Obliczenia więźby dachowej
Transkrypt
Obliczenia więźby dachowej
2 I. OBLICZENIA WIĘŹBY DACHOWEJ wg PN-B-03150:2000 1. ZałoŜenia do obliczeń 1.1. Schemat geometryczny więźby dachowej Więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa. 1.2. Dane ogólne Lokalizacja budynku - Biłgoraj Strefa obciąŜenia śniegiem - II (wg PN-80/B-02010) Strefa obciąŜenia wiatrem - I (wg PN-77/B-02011) Rodzaj pokrycia - blacha trapezowa powlekana T-35 gr. 0,70 mm Kąt pochylenia połaci dachowej - α = 14o → cos α = 0,9703; sin α = 0,2419; tg α = 0,2493 Klasa drewna - C-30 1.3. Dane materiałowe – wartości charakterystyczne (PN-B-03150:2000, normatywny Z-2.2.3) fm.k = 30 MPa - wytrzymałość na zginanie - wytrzymałość na ściskanie wzdłuŜ włókien fc.0.k = 23 MPa fc.90.k = 5,7 MPa - wytrzymałość na ściskanie w poprzek włókien E0.mean = 12 MPa - średni moduł spręŜystości wzdłuŜ włókien E0.05 = 8 MPa - 5% kwantyl modułu spręŜystości wzdłuŜ włókien Gmean = 0,75 MPa - średni moduł odkształcenia postaciowego Załącznik 1.4. Dane materiałowe – wartości obliczeniowe (PN-B-03150:2000, pkt 3.2.2) Wartość obliczeniową Xd właściwości materiału określa się wg wzoru: Xd = gdzie: γM = 1,30 k mod ⋅ X k γM - częściowy współczynnik bezpieczeństwa dla właściwości materiału (Tablica 3.2.2. – drewno i materiały drewnopochodne) kmod = 0,90 - częściowy współczynnik modyfikacyjny (Tablica 3.2.5. – obciąŜenie krótkotrwałe) 0,90 ⋅ 30 fm.d = = 20,77 MPa - wytrzymałość na zginanie 1,30 0,90 ⋅ 23 = 15,92 MPa - wytrzymałość na ściskanie wzdłuŜ włókien fc.0.d = 1,30 0,90 ⋅ 5,7 fc.90.d = = 3,94 MPa - wytrzymałość na ściskanie w poprzek włókien 1,30 3 2. Zestawienie obciąŜeń 2.1. CięŜar pokrycia dachowego • obciąŜenie charakterystyczne gk = 0,35 kN/m2 • obciąŜenie obliczeniowe γf = 1,20 go = gk · γf = 0,35 · 1,20 = 0,42 kN/m2 2.2. ObciąŜenie śniegiem – dla II strefy 14 − 15 Qk = 0,90 kN/m2, C = 0,8+0,4 ⋅ = 0,80, 15 • obciąŜenie charakterystyczne Sk = Qk · C = 0,90 · 0,80 = 0,72 kN/m2 • obciąŜenie obliczeniowe S = Sk · γf = 0,72 · 1,40 = 1,00 kN/m2 γf = 1,40 2.3. ObciąŜenie wiatrem - dla I strefy qk = 0,25 kN/m2 - charakterystyczne ciśnienie prędkości wiatru Ce = 0,80 - współczynnik ekspozycji (teren B, wysokość H < 20 m) β = 1,80 - współczynnik działania porywów wiatru C = 0,015 · α – 0,20 = 0,015 · 14 – 0,20 = 0,01 - współczynnik aerodynamiczny γf = 1,30 • obciąŜenie charakterystyczne Wk = qk · Ce · C · β = 0,25 · 0,80 · 0,01 · 1,80 = 0,001 kN/m2 • obciąŜenie obliczeniowe W = Wk · γf = 0,001 · 1,30 = 0,001 kN/m2 Z uwagi na małą wartość obciąŜenia w dalszych obliczeniach pominięto wpływ wiatru. 