SCENARIUSZ ZAJĘĆ 3. „JAK SIĘ CZUJĘ, KIEDY DYMI PAPIEROS?”

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 3. „JAK SIĘ CZUJĘ, KIEDY DYMI PAPIEROS?”
SCENARIUSZ ZAJĘĆ 3.
„JAK SIĘ CZUJĘ, KIEDY DYMI PAPIEROS?”
OPRACOWAŁA: Magdalena Maniecka
GRUPA WIEKOWA: 5-latki
TEMAT KOMPLEKSOWY – CZYM ODDYCHAMY? – CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS.
Realizacja programu przedszkolnej edukacji antynikotynowej.
TEMAT DNIA – JAK SIĘ CZUJĘ KIEDY DYMI PAPIEROS?
Cele ogólne:
 Zwiększenie wiedzy dotyczącej szkodliwości dymu papierosowego..
Cele szczegółowe – dziecko:
 Przestrzega zasady prawidłowego oddychania.
 Wie jakie zapachy są przyjemne, a jakie nieprzyjemne?
 Przewiduje skutki wdychania dymu papierosowego.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Piękne zapachy”- ćwiczenie oddechowe. N. otwiera okno, dzieci siadają w kręgu w
wygodnych dla siebie pozycjach, w tle słychać cichą i spokojną muzykę.




Wyobraźcie sobie, że jesteście w pięknych górach. Tam powietrze jest czyste, zdrowe i
rześkie. Wdychamy powoli to powietrze. Wciągamy powietrze nosem, wędruje ono do
naszych płuc, i wypuszczamy ustami.
Przenosimy się teraz na zieloną, pachnąca łąkę. Rośnie na niej dużo kolorowych kwiatów.
Powietrze tam jest również czyste, zdrowe i rześkie. Wciągamy je, zatrzymujemy i
wydychamy powoli.
Myślimy teraz o miejscu, gdzie najbardziej lubimy przebywać, przypominamy sobie zapach
z tego miejsca. Wdychamy, zatrzymujemy i wydychamy.
A teraz wyobraźcie sobie, ze jesteście w miejscu, gdzie pali się papierosy. Wdychamy ten
zapach i wydychamy.
2. Rozmowa z dziećmi:
 Które zapachy były miłe?
 Które były nieprzyjemne?
 Które wdychało się wam łatwo, a które z trudem?
3. „Dinek” – nakrywanka obrazkowa. Dzieci odsłaniają poszczególne elementy i próbują
odgadnąć co to jest?
Dinek – to miły, mały dinozaur, który nie lubi palaczy, ucieka przed dymem.
4. „Piosenka o Dinku” – dzieci słuchają piosenkę i uczą się słów.
5. „Portret Dinusia” – dzieci kolorują portret Dinusia lub podejmują próbę samodzielnego
rysowanie jego portretu.
DINEK