Organizujemy pokaz mody Wokó∏ dinozaurów i prehistorii

Transkrypt

Organizujemy pokaz mody Wokó∏ dinozaurów i prehistorii
Sytuacje szczególne
D 1.15
UroczystoÊci szkolne
Organizujemy pokaz mody
Wokó∏ dinozaurów i prehistorii
Monika Kortas
Pomys∏ na ciekawe zaj´cia
Zaj´cia spo∏eczne
Przedzia∏ wiekowy
klasy 0–6
Liczba uczestników
ok. 25 osób
Czas trwania zaj´ç
✓
U231112
Rodzaj zaj´ç
✓
✓
Cele zaj´ç
✓
✓
✓
✓
✓
Metody pracy
✓
✓
✓
✓
Klasy 0–6
✓
przygotowanie strojów: 3 tygodnie:
– zaj´cia Czym jest moda: 90 minut
– zaj´cia poÊwi´cone projektowaniu strojów:
90–120 minut
– zaj´cia, podczas których wykonywane sà stroje:
120 minut
przygotowanie pokazu: 90 minut
próba pokazu: 60 minut
pokaz mody: 30 minut
poznanie elementów ˝ycia ludzi pierwotnych
poznanie charakterystycznych cech wyglàdu dinozaurów
doskonalenie umiej´tnoÊci planowania i pracy w grupie
podejmowanie odpowiedzialnoÊci za powierzone
zadanie
nabywanie umiej´tnoÊci zwiàzanych z wystàpieniami
publicznymi
burza mózgów
mapa myÊli
ranking diamentowy
elementy metody projektu
Materia∏y pomocnicze Zaj´cia wprowadzajàce:
✓ przyk∏adowa mapa myÊli (za∏. 1)
✓ przyk∏adowy harmonogram prac (za∏. 2)
✓ ranking diamentowy – cechy i umiej´tnoÊci (za∏. 3)
poci´te i umieszczone w kopertach
Atrakcyjne zaj´cia Êwietlicowe i kó∏ka zainteresowaƒ
www.twojelekcje.pl
s. 1
Sytuacje szczególne
D 1.15
UroczystoÊci szkolne
postacie do projektowania strojów (za∏. 4)
scenariusz pokazu mody (za∏. 5)
✓ 2 arkusze papieru
✓ przybory do rysowania
✓ materia∏y do wykonania strojów: szary papier, gipiura,
bibu∏a, nitki, we∏enki, wstà˝ki, stare ubrania, no˝yczki,
ig∏y, szpileczki, taÊma klejàca itp.
✓ ksià˝ki o dinozaurach i prehistorii
Pokaz mody:
✓ sprz´t nag∏aÊniajàcy, p∏yta z muzykà
✓ wybieg
✓ przygotowane stroje
✓
✓
Przebieg zaj´ç
Zaj´cia 1: Czym jest moda?
1. Przywitaj uczniów i przedstaw im cel spotkania.
WyjaÊnij, ˝e wspólnie przygotujà pokaz mody, który
zaprezentujà pozosta∏ym uczniom w szkole. Zanim
jednak do tego dojdzie, czeka ich sporo pracy. Najpierw zastanowicie si´, co to jest moda, kto si´ nià
zajmuje i po co organizuje si´ pokazy mody.
2. W widocznym miejscu powieÊ arkusz szarego papieru z zapisanym na Êrodku s∏owem MODA (za∏. 1).
PoproÊ uczniów, aby zastanowili si´, czym jest moda. Je˝eli odpowiedê na to
pytanie sprawia im trudnoÊci, zadaj nast´pujàce pytania:
●
Co to znaczy, ˝e ktoÊ jest modnie ubrany?
●
Co to znaczy, ˝e ktoÊ (lub coÊ) jest modny?
●
Czy modny znaczy popularny?
3. Odpowiedzi na te pytania zapisuj na mapie myÊli w cz´Êci Czym jest (moda)?
4. Nast´pnie niech uczniowie wymienià osoby, które zajmujà si´ modà. WyjaÊnij, ˝e
chodzi zarówno o osoby, które robià to zawodowo, jak i o te, które muszà byç
z modà na bie˝àco. Odpowiedzi zapisuj w cz´Êci Kto si´ nià zajmuje?
s. 2
www.twojelekcje.pl
Atrakcyjne zaj´cia Êwietlicowe i kó∏ka zainteresowaƒ
U231112
Klasy 0–6
Krok I: Powitanie i wprowadzenie
Sytuacje szczególne
D 1.15
UroczystoÊci szkolne
5. PoproÊ o zastanowienie si´, czym jest pokaz mody. Niech dzieci podadzà
wszystkie swoje skojarzenia oraz powiedzà, po co organizuje si´ pokazy mody.