3. Wymiarowanie statyczne krokwi 3.1. Dane geometryczne Schemat statyczny krokwi – belka swobodnie podparta (na murłacie i płatwi) α = 14o → cos α = 0,9703; sin α = 0,2419; tg α = 0,2493 Rozstaw krokwi - a = 1,00 m Podział krokwi - ld = 5,66 m, lg = 3,55 m → lo = ld = 5,66 m Długość rzeczywista krokwi (obliczanej) - ld + lg = 9,21 m 3.2. Podstawowe kombinacje obciąŜeń 3.2.1. ObciąŜenia obliczeniowe (na 1 mb krokwi) • prostopadłe do połaci dachu qy = (go·cosα + S· cos2α) · a = (0,42·0,9703 + 1,00·0,97032) · 1,00 = 1,35 kN/m • równoległe do połaci dachu qx = (go·sinα + S·sinα·cosα) · a = (0,42·0,2419 + 1,00·0,2419·0,9703) · 1,00 = 0,34 kN/m 3.2.2. ObciąŜenia charakterystyczne (na 1 mb krokwi) • prostopadłe do połaci dachu qyk = (gk·cosα + Sk· cos2α) · a = (0,35·0,9703 + 0,72·0,97032) · 1,00 = 1,02 kN/m • równoległe do połaci dachu qxk = (gk·sinα + Sk·sinα·cosα) · a = (0,35·0,2419 + 0,72·0,2419·0,9703) · 1,00 = 0,25 kN/m 3.3. Sprawdzenie stanu granicznego nośności Wstępne określenie wymiarów przekroju (z uwzględnieniem tylko zginania): b = 8 cm - szerokość przekroju h = 16 cm - wysokość przekroju 4 h ≤ 4·b → 16 cm < 32 cm - warunek spełniony 3.3.1. Siły wewnętrzne w krokwi • moment maksymalny q y ⋅ lo2 1,35 ⋅ 5,66 2 Mmax = = = 5,40 kNm = 540,60 kNcm 8 8 • siła podłuŜna q ⋅l 0,34 ⋅ 5,66 N= x o = = 0,99 kN 2 2 • napręŜenia w krokwi przy uwzględnieniu tylko zginania: b ⋅ h 2 8 ⋅ 16 2 Wx = = = 341,33 cm3 6 6 M max 540,60 σm.x.d = = = 1,583 kN/cm2 = 15,83 MPa 341,33 Wx σm.x.d ≤ fm.d → σ = 15,83 MPa < 20,77 MPa 3.3.2. Charakterystyki geometryczne przekroju • pole przekroju poprzecznego Ad = b · h = 0,08 · 0,16 = 0,0128 m2 • wskaźnik wytrzymałości przekroju względem osi X b ⋅ h 2 0,08 ⋅ 0,16 2 = = 3,413 · 10-4 m3 Wx = 6 6 • moment bezwładności przekroju względem osi X b ⋅ h 3 0,08 ⋅ 0,16 3 Ix = = = 2,73 · 10-5 m4 12 12 • promień bezwładności przekroju względem osi X IX ix = = 0,046 m Ad 3.3.3. Sprawdzenie nośności krokwi z uwzględnieniem złoŜonego stanu napręŜeń • współczynnik długości wyboczeniowej zaleŜny od sposobu zamocowania • długość wyboczeniowa krokwi lc = ld · µ = 5,66 · 1,0 = 5,66 m • współczynnik smukłości krokwi l 5,66 λx = c = = 123,04 i X 0,046 • napręŜenia krytyczne przy ściskaniu Π 2 ⋅ E0.05 Π 2 ⋅ 8000 σc.crit = = = 5,22 MPa λ2 123,04 2 • smukłość sprowadzona przy ściskaniu f c.0.k 23,00 λrel = = = 2,10 σ c.crit 5,22 • współczynnik dotyczący prostoliniowości elementów βc = 0,20 k = 0,5 · [1 + βc · (λrel – 0,5) + ( λrel)2] = 0,5 · [1 + 0,20 · (2,10 – 0,5) + (2,10)2] = 2,87 • współczynnik wyboczeniowy 1 1 kc = = = 0,207 k + (k ) 2 − (λrel ) 2 2,87 + 2,87 2 − 2,10 2 µ = 1,0 5 • napręŜenia ściskające N 0,99 σc.0.d = = = 0,037 kN/cm2 = 0,37 MPa kc ⋅ Ad 0,207 ⋅128 • napręŜenia zginające M max 540,60 σm.x.d = = = 1,583 kN/cm2 = 15,83 MPa 341,33 Wx Aby nośność elementu nie została przekroczona, powinien być spełniony warunek: σ c.0.d f c.0.d 2 σ m. x . d + f m . x .d 2 ≤ 1 σ c.0.d σ m. x.d 0,37 15,83 + = + = 0,76 < 1 f c.0.d f m. x.d 15,92 20,77 Warunek jest spełniony. Nośność elementów nie została przekroczona. 