Siatkarze UKS Piast czarnym koniem XXX
Międzynarodowego Turnieju- WOLA-CUP
2016
Bardzo dobrze zaprezentowali się młodzi siatkarze UKS Piast w niezwykle silnie obsadzonym
turnieju na warszawskiej Woli. Już samo zaproszenie na ten bardzo elitarny i prestiżowy
turniej było dużym wyróżnieniem dla naszego klubu. W turnieju o najstarszej metryce w
kraju wystąpiła w tym roku cała czołówka krajowa z rocznika 2004 w tym wszyscy medaliści
MP oraz najlepsze zespoły Austrii Aon Hot Volleys Wiedeń oraz Niemiec, TSC Berlin.
Uczestników turnieju i zaproszonych gości powitał dyrektor MOS Wola Paweł Wasilewski,
który podkreślił, że w młodzieżowych turniejach WOLA-CUP startowało w przeszłości wielu
znakomitych siatkarzy jak chociażby reprezentanci Polski Paweł Zagumny, Paweł Papke,
Arkadiusz Gołaś, Zbigniew Bartman, czy Grzegorz Łomacz oraz wielu znakomitych siatkarzy
z innych krajów, jak reprezentant Niemiec Bjoern Andrae.
Trzydniowe zawody rozgrywane były na trzech boiskach (7 x 7 m) jednocześnie. Siatkarze
Piasta trafili do grupy III, w której znaleźli się jeszcze KS Set Starogard Gdański ( mistrz Polski
w tej kategorii wiekowej), UKS Plas Warszawa ( brązowy medalista MP sprzed roku oraz
siódmy zespół lipcowych MP) oraz czołowy zespół Niemiec TSC Berlin.
Pierwsze spotkanie nie wyszło naszym chłopcom, gdyż na mecz z aktualnym mistrzem
Polski wyszli bardzo spięci przegrywając wyraźnie 2:0 (25:14,25:18).
W kolejnym spotkaniu podejmowali gości z Niemiec TSC Berlin. Spotkanie to było już dużo
lepsze w wykonaniu krotoszynian, choć nie ustrzegli się pojedynczych błędów. Pierwszy set
wygrywamy pewnie 25:18, w kolejnym przy prowadzeniu 23:20 popełniamy w końcówce
serię błędów, w efekcie Niemcy doprowadzają do tie-breaka. Ta partia toczy się
zdecydowanie pod dyktando naszych zawodników i kończy się wynikiem 15:9.
Mecz ten spowodował, że zespół UKS Piast odblokował się i uwierzył w swoje umiejętności.
Do ostatniego meczu z UKS Plas Warszawa, którego stawką było wejście do czołowej
ósemki turnieju. Zawodnicy przystąpili bardzo skoncentrowani grając odważnie i
konsekwentnie taktycznie. W pierwszym secie dosłownie zdemolowali zespół ze stolicy
wygrywając 25:12, w drugim secie nasi przeciwnicy trochę się otrząsnęli i po bardziej
wyrównanej grze wyrównują, wygrywając 25:20. Tie-brek to pasjonująca walka dwóch
zdeterminowanych zespołów, pierwszą piłkę setową mają warszawiacy przy stanie 14:13,
ale ostatnie piłki po niesamowitych obronach padają łupem reprezentantów Wielkopolski i
spotkanie kończy się wynikiem 16:14.
Półfinałowym przeciwnikiem krotoszynian był wicemistrz Polski KS Lechia Tomaszów
1
Mazowiecki . O klasie zespołu świadczy to, że rok wcześniej ten zespół był mistrzem Polski.
Znając klasę zespołu mieliśmy świadomość, że musimy wznieść się na wyżyny naszych
umiejętności aby awansować do półfinału. Pierwszy set zgodnie z oczekiwaniami dość
pewnie do 19 wygrywają chłopcy z Tomaszowa, w kolejnym jednak nasi chłopcy podjęli
walkę wygrywając do 21 doprowadzają do trzeciej partii. Tie-break to fantastyczna gra
naszego zespołu, który przeważa od samego początku doprowadzając przy stanie 14:11 do
piłki meczowej, nasi rywale walcząc zaciekle zdobywają jeszcze dwa punkty, jednak
najważniejszą piłkę efektownym atakiem kończy Bartek Ostój i awans do półfinału staje się
faktem.
W półfinale UKS Piast Krotoszyn podejmował brązowego medalistę MP KS Plas Kielce. Był
to najlepszy mecz w wykonaniu naszych zawodników, chłopcy grali bardzo dojrzałą jak na
swój wiek siatkówkę, lecz nasi przeciwnicy postawili bardzo wysoko porzeczkę. Po bardzo
zaciętym spotkaniu przegrywamy 0:2 (21:25,22:25). W drugim półfinale nieoczekiwanie KS
Set Starogard Gdański przegrywa z KS Metro Warszawa. Nasi zawodnicy w meczu o miejsce
trzecie zagrali już zdecydowanie słabiej niż w poprzednich spotkaniach i ulegając
rówieśnikom z Pomorza 0:2 (14:25,16:25) zajmują czwarte miejsce w turnieju.
Naszym chłopcom należą się jednak wielkie brawa, pokazali w tym bardzo wymagającym
turnieju wysokie umiejętności i wolę walki stając się w” czarnym koniem” tych zawodów.
Należy podkreślić znakomitą organizację zawodów, bardzo dobre warunki do gry w
nowoczesnym kompleksie sportowym, a możliwość rywalizacji z siatkarzami z Berlina czy
Wiednia znacząco podniosła atrakcyjność turnieju.
Najlepsze zespoły otrzymały okazałe puchary, nagrodzono również wyróżniających się
graczy, wśród nich zalazł się zawodnik Piasta- Dawid Król.