konspekt do lekcji przyrody w klasie v szkoły podstawowej

Transkrypt

konspekt do lekcji przyrody w klasie v szkoły podstawowej
KONSPEKT DO LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V
TEMAT LEKCJI : Warunki życia w wodzie.
CELE LEKCJI :
- uczeń wie :
• co jest potrzebne organizmom żyjącym w wodzie do życia
• zna i wypowiada się na temat warunków życia w wodzie
• zna i posługuje się pojęciami : tlen, gęstość wody, przejrzystość
- uczeń potrafi :
• zaopiekować się rybkami w akwarium
• czytać ze zrozumieniem tekst
• wyszukać w krótkim tekście ważnych dla niego informacji
• dobrać właściwe zdania do czytanego tekstu
- uczeń :
• nie zaśmieca zbiorników wodnych
• szanuje przyrodę
• potrafi pracować w grupie
• przestrzega zasad przyjętych na lekcji
METODY: pogadanka, praktycznego działania , mapa pojęciowa, inscenizacja
STRATEGIA: - operacyjna
FORMY : zbiorowa , indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE ; kukiełki przedstawiające rybę i ucznia, plansza z
ilustracją ryby, chmurki z napisanymi zdaniami, tekst rozmowy ucznia z rybą,
Przebieg zajęć :
I – FAZA WSTĘPNA
1. Czynności organizacyjne.
2. Przedstawienie krótkiej scenki ,, Rozmowa z rybą’’ – N stoi za parawanem
, czyta tekst poruszając kukiełki .
,, Rozmowa z rybą’’
U : Muszę przyznać, że trafiła mi się dzisiaj nie lada gratka. Mam szansę
porozmawiać z prawdziwą rybą. Mówią ,że ryby nie mogą mówić. Ta jednak
jest wyjątkowa.
R: Rzeczywiście, zgadzam się z tobą. Jestem wyjątkowa!
U: Słyszałem od starszych kolegów ,że środowisko , w którym żyjesz bardzo
różni się od mojego. Czy możesz mi coś o tym opowiedzieć?
R: Tak. Jestem typowym przedstawicielem zwierząt żyjących w środowisku
wodnym. Ma ono swoje wady i zalety. Na pewno nigdy nie braknie mi wody
( ha, ha). Za to w wodzie mamy kłopoty z tlenem.
U: Tlen! Tak , już słyszałem! To podobno taki gaz wchodzący w skład powietrza,
potrzebny większości zwierząt i roślin do oddychania.
R: No właśnie. My zwierzęta wodne też nie możemy żyć bez tlenu. W wodzie jest
mniej tlenu niż w powietrzu. Jest rozpuszczony w wodzie. W zimnej wodzie
rozpuszcza się więcej tlenu.
U: Zawsze zastanawiałem się jak możecie żyć w tak zimnej wodzie.
R: To sprawa względna. Do zimnej wody można się przyzwyczaić.
Najważniejsze, że w wodzie są mniejsze różnice temperatur. Na dnie jeziora
temperatura wody wynosi zawsze 4 stopnie C. To bardzo wygodne.
U: Kiedyś nurkowałem w jeziorze , aby wyłowić buty kolegi. Niestety, niewiele
widziałem. W wodzie chyba gorzej widać?
R: Masz rację! Przejrzystość wody jest znacznie mniejsza niż przejrzystość
powietrza. Zależy to od rodzaju zbiornika wodnego, roślinności wodnej,
głębokości i wielu innych czynników.
U: Mówią, że woda ma większą gęstość niż powietrze.
R: To prawda. Dlatego poruszanie się w wodzie jest znacznie trudniejsze dla
zwierząt lądowych. My zwierzęta wodne dobrze sobie z tym radzimy. Ale o
tym opowiem ci następnym razem.
U: To, co mówisz jest bardzo ciekawe. Chciałbym ci zadać jeszcze kilka pytań.
R: Innym razem. Muszę już płynąć. Do widzenia!
U: Do widzenia!
3. Krótka analiza rozmowy ucznia z rybą.
II – FAZA REALIZACYJNA
1. Zapis tematu lekcji.
2. Omówienie ważniejszych cech środowiska wodnego w oparciu o
przytoczone fragmenty rozmowy ucznia z rybą .
3. Redagowanie notatki – uczniowie otrzymują karteczki z fragmentami
rozmowy, głośno czytają swój fragment i wybierają wśród zdań
zapisanych na paskach papieru tego, które odpowiada czytanemu
fragmentowi.
4. Przepisanie zdań do zeszytu :
a. Środowisko wodne bardzo różni się od środowiska lądowego.
b. Organizmy wodne oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie.
c. Tlenu jest w wodzie mniej niż w powietrzu.
d. Różnice temperatur wody są mniejsze niż powietrza.
e. Woda jest mniej przejrzysta niż powietrze.
f. Woda ma większą gęstość niż powietrze więc poruszanie w wodzie
jest trudniejsze.
III – FAZA PODSUMOWUJĄCA
1. Utrwalenie wiadomości ; uczniowie otrzymują planszę z rysunkiem ryby i
chmurki z napisanymi zdaniami, wybierają te, które prawidłowo opisują warunki
życia w wodzie
Oddychamy
tlenem
rozpuszczony
m w wodzie
Woda jest
gęściejsza
od
powietrza
W wodzie
jest więcej
tlenu niż w
powietrzu
Na dnie
jeziora
temperatura
wynosi
zawsze 4
Woda jest
mniej
przejrzysta
niż
powietrze
W
zbiornikach
wodnych
temperatur
a wody jest
stała
Woda jest
zawsze
bardzo
czysta
2. Zadanie pracy domowej :
Napisz dlaczego nie powinieneś zaśmiecać zbiorników wodnych .
• krótka pogadanka
• zapis tematu
• pożegnanie

Podobne dokumenty