2 3.4. Sprawdzenie stanu granicznego uŜytkowania • ugięcie rzeczywiste q yk ⋅ l d4 5 5 0,0102 ⋅ 5664 u= ⋅ = ⋅ = 2,78 cm 384 E0.mean ⋅ I X 384 1200 ⋅ 2730,66 • ugięcie dopuszczalne l 468 = 2,83 cm unet,fin = d = 200 200 Aby stan graniczny uŜytkowania elementu nie został przekroczony, powinien być spełniony warunek: u ≤ unet,fin → 2,78 cm < 2,83 cm Warunek jest spełniony. Stan graniczny uŜytkowania nie został przekroczony. 4. Wymiarowanie statyczne płatwi 4.1. Dane geometryczne Jako schemat statyczny płatwi przyjęto belkę swobodnie podpartą (na słupkach). ls - rozpiętość w osiach słupków podpierających płatew - ls = 4,00 m lm - rozpiętość płatwi między mieczami - lm = 4,00 – 0,12 – 2 · 0,80 = 2,28 m Wstępne określenie wymiarów przekroju płatwi: b = 12 cm - szerokość przekroju h = 18 cm - wysokość przekroju h ≤ 4·b → 18 cm < 48 cm - warunek spełniony 4.1.1. Charakterystyki geometryczne przekroju • pole przekroju poprzecznego płatwi Ap = b · h = 0,12 · 0,18 = 0,0216 m2 • wskaźnik wytrzymałości przekroju względem osi X b ⋅ h 2 0,12 ⋅ 0,18 2 Wx = = = 6,480 · 10-4 m3 6 6 • wskaźnik wytrzymałości przekroju względem osi Y b 2 ⋅ h 0,12 2 ⋅ 0,18 Wy = = = 4,320 · 10-4 m3 6 6 • moment bezwładności przekroju względem osi X b ⋅ h 3 0,12 ⋅ 0,18 3 Ix = = = 5,832 · 10-5 m4 12 12 6 • moment bezwładności przekroju względem osi Y b 3 ⋅ h 0,12 3 ⋅ 0,18 Iy = = = 2,592 · 10-5 m4 12 12 • cięŜar własny płatwi na 1 mb - Gpłatwi Qd = 5,50 kN/m3 - cięŜar objętościowy drewna sosnowego Gkp = Qd · Ap = 5,50 · 0,0216 = 0,119 kN/m γf = 1,10 Gp = Gkp · γf = 0,119 · 1,10 = 0,131 kN/m 4.2. Podstawowe kombinacje obciąŜeń 4.2.1. ObciąŜenia obliczeniowe (na 1 mb płatwi) • pionowe qx = (lg + 0,5·ld)·(go + S·cosα) + Gp = (3,55 + 0,5·5,66)·(0,42 + 1,00·0,9703) + 0,131 = 9,00 kN/m 4.2.2. ObciąŜenia charakterystyczne (na 1 mb płatwi) • pionowe qxk = (lg + 0,5·ld)·(gk + Sk·cosα) + Gkp = (3,55 + 0,5·5,66)·(0,35 + 0,72·0,9703) + 0,119 = 6,81 kN/m 4.3. Sprawdzenie stanu granicznego nośności 4.3.1. Siły wewnętrzne w płatwi • momenty maksymalne q ⋅ l 2 9,00 ⋅ 2,282 Mx = x m = = 5,84 kNm = 584,82 kNcm 8 8 4.3.2. Sprawdzenie nośności płatwi z uwzględnieniem złoŜonego stanu napręŜeń • napręŜenia zginające M x 584,82 σm.x.d = = = 0,903 kN/cm2 = 9,03 MPa Wx 648 Aby nośność elementu nie została przekroczona, powinny być spełnione warunki: σ σ m. y . d ≤ 1 k m ⋅ m. x.d + f f m . x . d m . y .d σ σ m . x .d + k m ⋅ m. y .d ≤ 1 f f m. x . d m . y .d km = 0,70 - dla przekrojów prostokątnych (pkt. 4.1.5. normy PN-B-03150:2000) σ 9,03 k m ⋅ m. x.d = 0,70 ⋅ = 0,30 < 1 20,77 f m. x . d σ m. x.d 9,03 = = 0,43 < 1 f m. x.d 20,77 Warunki są spełnione. Nośność elementów nie została przekroczona. 