Scenariusz lekcji z języka rosyjskiego dla I gimnazjum

Transkrypt

Scenariusz lekcji z języka rosyjskiego dla I gimnazjum
Justyna Gaweł
Klasa I ab
05.09.2012. godz. 11.50-12.35
Scenariusz lekcji języka rosyjskiego
Temat: Przygodę z językiem rosyjskim czas zacząć!
CELE OPERACYJNE:
 uczeń zna zasady pracy na lekcjach języka rosyjskiego w bieżącym roku szkolnym
(obowiązujące podręczniki, system oceniania, lekcje powtórzeniowe, sprawdziany,
prace kontrolne),
 uczeń wie jak potrzebna jest znajomość języka rosyjskiego we współczesnym
świecie,
 zna położenie Rosji, powierzchnię kraju, umie wskazać sąsiadów, złoża naturalne,
 wskazuje na mapie w Rosji miejsca warte obejrzenia,
FORMY ORGANIZACJI PRACY:
 indywidualna
METODY PRACY:
 wykład
 metody praktyczne (metody ćwiczeniowe)
 prezentacja multimedialna o Rosji
POMOCE DYDAKTYCZNE:
„Эхо 1”. Język rosyjski. Podręcznik z ćwiczeniami dla gimnazjum. Kurs dla początkujących,
Beata Gawęcka-Ajchel
Projektor
Tablica interaktywna
Internet
Mapa polityczna Europy i Azji
Albumy miast rosyjskich
Popularne pamiątki, np. matrioszka.
PRZEBIEG LEKCJI:
I. Część organizacyjno – porządkowa
 przywitanie z uczniami
 sprawdzenie listy obecności
 zapoznanie uczniów z celami dzisiejszej lekcji
II. Część główna lekcji
 zapis tematu lekcji
 nauczyciel omawia zasady pracy na lekcjach języka rosyjskiego w bieżącym roku
szkolnym: obowiązujący podręcznik, zeszyt przedmiotowy, system oceniania
osiągnięć uczniów (praca w czasie lekcji, prace domowe, prace dodatkowe,
aktywność, udział w konkursach, projekty),
 nauczyciel zapisuje na tablicy słowo „ROSJA”, od którego odchodzi kilka strzałek.
Uczniowie wymieniają to, co według nich jest związane z tym krajem,
 następnie przedstawia prezentację multimedialną o Rosji, mówi tutaj o symbolach
Rosji, powierzchni, liczbie mieszkańców, o największych miastach Rosji, o języku
 uczniowie znajdują na mapie Rosję i porównują jej obszar z powierzchnią Polski.
(ćw. 1/ s. 5). Kolejny etap zadania to odnalezienie na mapie największych miast, rzek i jezior
(m. in. Moskwy, Sankt Petersburga, Nowogrodu, Jekaterynburga, Samary, Wołgogradu,
Omska, Czelabińska, Permu, Ufy Rostowa nad Donem, Nowosybirska, Władywostoku;
jeziora Bajkał, Morza Kaspijskiego; (Wołgi i Obu) oraz państw sąsiadujących z Federacją
Rosyjską (ćw. 3/ s. 7, ćw. 1/ s. 98),
 - uczniowie oglądają fotografie zamieszczone w albumach i zdjęcia w Internecie
wyświetlone przez nauczyciela na tablicy interaktywnej,
 - nauczyciel prezentuje popularne rosyjskie pamiątki i zdjęcia tych pamiątek.
III. Podsumowanie lekcji
 rozmowa o tym czego uczniowie nauczyli się na lekcji
IV. Praca domowa
 ćw. 3/ s. 99 dla wszystkich uczniów
 uczniowie wyszukują ciekawostki na temat Rosji i opracowują je w taki sposób, by
zaprezentować je na forum klasy (prezentacja w PowerPoint, plakat itp.) – dla
chętnych uczniów
 nauczyciel objaśnia pracę domową
 zapisanie pracy domowej przez uczniów w zeszytach
V. Ewaluacja
 ocena pracy uczniów – najbardziej aktywni otrzymują plusy lub oceny

Podobne dokumenty