Odpowiedzi zapisz w odpowiednim miejscu mapy myÊli.
Krok II: Planowanie i prace nad przygotowaniem imprezy
U231112
1. Po∏àcz uczniów w 5–6-osobowe zespo∏y. Ka˝demu z nich daj arkusz papieru.
WczeÊniej w prawym górnym rogu zapisz jedno z hase∏, np. moda, modny, modniÊ,
pokaz mody, dom mody. Pozwoli to dzieciom w trakcie çwiczenia szybciej zidentyfikowaç swojà prac´.
2. Niech uczniowie wyobra˝à sobie, ˝e majà zorganizowaç pokaz mody pod has∏em
Wokó∏ dinozaurów i prehistorii, oraz niech wypiszà wszystkie zadania, które nale˝y
wykonaç, aby móg∏ si´ on odbyç. Dopowiedz, ˝e ma to byç pokaz mody wspó∏czesnej, a inspiracjà majà byç dinozaury i prehistoria. Gdy skoƒczà prac´, przekazujà swoje listy innej grupie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po zapoznaniu si´ z zapisanymi propozycjami zespo∏y dopisujà kolejne, które nie znalaz∏y si´
na liÊcie. Wymiana list trwa do momentu, a˝ wrócà one do grup, które rozpoczyna∏y ich tworzenie.
4. WyjaÊnij uczniom, ˝e ogromnà zaletà wykonywania dzia∏aƒ zespo∏owo jest to, ˝e
pracujemy z osobami, które majà ró˝ne talenty i uzdolnienia. Dzi´ki temu np.
konferansjerem mo˝e zostaç ktoÊ, kto nie wstydzi si´ wyst´powaç, potrafi ∏adnie
mówiç, jest w stanie nauczyç si´ d∏ugiego tekstu na pami´ç. Nag∏oÊnieniem mo˝e
zajàç si´ uczeƒ, który potrafi obs∏ugiwaç sprz´t, dobierze odpowiednià muzyk´ itd.
5. Gdy przydzielicie ju˝ zadania, porozmawiaj z uczniami o odpowiedzialnoÊci
za swojà cz´Êç pracy w grupie. Zwróç uwag´, ˝e opóênienie jednej osoby
mo˝e wp∏ynàç na prac´ ca∏ej grupy. Po∏àcz uczniów w pary. PowieÊ w widocznym miejscu arkusz papieru z cyframi zapisanymi wed∏ug podanego wzoru:
Atrakcyjne zaj´cia Êwietlicowe i kó∏ka zainteresowaƒ
www.twojelekcje.pl
s. 3
Klasy 0–6
3. PoproÊ uczniów o zapoznanie si´ w grupach z listami, które zosta∏y utworzone.
ZawieÊ na tablicy arkusz papieru z napisem: Pokaz mody – harmonogram prac i tabelkà
(za∏. 2). WyjaÊnij, ˝e spiszecie teraz wszystkie zadania, które trzeba wykonaç, aby zorganizowaç pokaz, nast´pnie przydzielicie je uczniom i ustalicie
termin ich wykonania. Niech dzieci, korzystajàc ze spisanych list, wymieniajà –
w poprawnej ju˝ kolejnoÊci – propozycje dzia∏aƒ. Wszystkie przedyskutujcie przed
zapisaniem ich w tabeli. Niektóre z nich oka˝à si´ zb´dne, inne trzeba b´dzie
zmodyfikowaç. Nast´pnie przydzielcie zadania.
Sytuacje szczególne
D 1.15
UroczystoÊci szkolne
1
2
3
2
3
4
3
4
5
6. WyjaÊnij, na czym polega metoda rankingu diamentowego.
Metoda rankingu diamentowego
1. Ka˝da para otrzymuje te same cechy i umiej´tnoÊci (za∏. 3) zwiàzane z pracà
w grupie. Niektóre z nich sà niezb´dne do tego, by grupa dobrze pracowa∏a, inne mniej wa˝ne lub nawet wcale nieistotne.
2. Zadaniem ka˝dej pary jest uszeregowanie cech i umiej´tnoÊci w kolejnoÊci
od najwa˝niejszych do najmniej wa˝nych wed∏ug wybranego diamentu. Na
samym szczycie diamentu (1) znajduje si´ miejsce na cechy najbardziej
wa˝ne, a na samym dole (5) – na niepotrzebne, przeszkadzajàce.