4.4. Sprawdzenie stanu granicznego uŜytkowania 4.4.1. Ugięcia w kierunku poziomym l 400 Stosunek s = = 33,33 > 20, a zatem: b 12 • ugięcie rzeczywiste uy = uM = 0,00 cm 7 • ugięcie dopuszczalne l 400 unet,fin,y = s = = 2,00 cm 200 200 4.4.2. Ugięcia w kierunku pionowym l 228 Stosunek m = = 12,66 < 20, a zatem: h 18 • ugięcie rzeczywiste 2 2 q xk ⋅ l m4 5 h h ⋅ ux = uM + uT = uM ⋅ 1 + 19,2 ⋅ = ⋅ 1 + 19,2 ⋅ = l m 384 E0.mean ⋅ I X l m 2 5 0,0681 ⋅ 2284 18 = 0,38 cm = ⋅ ⋅ 1 + 19,2 ⋅ 384 1200 ⋅ 5832 228 • ugięcie dopuszczalne l 228 unet,fin,x = m = = 1,14 cm 200 200 Aby stan graniczny uŜytkowania elementu nie został przekroczony, powinien być spełniony warunek: u u = u y2 + u x2 = u y2 + u x2 ≤ = unet,fin = 2 2 u nrt , fin , y + u net , fin , x 0,00 2 + 0,382 = 0,38 cm 2 2 u nrt = 2,00 2 + 1,14 2 = 2,30 cm , fin , y + u net , fin , x u = 0,38 cm unet,fin = 2,30 cm < Warunek jest spełniony. Stan graniczny uŜytkowania nie został przekroczony. unet,fin = 5. Wymiarowanie statyczne słupka 5.1. Schemat statyczny słupka hs = 0,90 m - wysokość słupka ls = 4,00 m - odległość między słupkami Wstępne określenie wymiarów przekroju słupka: amin = 12 cm as = 12 cm 5.1.1. Charakterystyki geometryczne przekroju • pole przekroju poprzecznego słupka Ad = a · a = 0,12 · 0,12 = 0,0144 m2 • moment bezwładności przekroju a 4 0,12 4 Is = = = 1,728 · 10-5 m4 12 12 • promień bezwładności przekroju Is 1728 is = = = 3,45 cm = 0,035 m Ad 144 • cięŜar własny słupka wraz z mieczami - Gsłupka Qd = 5,50 kN/m3 - cięŜar objętościowy drewna sosnowego γf = 1,10 Gs = Qd · Ad · hs · γf = 5,50 · 0,0144 · 0,90 · 1,10 = 0,078 kN 8 5.2. Sprawdzenie stanu granicznego nośności 5.2.1. Siły wewnętrzne w słupku N = qx · ls + Gs = 9,00 · 4,00 + 0,078 = 36,08 kN gdzie qx - obciąŜenie pionowe na 1 mb płatwi 5.2.2. Sprawdzenie nośności słupka • współczynnik długości wyboczeniowej zaleŜny od sposobu zamocowania µ = 1,0 • długość wyboczeniowa słupka lc = hs · µ = 0,90 · 1,0 = 0,90 m • smukłość słupka 0,90 l λc.x = c = = 25,71 < 150 is 0,035 • napręŜenia krytyczne przy ściskaniu Π 2 ⋅ E0.05 Π 2 ⋅ 8000 = σc.crit.x = = 119,45 MPa λc2. x 25,712 • smukłość sprowadzona f c.0.k 23,00 λrel.x = = = 0,438 σ c.crit . x 119,45 • współczynnik dotyczący prostoliniowości elementów βc = 0,20 (drewno lite) kx = 0,5 · [1 + βc · (λrel.x – 0,5) + ( λrel.x)2] = 0,5 · [1 + 0,20 · (0,438 – 0,5) + (0,438)2] = 0,589 • współczynnik wyboczeniowy 1 1 kc.x = = = 1,00 k x + (k x ) 2 − (λrel . x ) 2 0,589 + 0,589 2 − 0,4382 • napręŜenia w słupku od ściskania (z uwzględnieniem wyboczenia) N 36,08 σc.0.d = = = 0,251 kN/cm2 = 2,51 MPa kc. x ⋅ Ad 1,00 ⋅144 Aby nośność elementu nie została przekroczona, powinien być spełniony warunek: σc.0.d ≤ fc.0.d σc.0.d = 2,51 MPa < fc.0.d = 15,92 MPa Warunek jest spełniony. Nośność elementów nie została przekroczona. 5.3. Sprawdzenie docisku słupka do podwaliny Adocisku = (120 mm – 30 mm) · 120 mm Adocisku = 0,0108 m2 • napręŜenia docisku prostopadle do włókien N 36,08 σc.90.d = = = 0,334 kN/cm2 = 3,34 MPa Adocisku 108 Aby nośność elementu nie została przekroczona, powinien być spełniony warunek: σc.90.d ≤ fc.90.d σc.90.d = 3,34 MPa < fc.90.d = 3,94 MPa Warunek jest spełniony.