Scenariusz zajęć dydaktyczno – wyrównawczych z matematyki w

Transkrypt

Scenariusz zajęć dydaktyczno – wyrównawczych z matematyki w
Kinga Antos
nauczyciel matematyki
Szkoła Podstawowa nr 32
w Toruniu.
Scenariusz zajęć dydaktyczno – wyrównawczych z matematyki w klasie VI
Temat: Własności figur na płaszczyźnie.
Ogólne cele edukacyjne
kształtowanie pojęć matematycznych i rozwijanie umiejętności posługiwania się nimi,
rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie.
Cele operacyjne
Uczeń zna:
rodzaje kątów ze względu na miarę i położenie,
rodzaje trójkątów,
nazwy czworokątów,
nazwy boków w trójkącie równoramiennym i prostokątnym,
sumę miar kątów wewnętrznych trójkąta i czworokąta,
zależność między bokami i kątami w trójkącie równoramiennym,
własności kątów w równoległoboku i trapezie.
Uczeń umie:
rozróżniać poszczególne rodzaje kątów,
sklasyfikować czworokąty,
określić (obliczyć) miarę kąta przyległego, wierzchołkowego, odpowiadającego
i naprzemianległego,
obliczyć obwód trójkąta i czworokąta,
obliczyć brakujące kąty trójkąta i czworokąta.
Metody:
metoda czynnościowa,
ćwiczenia przy użyciu kart pracy – rozwiązywanie zadań.
Formy:
praca indywidualna jednolita,
praca zbiorowa zróżnicowana.
Pomoce dydaktyczne:
zestaw gry dydaktycznej „Kąty i trójkąty”,
karty pracy nr1 – krzyżówka,
karta pracy nr2 – krzyżówka.
Czas zajęć: 1 godzina lekcyjna
Tok lekcji
1. Podanie tematu zajęć.
2. Objaśnienie uczniom zasady gry dydaktycznej „Kąty i trójkąty”- załącznik 1
Karty są dwustronne. Na jednej stronie znajdują się pytania, a na drugiej odpowiedzi.
Pytanie i odpowiedź na to właśnie pytanie nie znajdują się na tej samej karcie.
Grupa uczniów licząca 10 osób zajmuje miejsca wokół dużego stołu. Każdy uczeń otrzymuje
w miarę możliwości taką samą liczbę. Dzieci rozkładają karty na ławce odpowiedziami do
góry. Aby rozpocząć grę, jeden z uczniów bierze dowolnie wybraną kartę i czyta z niej
pytanie. Ten, kto widzi przed sobą odpowiedź, odczytuje ją. Jeśli zrobił to poprawnie,
otrzymuje punkt. W wypadku, gdy nikt nie zgłosi, że ma odpowiedź, inny członek grupy
może ją podać, uzyskując dodatkowy punkt. Następnie dziecko, które miało odpowiedź na
poprzednie pytanie, odwraca kartonik i odczytuje pytanie zapisane z drugiej strony. Gra
kończy się, gdy padną wszystkie pytania i odpowiedzi. Poprawność odpowiedzi oceniają inni
członkowie grupy, wątpliwości rozstrzyga nauczyciel. Uczeń, który uzyskał najwięcej
punktów otrzymuje tytuł „Mistrza geometrii”.
3. Rozwiązanie krzyżówek – zał. 2, zał. 3
Uczniowie otrzymują przygotowane krzyżówki, rozwiązują je, następnie sprawdzamy
czy poprawnie zostały uzupełnione, wyjaśniamy wątpliwości.
Załącznik 1
Karty należy wyciąć, zgiąć wzdłuż linii i skleić. Po jednej stronie kwadratu
znajduje się pytanie, a po drugiej odpowiedź
Załącznik 2
Załącznik 3

Podobne dokumenty