, przyjmuje kształt naczynia w którym się znajduje, …)
4. Zabawy z wodą:
• „Przelewanie wody” . Woda w misce – obserwacje, jaka jest
eksperymentujemy, nalewamy przelewamy opróŜniamy kubeczki , zwracamy
uwagę na dźwięki przelewanej wody, jakiego jest kształtu woda? Co zrobić
Ŝeby zmieniła swój kształt?
• Obserwujemy menisk. Napełniamy wodą kubek do pełna, a potem
strzykawką dolewamy jeszcze kilka kropli.
• Zabawy z wykorzystaniem słomki - Ćwiczenia oddechowe. Dzieci robią w
misce z wodą bąbelki, dołek, dmuchają na wodę długo, krótko, mocno, słabo…
• Napięcie powierzchniowe. Napełniamy kubek wodą. Staramy się połoŜyć
spinacz do papieru na powierzchni wody. Robimy to bardzo delikatnie,
uŜywając widelca. Przy pomocy szkła powiększającego obserwuj wodę. Jak
wygląda powierzchnia wody? Jeśli się uda, spinacz utrzyma się na
powierzchni wody. Woda nie chce się przelać. Wygląda tak, jakby pokrywała
ją niewidzialna błonka. Zjawisko to nazywamy napięciem powierzchniowym.
5. Zapoznanie ze zjawiskiem pływania i tonięcia ciał:
• Oglądanie przedmiotów przygotowanych przez n-la: kamień, gumowe
zabawki, spinacze, plastikowe Ŝetony, monety, korek, plastelinowe kulki i
łódki, słomki,
• Zabawy z butelkami ( oglądanie butelek przygotowanych przez n-la: pustych,
wypełnionych solą i wodą w róŜnym stopniu) – rozpoznawanie materiału
znajdującego się wewnątrz butelki, porównywanie cięŜaru butelek,
porównywanie odgłosów wydawanych podczas potrząsania butelkami.
• Zabawa „ Łódź podwodna”. Pustą butelkę zamknij dokładnie wieczkiem i
połóŜ na wodę. Butelka pływa. Potem stopniowo nalewaj do niej wody.
Butelka tonie dopiero wtedy, gdy stanie się wystarczająco cięŜka.
• Wrzucanie poszczególnych przedmiotów do naczynia z wodą, poprzedzone
przewidywaniem dzieci (Utonie czy nie?) Niektóre ciała unoszą się na
powierzchni wody, a inne toną? Próbujemy zanurzyć ciało, które pływa.
Mocno naciskamy, aby przedmiot znalazł się pod wodą. Ile czasu trzeba mu na
ponowne wynurzenie się?
• Zabawy z plasteliną. KaŜdy formuje kulę z jednego kawałka plasteliny. Rzuca
ją do wody. Obserwuje, co się stanie! Następnie z tej samej plasteliny lepi
łódkę. Kładzie ją delikatnie na wodę i sprawdza czy nie utonie. Jaki kształt,
czyja łódka najlepiej pływa?
• Próby odpowiedzi na pytanie: Dlaczego jedne przedmioty pływają a inne toną
w wodzie? Wyciąganie wniosków. Fakt, iŜ przedmiot moŜe pływać nie zaleŜy
tylko od jego wagi, lecz takŜe od jego kształtu.
2
• Zabawy z balonem. Nadmuchany balon kładziemy na wodę. Potem
napełniamy balon wodą i znów kładziemy na wodę. Balon nie wynurzy się
ani nie zatonie, bowiem waŜy tyle ile waŜy woda.
• Zabawy z kartką papieru. Obserwacje prostej i pozaginanej kartki papieru.
Co się dzieje? Małe komórki drewna piją wodę, nabrzmiewając powodują
prostowanie się kartki – pęcznieją
6. Badanie rozpuszczalności w wodzie:
• Rozpuszczamy sól. Dodajemy łyŜeczkę soli do szklanki wody i mieszamy.
Czy wciąŜ widać ziarenka soli? Ile łyŜeczek soli moŜna rozpuścić w szklance
wody? Doświadczenia.
• Czy znasz inne substancje, które rozpuszczają się w wodzie?
• Co w wodzie się nie rozpuszcza? Sprawdzamy (np. majeranek, piasek…)
• Badanie pływania wybranych przedmiotów w słonej wodzie. Wnioski. Woda
ta jest cięŜsza i wypiera przedmioty na powierzchnię
7. Zabawa „Bańki mydlane”.
• Wykonanie płynu do baniek (płyn do naczyń, woda, cukier)
• Nacinanie i wyginanie słomek
• Puszczanie baniek
• Tworzenie piany – bulgotanie
• Obserwacje baniek
8. Podsumowanie zajęć. Ewaluacja.
3