Propozycja scenariusza aktywnych lekcji

Transkrypt

Propozycja scenariusza aktywnych lekcji
Propozycja scenariusza aktywnych lekcji wychowawczych
dla klas I – IV szkół podstawowych,
bazujących na treści spektaklu:
Poskromienie nieznośnego Smoka
Lekcja 1. Przyjaciele
Cele:
­ ukazanie czym jest przyjaźń
­ poznanie swoich przyjaciół
­ uświadomienie, że przyjaźń jest relacją obustronną polegającą na dzieleniu się
Formy i metody pracy:
­ zabawa
­ refleksja
­ wypracowanie
Środki dydaktyczne:
­ kartki
­ przybory do pisania
­ ciastka, owoce, słodycze itp.
Przebieg zajęć:
1. Przepis na przyjaciele
Uczniowie zamykają oczy. Nauczyciel prosi ich, aby pomyśleli o prawdziwym
przyjacielu, każdy wyobraża sobie swojego prawdziwego przyjaciele: jakie ma oczy,
włosy, jakiego jest wzrostu, jak się ubiera, w co lubi się bawić, o czym najchętniej
myśli, co lubi w nim szczególnego , jak się zachowuje, co dobrze potrafi robić, co
sprawia, że jest dobrym przyjacielem. Następnie uczniowie na kartkach piszą swój
„przepis” na prawdziwego przyjaciele, który musi zawierać wszystkie konieczne
składniki. Co jest konieczne, aby to był przyjaciel, w jaki sposób składniki muszą być
połączone. Chętni uczniowie czytają swoje „przepisy”. Następuje ogólna ocena – które
składniki są szczególnie ważne, czy my je spełniamy w relacjach z naszymi
przyjaciółmi, czy Smoczek i Trefniś ze spektaklu byli dobrymi przyjaciółmi
i dlaczego, co cechowało ich relacje, jakie popełniali błędy.
2. „Dzielenie się”
Uczniowie dobierają się w pary. Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę
dzielenia się – jeśli mamy przyjaciela, to co chcemy mu dać, czym chcemy, możemy
się z nim podzielić (np. zabawki, drugie śniadanie). Każda para otrzymuje zestaw
słodkości. Uczniowie siadają naprzeciwko siebie. W zabawie, która polega na
zjedzeniu słodkości obowiązuje jedna zasada – każdy zjada tylko to, co otrzymuje od
drugiego dziecka.
Na zakończenie następuje podsumowanie – co czuli uczniowie, będący w roli
przyjmującego i dającego, czy potrafię się dzielić, czy sprawiło mi to przyjemność,
jakimi kryteriami kierowałem się podczas dzielenia się.
Opracowanie: mgr Agnieszka Białek

Podobne dokumenty