Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI - Chełm

Transkrypt

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI - Chełm
Chełm
Źródło:
http://chelm.lscdn.pl/oc/publikacje-nauczycieli/konspekty-lekcji/777,CO-ZNACZY-BYC-PATRIOTA-scenariusz-godziny-wychowawczej-w-kla
sie-VI.html
Wygenerowano: Sobota, 4 marca 2017, 05:58
CO ZNACZY BYĆ PATRIOTĄ ? - scenariusz godziny wychowawczej w klasie
VI
Materiał przygotowany w trakcie warsztatów "Rozwój zawodowy nauczyciela kontraktowego". Opracował zespół
nauczycieli w składzie: Karolina Fajks – Szkoła Podstawowa w Wólce Petrykowskiej Anna Sobarańska-Kowalska –
Zespół Szkół w Sawinie Justyna Starko-Gadzała – Zespól Szkół w Uhrze Jerzy Suchonos – Zespół Szkół w Sawinie
Paweł Czekaj – I LO Chełm Agata Mazurek – Zespół Szkół w Pawłowie
Scenariusz godziny wychowawczej w kl.
VI
1. Temat: Co znaczy być patriotą?
2. Cele
a)
Ogólny: uświadomienie uczniom, czym charakteryzują się
postawy określone mianem patriotycznych
b) Szczegółowe:
- uczeń rozumie znaczenie terminu patriota,
- uczeń potrafi wymienić symbole narodowe,
- uczeń zna postacie zasłużone dla ojczyzny,
- uczeń zna słowa i melodię najpopularniejszych pieśni patriotycznych.
3.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
4.
Rodzaj lekcji: problemowa
5.
Typ lekcji:
- lekcja służąca ukształtowaniu pojęć,
- lekcja dyskusyjna.
6.
Metody: problemowa (burza mózgów, dyskusja )
7.
Środki dydaktyczne: krzyżówki przygotowane
przez nauczyciela, karton, flamastry, kolorowe karteczki,
odtwarzacz CD, płyty CD zawierające pieśni patriotyczne;
Przebieg zajęć:
Część lekcji
Czynności uczniów
Ogniwa
docelowe
zadania
Uczniowie utrwalają
wiadomości dotyczące
historii Polski(daty, miejsca
istotnych wydarzeń), znają
postacie zasłużone dla
ojczyzny, wiedzą kiedy i z
jakiej okazji obchodzi się
święto narodowe,
wymieniają symbole
narodowe.
Uczniowie rozwiązują krzyżówkę
podając hasło, które jest jej
rozwiązaniem.
Wstępna
Główna
Końcowa
Ewaluacja
Czynności
nauczyciela
Środki
dydaktyczne
Na wstępie lekcji n-l rozdaje wszystkim uczniom przygotowane przez siebie
krzyżówki. Pytania krzyżówki nawiązują do ważnych wydarzeń dotyczących historii
Polski, znanych postaci historycznych , świąt narodowych itp. „Rozwiązaniem
krzyżówki jest hasło „Patriota”.
krzyżówka
Uczniowie znają cele zajęć
Uczniowie uważnie słuchają
(mają motywację do pracy). nauczyciela
Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji i uświadamia uczniom cele lekcji.
Uczniowie potrafią
wymienić zachowania
patriotyczne, podają
charakterystyczne cechy
postawy, które można
określić mianem
patriotycznej.
Uczniowie podają skojarzenia
związane ze słowem patriota i
zapisują je na kartonie
zawieszonym na tablicy,
następnie biorą udział w burzy
mózgów.
Nauczyciel zawiesza na tablicy karton z hasłem będącym rozwiązaniem krzyżówki,
prosi uczniów o podanie skojarzeń związanych z tym wyrazem.
Nauczyciel prosi o podanie zachowań, które można uznać za patriotyczne – burza
mózgów.
Uczniowie znają tytuły
najpopularniejszych pieśni
patriotycznych; wymieniają
nazwiska znanych postaci
ze świata kultury, polityki i
sportu, które można
określić mianem patrioty,
znają słowa hymnu
narodowego
Uczniowie podzieleni na grupy
wybierają spośród siebie lidera i
sekretarza. Poszczególne grupy
rywalizują za sobą, by w jak
najkrótszym czasie wykonać
zadania.
Zad.1 uczniowie słuchając
fragmentu pieśni patriotycznych
odgadują ich tytuły,
Zad.2 uczniowie podają
nazwiska znanych Polaków
żyjących współcześnie, których
można określić mianem patrioty.
Uzasadniają wybór podając
odpowiednie argumenty;
Zad3. Uczniowie zapisują „z
pamięci” jak największą ilość
zwrotek hymnu narodowego:
Nauczyciel dzieli klasę na grupy i zapoznaje z formą pracy oraz podaje kolejno treść
zadania.
Zad1. rozpoznawanie pieśni patriotycznych;
Zad2. podanie z uzasadnieniem nazwisk Polaków żyjących współcześnie, których
można określić mianem patrioty;
Zad.3 zapisać „z pamięci” jak największą ilość zwrotek hymnu narodowego.
Nauczyciel po każdym zadaniu weryfikuje odpowiedzi uczniów. Grupa, która
najlepiej wykonała polecenie otrzymuje punkty. Po zrealizowaniu wszystkich zadań
nauczyciel sumuje punkty. Grupa, która wygrywa otrzymuje nagrodę
- odśpiewuje wybraną przez siebie pieśń patriotyczną;
Uczniowie wiedzą,co to
znaczy być patriotą i znają
charakterystyczne
zachowania, które można
określić mianem
patriotycznych;
Uczniowie udzielają odpowiedzi
na pytania zawarte w temacie
lekcji.
Nauczyciel zadaje pytania zawarte w temacie lekcji, zamierza w ten sposób
uporządkować wiedzę i umiejętności zdobyte na lekcji.
Uczniowie oceniają atrakcyjność
lekcji i stopień wiedzy oraz
umiejętności,które zdobyli w
trakcie realizacji zajęć.
Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki, na których narysowana jest tarcza strzelecka
Formularze ewaluacyjne
i prosi uczniów o ocenę elementów lekcji w skali od 1 do 5.
Karton
flamastry
Odtwarzacz
CD,
Płyty CD zawierające pieśni
patriotyczne
Kartki do zapisywania
odpowiedzi