Wie feiert man Ostern in Deutschland?

Transkrypt

Wie feiert man Ostern in Deutschland?
Wie feiert man Ostern
in Deutschland?
SCENARIUSZ LEKCJI
Temat: Wie feiert man Ostern in Deutschland?
Poziom: szkoła ponadgimnazjalna
Cele: Uczeń zna pojęcia związane ze świętami Wielkanocy, zna tradycje
i obyczaje, gry i potrawy związane z Wielkanocą w Niemczech, potrafi
o nich opowiedzieć w formie prezentacji. Uczeń ponadto rozumie teksty
w języku niemieckim, potrafi wykorzystywać źródła internetowe w celu
znalezienia poszukiwanych informacji.
Media/materiały:
n komputer z dostępem do Internetu,
n kserokopie zadań i kart pracy,
nmateriały do prezentacji: duże arkusze papieru (po jednym dla każdej
grupy), kolorowe pisaki, kredki, nożyczki,
n słowniki.
Czas: 2x45 minut
Autor: Dorota Grzywna
Przebieg lekcji
Zajęcia odbywają się w pracowni komputerowej z dostępem do Internetu.
Jako wprowadzenie do tematu nauczyciel zawiesza na tablicy porozcinane
paski z pojęciami związanymi z tematem „Wielkanoc” (Materiał 1). Zadaniem
uczniów jest przyporządkowanie tych pojęć do jednej z grup: „Ostersymbole”
lub „Feiertage”.
© Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Ostern in Deutschland
Zadanie 1
Uczniowie poznają bliżej pojęcia związane z Wielkanocą. Wspólnie tworzą mini
słownik pojęć wielkanocnych. Nauczyciel zapisuje na tablicy słowa:
der Aschermittwoch
das Osterei
die Osterkerze
das Osterfeuer
die Karwoche
der Gründonnerstag
Uczniowie pracują w grupach 3-4-osobowych. Zadaniem każdej grupy jest
wyjaśnienie podanych pojęć, tworząc krótkie definicje. Pomoc w wykonaniu
zadania uczniowie znajdą na następujących stronach:
http://www.ostern-online.de/
http://www.osterseiten.de/
(na tych stronach pojęcia umieszczone są w zakładkach po prawej stronie)
http://www.ostern-im-web.de/main.php
(tutaj wyjaśnienie pojęć można znaleźć klikając na zakładki „Feiertage” lub „Bräuche”)
Każda z grup zapisuje swoje definicje w wersji elektronicznej. Po wykonaniu
zadania grupy prezentują swoje wyniki, czytając głośno, a cała klasa wybiera
najlepszą wersję definicji każdego z pojęć. Najlepsze definicje należy zebrać
w jeden plik i wydrukować dla każdego ucznia. W ten sposób powstanie mini
słownik. (Może to zrobić chętny uczeń lub sam nauczyciel.)
Zadanie 2
Uczniowie pracują samodzielnie lub w małych grupkach, w zależności od dostępnej
ilości stanowisk komputerowych.
Uczniowie otwierają poniższą stronę:
http://www.cafe-deutsch.de/sitten-und-braeuche/ostern.html
Zadaniem pierwszym jest przeczytanie tekstu dotyczącego tradycji wielkanocnych
i odszukanie w nim odpowiedzi na pytania znajdujące się po lewej stronie.
Zadanie 3
Nauczyciel drukuje dla każdego ucznia znajdującą się poniżej tekstu kartę pracy
(w wybranej przez siebie wersji A, B lub C). Ćwiczenia polega na samodzielnym
uzupełnieniu luk na podstawie przeczytanego wcześniej tekstu, a potem
porównaniu rozwiązania z oryginałem.
© Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Ostern in Deutschland
Zadanie 4
Eine Ostergeschichte
Praca z tekstem. Uczniowie czytają opowieść świąteczną pt.: „Warum die Ostereier
bunt sind?”, którą znajdą na poniższej stronie w zakładce „Geschichten”:
http://www.ostern-im-web.de/main.php, a następnie odpowiadają na tytułowe
pytanie: Warum sind die Ostereier bunt?
Zadanie 5
Nauczyciel dzieli klasę na grupy 4-osobowe. Każda z grup ma za zadanie przygotowanie prezentacji dotyczącej spędzania świąt wielkanocnych w Niemczech.
Prezentacja może być w formie plakatu lub elektronicznej (PowerPoint). Każda
grupa musi uwzględnić w swojej pracy po trzy informacje do każdego z następujących punktów:
nod Niedzieli Palmowej do Niedzieli Wielkanocnej – jak spędzają ten czas
mieszkańcy Niemiec:
http://www.derweg.org/feste/ostern/ostern.html
http://www.ostern-online.de/
http://www.ostern-im-web.de/main.php
n jakie są typowe potrawy wielkanocne:
http://www.osterseite.de/
http://www.ostern-im-web.de/main.php
http://www.osterstadt.de/kochen/index.htm
n jakie gry i zabawy umilają dzieciom czas świąt:
http://www.osterseite.de/
Gotowe projekty grupy przedstawiają na forum klasy. Podczas prezentacji każdej
z grup pozostali uczniowie wypełniają karty pracy (Materiał 2), w których muszą
umieścić wymienione potrawy, zabawy oraz zwyczaje związane z danym dniem
tygodnia.
© Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Ostern in Deutschland
MATERIAŁ 1
Feiertage:
KARWOCHE
ASCHERMITTWOCH
PALMSONNTAG
GRÜNSONNTAG
KARFREITAG
KARSAMSTAG
OSTERSONNTAG
materiały do kopiowania © Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Ostern in Deutschland
Ostersymbole:
OSTERLAMM
BEMALTE EIER
OSTERFEUER
OSTERHASE
OSTERKERZE
materiały do kopiowania © Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Ostern in Deutschland
MATERIAŁ 2
ZADANIE
Posłuchaj prezentacji koleżanek i kolegów z klasy i uzupełnij tabelę:
FEIERTAG
WAS MACHT
MAN DANN?
OSTERSPEISEN
OSTERSPIELE
materiały do kopiowania © Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Ostern in Deutschland
ZADANIE 1
http://www.ostern-online.de/
http://www.osterseiten.de/ (na tych stronach pojęcia umieszczone są w zakładkach
po prawej stronie)
http://www.ostern-im-web.de/main.php (tutaj wyjaśnienie pojęć można znaleźć
klikając na zakładki „Feiertage” lub „Bräuche”)
ZADANIE 2
http://www.cafe-deutsch.de/sitten-und-braeuche/ostern.html
ZADANIE 4
http://www.ostern-im-web.de/main.php
ZADANIE 5
nod Niedzieli Palmowej do Niedzieli Wielkanocnej – jak spędzają ten czas
mieszkańcy Niemiec:
http://www.derweg.org/feste/ostern/ostern.html
http://www.ostern-online.de/
http://www.ostern-im-web.de/main.php
n jakie są typowe potrawy wielkanocne:
http://www.osterseite.de/
http://www.ostern-im-web.de/main.php
http://www.osterstadt.de/kochen/index.htm
n jakie gry i zabawy umilają dzieciom czas świąt:
http://www.osterseite.de/
materiały do kopiowania © Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN

Podobne dokumenty