Klasy 0–6
7. Ka˝dej parze rozdaj koperty z paskami, na których wypisano cechy i umiej´tnoÊci potrzebne do pracy zespo∏owej (za∏. 3). Uczniowie pracujà wed∏ug instrukcji a˝ do momentu stworzenia jednego rankingu diamentowego. Wówczas
przyklejcie paski z cechami i umiej´tnoÊciami na diamencie na arkuszu papieru.
Omów z uczniami zadanie. Porozmawiajcie zarówno o powsta∏ym rankingu,
jak i o tym, jak im si´ pracowa∏o – najpierw w parach, a potem w tak du˝ym zespole.
8. Mo˝esz zadaç poni˝sze pytania:
●
Jak liczna grupa najszybciej podj´∏a decyzj´?
●
W jak licznym zespole pracowa∏o si´ wam najlepiej?
●
Co jest zaletà pracy w ma∏ej grupie, w parze?
●
Co jest wadà pracy w ma∏ej grupie?
●
Co jest zaletà pracy w du˝ej grupie, w parze?
●
Co jest wadà pracy w du˝ej grupie?
s. 4
www.twojelekcje.pl
Atrakcyjne zaj´cia Êwietlicowe i kó∏ka zainteresowaƒ
U231112
3. Gdy pary skoƒczà zadanie, ∏àczà si´ w czwórki, potem w zespo∏y 8-osobowe itd. Za ka˝dym razem nowe zespo∏y porównujà swoje rankingi i podczas dyskusji wypracowujà jeden wspólny ranking diamentowy.
Sytuacje szczególne
D 1.15
UroczystoÊci szkolne
●
Dlaczego uznaliÊcie, ˝e ....................... jest najwa˝niejszà cechà podczas pracy
w grupie?
●
Dlaczego uznaliÊcie, ˝e ....................... jest zb´dnà, przeszkadzajàcà cechà
podczas pracy w grupie?
●
Dlaczego ....................... uznaliÊcie za tak ma∏o wa˝nà?
Krok III: Zakoƒczenie spotkania
Umów si´ z uczniami na kolejne spotkanie. Przypomnij, ˝e ich zadaniem jest
zebranie informacji o wyglàdzie dinozaurów i strojach ludzi pierwotnych.
Warto, aby na te zaj´cia uczniowie przynieÊli ksià˝ki o dinozaurach i prehistorii.
U231112
Zaj´cia 2: Projektowanie i wykonanie strojów inspirowanych
dinozaurami i prehistorià
Krok I: Inspiracja
Definicja
Inspiracja – 1. «natchnienie, zapa∏ twórczy», 2. «wp∏yw wywierany na kogoÊ,
sugestia»1.
2. WyjaÊnij, ˝e ich zadanie polega na zaprojektowaniu wspó∏czesnych strojów,
w których b´dzie mo˝na rozpoznaç wp∏yw dawnej epoki. Mo˝esz podaç przyk∏ad
strojów postaci z kreskówki i filmu Flinstonowie.
3. Przeznacz przynajmniej 10 minut na oglàdanie ksià˝ek, które przynieÊli
uczniowie. Podchodê do nich i pytaj, które elementy budowy (wyglàdu) dinozaurów, strojów i ozdób ludzi pierwotnych mo˝na wykorzystaç. Zbieraj uczniowskie
1
http://sjp.pwn.pl/slownik/2466388/inspiracja
Atrakcyjne zaj´cia Êwietlicowe i kó∏ka zainteresowaƒ
www.twojelekcje.pl
s. 5
Klasy 0–6
1. Przywitaj uczniów. Przypomnij, ˝e na dzisiejszych zaj´ciach zaprojektujecie stroje
na pokaz mody. Majà to byç ubrania inspirowane dinozaurami i prehistorià.
PoproÊ uczniów, aby zastanowili si´, co oznaczajà s∏owa: inspiracja, zainspirowaç.
Sytuacje szczególne
D 1.15
UroczystoÊci szkolne
pomys∏y, gdy˝ oni mogà szybko o nich zapomnieç. U dinozaurów zwróç
uwag´ na:
●
grzebienie (na g∏owach) o ró˝nych kszta∏tach;
●
pazury;
●
kostne ko∏nierze;
●
rogi i pancerze;
●
zakoƒczenia ogonów.
U ludzi pierwotnych zwróç uwag´ na:
●
materia∏y, z których wykonywano ubrania i ozdoby;
●
krój (fason) ich ubraƒ.
