Scenariusz zajęć "Wycieczka do lasu

Transkrypt

Scenariusz zajęć "Wycieczka do lasu
Scenariusz zajęć
"Wycieczka do lasu- spotkanie z leśnikiem"
Data: 09 X 2013r.
Miejsce: Nadleśnictwo – Akademii Leśnej „Barwinek” w Zalutyniu.
Temat: Tajemnice leśnej przygody.
Cel:
 Budowanie więzi emocjonalnej z przyrodą,
 Rozbudzanie zainteresowań pięknem i bogactwem środowiska przyrodniczego,
 Nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, rozumienie
potrzeby ochrony przyrody,
 Stworzenie miłej atmosfery w celu wzajemnego poznania się rodziców i dzieci
z grupy przedszkolnej „Kaczki”.
Pomoce:
 trzy koperty z zadaniami: pomarańczowa, żółta, niebieska, teksty piosenek,
odpowiedni ubiór do lasu, apteczka, aparat fotograficzny, prowiant.
WPROWADZENIE:
1. Wysłuchanie opowiadania H. Zdzitowieckiej „Leśne głosy”.
2. Zaproszenie dzieci na wycieczkę do lasu, zgromadzenie potrzebnych przedmiotów.
3. Ustalenie zasad kulturalnego zachowania się podczas wycieczki.
4. Przejazd samochodami osobowymi do Nadleśnictwa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawy integracyjne dzieci i rodziców:
 „Zabawa ruchowa z powtarzaniem rymowanki-wyliczanki :
Kółko małe - (rysujemy w powietrzu palcem wskazującym prawej ręki małe kółko)
Kółko duże - (rysujemy w powietrzu całą ręką kółko duże)
Głowa prosto, ręce w górze - (prostujemy głowę, wyciągamy ręce do góry)
Skłoń się w prawo, skłoń się w lewo - (kłaniamy się w prawą i lewą stronę)
Tak się w lesie chwieje drzewo - (kołyszemy się na boki)
Kółko małe - (rysujemy w powietrzu palcem wskazującym prawej ręki małe kółko)
Kółko duże - (rysujemy w powietrzu całą ręką kółko duże)
Głowa prosto, ręce w górze - (prostujemy głowę, wyciągamy ręce do góry)
Takie skrzydła ptaki mają - (pokazujemy rytmicznie ręce)
Pokażemy jak fruwają - (odwracamy się w prawą stronę i naśladujemy ruch skrzydeł
ptaków).
Zabawę powtarzamy dwa razy – za drugim razem czynności wykonujemy lewą ręką.
 Śpiewanie piosenki „Znaki jesieni”.
Zaprezentowanie rodzicom przez dzieci piosenki. Rozdanie tekstu utworu, wspólnie z
rodzicami wykonanie piosenki.
2. Zabawa „Leśne głosy” – dzieci chodzą cicho po lesie i nasłuchują odgłosów:
szumu drzew, śpiewu ptaków itd.
3. Spacer po lesie, uważne słuchanie informacji i ciekawostek przyrodniczych,
fotografowanie przyrody, zwracanie uwagi na przestrzeganie ustalonych zasad
zachowania się w lesie.
4. Spotkanie z leśnikiem:
 zwiedzanie „Muzeum Leśnego”,
 rozmowa na temat pracy leśniczego.
5. Tor przeszkód.
6. Pieczenie kiełbasek nad ogniskiem, wspólny posiłek na świeżym powietrzu.
7. Zabawa „Tropiciele”
Wędrówka szlakiem „dębów” w poszukiwaniu trzech kopert: pomarańczowej, żółtej i
niebieskiej. Wykonanie zadań w nich zawartych.
8. Zabawy dowolne dzieci na terenie leśniczówki.
9. Podwieczorek.
10. Powrót do przedszkola – wyeksponowanie przyniesionych z lasu pamiątek w
kąciku przyrody.
Opracowała: Magdalena Wojewoda

Podobne dokumenty