Scenariusz Beniamin Kwiatek

Transkrypt

Scenariusz Beniamin Kwiatek
Scenariusz zajęć dla dzieci 4- letnich
Termin realizacji: 19.03.2014 r
Temat:
Na podstawie opowiadania BENIAMIN KWIATEK W PRZEDSZKOLU” Giseli
Fischer, dzieci zapoznają się z rolą aktywności ruchowej w życiu człowieka jako
źródła zdrowia i dobrego samopoczucia . Budują pozytywne relacje z rówieśnikami
w trakcie zabaw sportowych.
Cele główne:
- kształtowanie sprawności fizycznej
- zapoznanie się z rolą aktywności ruchowej w życiu człowieka.
Cele operacyjne:
- dzieci potrafią wykonać zadania wspólnie z rówieśnikami
- dzieci rozumieją, że muszą dostosować się do wymagań nauczyciela,
- dzieci wiedzą, że ruch i przebywanie na świeżym powietrzu sprzyja zdrowiu,
- dzieci wiedza, jakie produkty trzeba jeść, aby być zdrowym,
- dzieci podejmują spontaniczne zabawy ruchowe, wykorzystują dostępne przybory i
przyrządy,
- dzieci stosują się do obowiązujących reguł w zabawach i grach sportowych.
Metody:
słowna: przekaz opowiadania, wypowiedzi dzieci, objaśnienia ,polecenia, wskazówki
do zadań
oglądowa, oglądanie ilustracji do opowiadania, pojazdów , obserwacja zadań
czynna: udział w zabawie naśladującej pojazdy, aktywność dzieci w trakcie zabawy
sportowej
Formy: - grupowa- indywidualna,- zespołowa
Pomoce dydaktyczne: opowiadanie „Beniamin Kwiatek w przedszkolu”, ilustracje,
lina do przeciągania ,chorągiewki, poszewki służące jako worki, kartoniki z owocami,
taca z owocami, kredki
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci- „Iskierka”
2. Dzieci słuchają opowiadania nauczyciela „Beniamin Kwiatek w przedszkolu”
Giseli Fischer ilustrowanego obrazkami .
3. Rozmowa kierowana na temat treści.
 Dokąd wybierały się dzieci z przedszkola ?
 W jaki sposób Beniamin pomógł przedszkolakom?
 Jakie zabawy ruchowe zorganizowano ogrodzie z Beniaminem, w zamian za
nieudany wyjazd na wycieczkę?
4.Zagadki słuchowe : Dzieci rozpoznają odgłosy pojazdów z płyty Cd ,wyszukują
obrazek z pojazdem i naśladują sposób poruszania się pojazdów.
5. Rozmowa na temat aktywności ruchowej w życiu człowieka jako źródła zdrowia i
dobrego samopoczucia . Znaczenie wyjazdów , pieszych wędrówek
6. Nauczyciel zaprasza dzieci do aktywności ruchowej w jakiej brał udział Beniamin
Kwiatek w przedszkolu
 naśladowanie pływania
 bieg w workach z asekuracja nauczyciela
 przeciąganie liny
7. Zabawa dydaktyczna „Poszukaj połówkę „ Dzieci otrzymują kartonik z obrazkiem,
na którym jest przedstawiony cały owoc .Ich zadaniem jest odnaleźć i dopasować
połówkę .W nagrodę dzieci zjadają porcję owoców wybierając z tacy dowolny lub
ten, który ułożyły w zabawie. Przypomnienie o potrzebie zjadania codziennie porcji
owoców i warzyw jako źródła witamin. /piramida żywieniowa/
8.Po męczącej zabawie chwila odpoczynku, podczas rysowania portretu Beniamina
9.Zorganizowanie wystawy prac.
Opracowała Iwona Heród
Beata Trębacz

Podobne dokumenty