Scenariusz uroczystości ślubowania w klasie If

Transkrypt

Scenariusz uroczystości ślubowania w klasie If
Małgorzata Januszewska
nauczycielka
PSP nr 15 w Radomiu
Scenariusz uroczystości ślubowania w klasie I
Cel:
Poznawczy
- zapoznanie z prawami i obowiązkami ucznia
klasy I,
- poznanie symboli narodowych,
Kształcący
- rozwijanie umiejętności w zakresie recytacji
utworów poetyckich,
Wychowawczy - główny:
kształtowanie czynnej postawy wobec praw
i obowiązków ucznia.
szczegółowe:
- poznanie symboli polskości oraz potrzeby
poszanowania przyborów szkolnych,
-oddziaływanie na sferę emocjonalną uczniów
(umiłowanie Ojczyzny, odpowiedzialność za
dobre imię szkoły),
- uroczyste złożenie ślubowania.
Metody: inscenizacja- śpiew, recytacja
Środki dydaktyczne:
Zaproszenia dla dyrekcji i grona pedagogicznego, elementy
dekoracji(duży napis „Idą pierwszaki, dawne maluchy”;
powiększony format pierwszej strony pięciu części
podręczników „Wesoła szkoła”; namalowana duża sowa- jako
symbol mądrości), tekturowe czapki dla każdego ucznia,
alfabet dużych i małych liter alfabetu, 4 tornistry, ołówek do
pasowania, upominki dla dzieci, legitymacje szkolne,
nagrania na taśmie magnetofonowej.
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie gości: rodziców, nauczycieli i dzieci
2. Przedstawienie programu artystycznego przygotowanego
przez uczniów klasy I
3. Pasowanie na uczniów
4. Rozdanie upominków i legitymacji szkolnych
5. Słodki poczęstunek w sali
Przebieg:
Każdego roku październik jest w naszej Szkole
Podstawowej nr 15 szczególnym miesiącem. Wtedy zawsze
odbywa się ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na
uczniów. W tym roku ten dzień jest jeszcze bardziej wesoły,
a to za sprawą podręczników „Wesołej szkoły”, które od
września 2002 roku zagościły w klasie pierwszej i rozweseliły
twarze 28 pierwszaków. Aby uświetnić dzisiejszy dzień dzieci
pragną przedstawić krótki program artystyczny.
Uczniowie kl. I wchodzą parami, a dziecko ze starszej klasy
recytuje wiersz:
Idą pierwszaki- dawne maluchy,
jeden w drugiego to same zuchy.
Buzie umyte i ręce czyste,
każdy na plecach dźwiga tornister.
Z bijącym sercem stają przed szkołą.
Jak im tu będzie?
(odpowiadają pierwszaki)
Chyba wesoło!
Piosenka „Jestem uczniem” sł. St. Karaszewski
muz. E. Witkowska
Dziecko I:
Hej radością oczy błyszczą
i szczęśliwe miny mamy,
bo z przedszkola w pierwszej klasie
dzisiaj wszyscy się witamy!
Dziecko II:
Kiedy zegar dzwoni rano,
wstaje siedmiolatek chwat,
z wodą, mydłem i ręcznikiem
jest od dawna za pan brat!
Dziecko III:
Potem chętnie zje śniadanieZdrowie przecież ważna rzecz,
krótkie z mamą pożegnanie
i do szkoły trzeba biec.
Dziecko IV: Obowiązki swoje znamynigdy nie spóźniamy się!
Jeśli trzeba- pomagamy
- nasza pani o tym wie.
Dziecko V:
Mamy plecak w nim zeszyty,
książki, piórnik, kredki, farby.
Jaki ciężki!
Sprawdźcie sami.
I do tego worek nowy.
Godnie wkroczę do mej szkoły
Dziecko VI: Tak mało znamy liter,
a w nich przecież wszystko ukryte.
Żeby więc je poznać
zapraszam dzieci na wycieczkę
do Literkowa:
Nauczyciel rozdaje uczniom litery napisane na kartonikach
Piosenka „W Literkowie” sł. St.Karaszewski
muz.E. Witkowska
Dziecko VII: Obudziłam się dzisiaj
przed świtem.
Patrzę- a pod moim balkonem
stoi ogonek
złożony z następujących liter:
(każdą literkę mówi inne dziecko)
A -w ogonku, jak ogonku,
każdy wie
F- uważa, że powinno stać przed E,
B- bez przerwy kogoś beszta,
C- się ciska: „Pan tu nie stał !”.
I z J zgodzić się nie mogą,
K- kopnęło w kostkę kogoś,
Ł- ma łokcie, więc się pcha,
żeby wepchnąć się przed A,
N- tarmosi M za ramię:
„Ty się ze mną miejscem zamień!”.
O- obraża się na wszystkich,
że mu włażą na odciski,
P- pilnować chce porządku,
R- namawia do rozsądku,
S- się skarży:
„Ja się boję.
że mi zajmą miejsce moje!”
T- nie może złapać tchu,
W- chce wepchnąć się przed U,
Z- osuwa się zemdlone,
a D – drze się pod balkonem:
„Całą noc tu już stoimy
nie możemy dłużej stać
do nauki czas się brać
i za miesiąc albo dwa
już rozróżnisz każdą z nas.
Piosenka „ Nasze polskie ABC”
Dziecko VIII: A teraz przed orłem,
Który jest naszym godłem,
Złożymy przyrzeczenia.
Kto w naszym będzie gronie,
wśród pracy czy wśród zabawy,
musi pamiętać szkolne ustawy.
- komenda: Szkoła baczność- poczet sztandarowy-wprowadzić
- komenda: Do hymnu
- komenda: „Uczniowie klasy I do ślubowania”
Na komendę: „Do ślubowania”- sztandarowy opuszcza
sztandar, dzieci wyciągają prawą rękę na poziomie z
wyprostowanymi dwoma palcami w kierunku sztandaru.
- Nauczyciel czyta tekst ślubowania, dzieci powtarzają słowo
„ślubujemy”.
Tekst ślubowania:
1. Otaczać głębokim szacunkiem symbole narodowe i
sztandar Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 im. Wł.
Syrokomli.
2. Kierować się wartościami chrześcijańskimi w myśl hasła
„W służbie Bogu i Ojczyźnie”.
3. Przestrzegać obowiązków i praw ucznia.
4. Szanować władze szkoły, nauczycieli i rodziców.
5. Rzetelną i sumienną pracą i wzorowym zachowaniem
godnie reprezentować imię szkoły.
6. Wzbogacać tradycje szkoły.
Tak nam dopomóż Bóg
- komenda- szkoła spocznij
Każdy uczeń zostaje pasowany przez dyrekcję szkoły za
pomocą symboli szkolnych(duży ołówek).
Tekst pasowania: „Pasuję Cię na ucznia Publicznej Szkoły
Podstawowej im. Wł. Syrokomli”.
-po pasowaniu pada komenda
„ Szkoła – baczność, sztandar wyprowadzić”.
Po pasowaniu pierwszaki śpiewają piosenkę „Wszystkie
dzieci nasze są” Majki Jeżowskiej,
sł. J.Cygan
Dzieci otrzymują legitymacje szkolne, drobne upominki
i udają się na poczęstunek.