podstawy przedsiebiorczosci_ zsz_1

Transkrypt

podstawy przedsiebiorczosci_ zsz_1
Scenariusz lekcji
podstawy przedsiĊbiorczoĞci realizowany w zasadniczej szkole
zawodowej
Blok tematyczny: Rynek pracy.
Temat jednostki metodycznej: Analiza rynku pracy.
Czas realizacji: 2 godziny lekcyjne.
Metody pracy:
• pogadanka,
• elementy wykładu główne,
• „rybi szkielet”,
• burza mózgów.
Formy pracy:
• praca w grupie
ĝrodki dydaktyczne:
• plansze: wykresy (histogramy, krzywe liczebnoĞci),
• plakaty zawierające schematy i hasłowe informacje,
• papier, mazaki, tablica,
• materiały pozyskane z róĪnych Ĩródeł, w tym wydruki z Internetu,
informacje z Powiatowego UrzĊdu Pracy, artykuły prasowe,
• karty samooceny uczniów w poszczególnych grupach,
• plansza przedstawiająca szkielet ryby.
Cele ogólne: usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy z zakresu rynku pracy,
przedstawienie
sytuacji
bieĪącej
na
rynku
pracy
w
kraju,
powiecie
i gminie, uĞwiadomienie skutków bezrobocia i znaczenia umiejĊtnoĞci efektywnego
poszukiwania pracy, opracowanie propozycji form przeciwdziałania bezrobociu,
doskonalenie pracy zespołowej, kształtowanie umiejĊtnoĞci rozwiązywania problemu
w twórczy sposób, doskonalenie umiejĊtnoĞci korzystania z róĪnych Ĩródeł informacji
oraz selekcji tych informacji, kształtowanie postawy logicznego myĞlenia, wyciągania
wniosków, dbałoĞü o poprawny jĊzyk ekonomiczny.
Cele szczegółowe ( operacyjne): po zajĊciach uczeĔ powinien
umieü
zastosowaü
1. UczeĔ powinien umieü swobodnie
1. UczeĔ potrafi przedstawiü własne
posługiwaü siĊ kategoriami rynku pracy,
propozycje rozwiązywania tego
2. UczeĔ zna sytuacjĊ na rynku pracy w
problemu bezrobocia,
kraju, powiecie i gminie,
2. UczeĔ potrafi wyszukiwaü
3. UczeĔ zna przyczyny i skutki bezrobocia,
informacje w róĪnych Ĩródłach
4. UczeĔ zna formy walki
oraz wyselekcjonowaü informacje
z bezrobociem.
najwaĪniejsze.
Przebieg lekcji:
1. CzynnoĞci organizacyjno-porządkowe.
2. Zapoznanie z tematem i celami lekcji.
3. Informacje wprowadzające do tematu.
4. Sprawdzenie wykonania pracy domowej (czy wszyscy przynieĞli informacje
dotyczące bezrobocia).
5. Powtórzenie dotychczasowych informacji z zakresu rynku pracy (podstawowe
pojĊcia, miary okreĞlające bezrobocie, rodzaje bezrobocia).
6. "Losowy" podział klasy na 5 zespołów (moĪe byü inna liczba
w zaleĪnoĞci od stanu klasy).
7. Rozdanie mazaków i duĪych arkuszy papieru.
8. Przydział zadaĔ do wykonania: "Na podstawie informacji pozyskanych
z róĪnych Ĩródeł (Internet, prasa, literatura ekonomiczna, czasopisma branĪowe,
programy telewizyjne, obserwacja rynku pracy, zestawienia
z UrzĊdu Pracy) uczniowie przygotowują w formie graficznej, a nastĊpnie prezentują
nastĊpujące zagadnienia":
• zespół 1 - "Stopa bezrobocia w kraju od 1990 r. do 2001 r.";
• zespół 2
-
"WysokoĞü bezrobocia, wg najnowszych informacji,
w kraju, województwie, powiecie, gminie, miejscowoĞci (szkoły);
• zespół 3 - "Struktura bezrobotnych wg wieku";
• zespół 4 - "Struktura bezrobotnych wg wykształcenia";
• zespół 5 - "Ekonomiczne i społeczne skutki bezrobocia";
9. Praca w grupach; nauczyciel obserwuje i udziela niezbĊdnych wskazówek.
10. Prezentacja efektów pracy w zespołach.
11. Ocena poszczególnych zespołów metodą tradycyjną oraz poprzez samoocenĊ w
poszczególnych
rozdysponowania
zespołach.
Karty
samooceny
okreĞloną
przygotowuje
liczbĊ
nauczyciel,
dając
do
punktów.
12. Podsumowanie zagadnienia metodą aktywną „Rybi szkielet”; tworząc schemat przyczyn i
skutków oraz opracowując plan, czyli propozycje działaĔ zmierzających do rozwiązania
problemu zgodnie z poniĪszymi wskazówkami: nauczyciel prezentuje duĪą planszĊ
przedstawiającą szkielet ryby, w głowĊ ryby wpisujemy problem, czyli "bezrobocie", za
pomocą "burzy mózgów" ustalamy wspólnie z uczniami przyczyny, które mogą byü
odpowiedzialne za powstanie bezrobocia, zapisujemy na tablicy pomysły uczniów,
wybieramy wspólnie 5 przyczyn, które uznajemy za czynniki główne i wpisujemy na "duĪe
oĞci" schematu. KaĪdy z 5 zespołów otrzymuje 1 "oĞü" i poszukuje przyczyn,
które mają wpływ na czynnik główny;
13. Ocena pracy uczniów podczas üwiczeĔ.
14. PodziĊkowanie za udział w zajĊciach.
ERROR: undefined
OFFENDING COMMAND: .pdf
STACK:
(podstawy przedsiebiorczosci_ zsz_1)
/Title
()
/Subject
(D:20100407170449+02’00’)
/ModDate
()
/Keywords
(PDFCreator Version 0.9.5)
/Creator
(D:20100407170449+02’00’)
/CreationDate
(Anka)
/Author
-mark-