Scenariusz zajęć muzyczno - ruchowych „Wycieczka na Wyspy

Transkrypt

Scenariusz zajęć muzyczno - ruchowych „Wycieczka na Wyspy
Scenariusz zajęć muzyczno - ruchowych
„Wycieczka na Wyspy Kolorowe z Murzynkiem Ambo Sambo”- scenariusz
zajęć muzyczno - ruchowych z elementami metody Ruchu Rozwijającego
Weroniki Sherborne.
Opracowanie i prowadzenie: nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 99 w Katowicach
mgr Lidia Badura
Grupa: ¾ latki
Cel ogólny:
1. Rozwijanie umiejętności współdziałania z partnerem oraz poznanie własnego
ciała podczas zajęć ruchowych.
2. Wyzwalanie aktywności i inwencji twórczej.
3. Wpływ na rozwój osobowości: poczucie własnej wartości, wyciszenie,
zrelaksowanie, wiara we własne możliwości.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 współdziała w parze z partnerem;
 potrafi przystosować własne ruchy do ruchów partnera
 dzieli się przestrzenią z innymi dziećmi
Metody:
 twórcze: Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
 odtwórcze: bezpośredniej celowości ruchu
Formy:
 praca w parach
 praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
 Keybord, piłka, piosenki
Przebieg:
1. Podanie celu zajęć, przypomnienie zasad obowiązujących podczas zajęć
ruchowych w sali gimnastycznej. Powitanie – witamy się dłonią , kolanem , umowną
piosenką.
2. „Wszyscy są…” – piosenka na powitanie grana przez nauczyciela na keybordzie –
ekspresja ruchowa ze śpiewem.
3. „Jak witają się mieszkańcy wyspy Zielonia- zabawa twórcza.
Dzieci wyobrażają sobie, że znajdują się na wyspie Zielonia, na której nikt nie mówi:
Dzień dobry, ale wszyscy pozdrawiają się słowami: Zielonego dnia. Nikt też nie
podaje sobie ręki na powitanie. Mieszkańcy wyspy Zielonia mają inne sposoby na
powitanie- dzieci same podają propozycje, jak mogą witać się mieszkańcy wyspy.
Następnie wszyscy pozdrawiają się w ten sposób, dodając słowa: Zielonego dnia.
4. „Szukamy Murzynka” – dzieci biegają przy muzyce granej przez nauczyciela, na
przerwę w muzyce wykonują polecenia: Nauczyciel wyjaśnia, że niedaleko wyspy
Zielonia mieszka z rodzicami mały Murzynek, którego wspólnie spróbujemy
odnaleźć. Trzeba przejść przez dżunglę, bo tam żyją różne zwierzęta. Musimy iść
ostrożnie unosząc wysoko kolana i rozglądając się na boki. Kiedy Murzynek się
odnalazł witają się w parach: dłonie i stopy, plecy, kolana i łokcie, itp.
5. „Masażyk” – jedno dziecko siada przed drugim plecami do niego. Dziecko
wykonuje
na
plecach
kolegi
masaż
według
wierszyka:
Murzynek obudził się, ziewnął i pomyślał, że to dobry dzień na spotkanie
z lwem. Wybiegł przed chatkę i poszedł ścieżką. Niedaleko płynął strumyk, Murzynek
rozpędził
się
i
hop
przeskoczył
przez
niego,
jednak
z
kąta
usłyszał….mmmmrrrrr….przeraził się, przebiegł wysoką trawę i nagle padał drobny
deszczyk. Czujesz dreszczyk ? Murzynek dobiegł do chatki i postanowił nigdy więcej
nie chodzić na dalekie wyprawy bez mamy.
6. „Kołyska” – jedno dziecko siada za drugim i je obejmuje, po czym
delikatnie kołysze. Po czym następuje zamiana ról.
7. „Gwiazda na wyspie Zielonia” – jedno z dzieci leży na podłodze na plecach
w pozycji gwiazdy (rozciągnięte ramiona, rozszerzone nogi). Drugie dziecko chodzi
wokół, przekraczając ponad ramionami i nogami partnera. Zamiana ról.
8.. „Przechodzimy przez most wracając z wycieczki” – jedno dziecko w pozycji na
czworaka, drugie przechodzi pod nim, przepełza, chodzi naokoło, itp. Zamiana ról.
9. „Winda dojedzie do przedszkola” - dzieci stoją, opierając się o siebie plecami.
Trzymając się pod ręce, próbują najpierw usiąść, a następnie wstać.
10. „Dżungla”- zabawa ruchowa przy piosence granej i śpiewanej przez nauczyciela
na keyboardzie: kołysanie rękami nad głową, robienie młynka, wyciąganie rąk do
przodu, pokazywanie dłonią ruchów wykonywanych przez węża, ukłon.
( „Zielone słowa w dżungli”- nauczyciel wyjaśnia, że na wyspie Zielonia wszystko jest
koloru zielonego, zwierzęta i zielone rośliny, a także jedzenie i picie jest
w kolorze zielonym).
Dzieci toczą piłkę do siebie i muszą powiedzieć zielone słowo, np. żaba, sałata,
trawa itp.
11. Leżenie na plecach z zamkniętymi oczami. Wskazywanie ręką kierunku skąd
słychać dzwoneczek (nauczyciel zmienia swoje położenie w sali, po czym dzwoni
dzwoneczkiem).
12. Muzyczne pożegnanie pląsem:” Już się żegnamy”
Hej, hej, hej, kółeczko zamykamy.
Hej, hej, hej, i pięknie się kłaniamy.
Hej, hej, hej, dziś już się pożegnamy.
Hej, hej, hej, niedługo się spotkamy.
13. Ewaluacja – rozmowa z dziećmi na temat tego, co było trudne/łatwe, atrakcyjne,
co im się najbardziej podobało a co najmniej itp.
14. Dzieci dziękują sobie za wspólną zabawę.