1. Po∏àcz uczniów w 4–5-osobowe zespo∏y. PoproÊ o wyj´cie przyborów do
rysowania oraz bloków rysunkowych. Ka˝dej grupie daj postaci, na których
narysujà stroje (za∏. 4). WyjaÊnij, ˝e swoje pomys∏y i propozycje niech rysujà na
kartkach z bloku. Na postaciach niech umieszczà gotowe projekty. Przypomnij
uczniom, ˝e sà zespo∏em i muszà podzieliç si´ pracà. Niech ka˝dy robi to, co
potrafi najlepiej. Osoby najbardziej pomys∏owe, z najwi´kszà wyobraênià, niech
wymyÊlajà stroje i robià tylko niezb´dne szkice. Warto, aby ka˝dy zespó∏ zaprojektowa∏ przynajmniej po jednym stroju dla dziewczynki i ch∏opca.
2. Kiedy uczniowie zaprojektujà stroje, niech zastanowià si´, z czego mo˝na
je wykonaç. Weêcie pod uwag´ wszystkie dost´pne materia∏y, np.:
●
szary papier;
●
gipiur´ i bibu∏´;
●
skrawki materia∏ów, nitek, we∏ny, wstà˝ek;
●
przeÊcierad∏a;
●
gotowe ubrania, które mo˝na w odpowiedni sposób
przyozdobiç.
3. PoproÊ o spisanie listy materia∏ów potrzebnych do wykonania ka˝dego stroju.
Niech ka˝da grupa zdecyduje, co ka˝dy przyniesie na nast´pne zaj´cia. Kontroluj
s. 6
www.twojelekcje.pl
Atrakcyjne zaj´cia Êwietlicowe i kó∏ka zainteresowaƒ
U231112
Klasy 0–6
Krok II: Projektujemy stroje
Sytuacje szczególne
D 1.15
UroczystoÊci szkolne
podzia∏, by by∏ on sprawiedliwy i nie nara˝a∏ dzieci na niepotrzebne koszty. PoproÊ,
aby ka˝da grupa pami´ta∏a, ˝e b´dà im potrzebne jeszcze takie przybory jak:
no˝yczki, nitki, ig∏y, szpileczki, taÊma klejàca.
4. Niech uczniowie po kolei omówià na forum swoje prace. Powiedz, ˝e prezentacja zaprojektowanego stroju musi zawieraç odpowiedê na pytania:
●
Jaki element wyglàdu dinozaura (jakiego?) albo jaki element stroju prehistorycznego cz∏owieka zainspirowa∏
Was przy projektowaniu tego stroju?
●
Z czego go wykonacie?
●
Gdzie tak mo˝na by si´ ubraç?
5. Warto zapisaç uczniowskie odpowiedzi na te pytania i wykorzystaç je póêniej do
opracowania scenariusza pokazu mody.
U231112
Krok III: Przygotowujemy stroje
Zaj´cia 3: Pokaz mody „Wokó∏ dinozaurów i prehistorii”
Krok I: Powitanie i wprowadzenie
1. W dniu pokazu spotkaj si´ z uczniami godzin´ przed rozpocz´ciem. Wykorzystajcie ten czas na przygotowanie wybiegu,
nag∏oÊnienia, przebranie si´.
2. O wyznaczonej godzinie konferansjerzy – zgodnie ze scenariuszem (za∏. 5) – rozpoczynajà pokaz mody. Mo˝e on zaczynaç
si´ od utworu Fancy Flames of love kojarzàcego si´ z pokazami
mody. Zach´caj publicznoÊç do oklaskiwania kolejnych modelek i modeli.
3. Na koniec pokazu konferansjer zaprasza wszystkich uczniów przygotowujàcych
imprez´. Podzi´kuj im oraz widowni.
Atrakcyjne zaj´cia Êwietlicowe i kó∏ka zainteresowaƒ
www.twojelekcje.pl
s. 7
Klasy 0–6
Na kolejnym spotkaniu uczniowie wykonujà stroje wed∏ug wczeÊniejszych projektów.
Znajdê miejsce, w którym b´dzie mo˝na je przechowaç do czasu prób i pokazu mody.
Sytuacje szczególne
D 1.15
UroczystoÊci szkolne
Krok II: Podsumowanie
1. Uczniowie sprzàtajà sal´ po pokazie mody. Zanim rozejdà si´, pozwól im na podzielenie si´ na goràco wra˝eniami z przygotowanej imprezy. Podzi´kuj za zaanga˝owanie.
2. Spotkaj si´ z uczniami kilka dni po pokazie:
●
omów z nimi, ju˝ teraz z dystansem, prac´, którà wykonali;
●
porozmawiaj, jak przebiega∏a praca w grupie;
●
zapytaj, czy te cechy i umiej´tnoÊci, które w ich diamentowym rankingu by∏y
najwy˝ej, rzeczywiÊcie okaza∏y si´ najwa˝niejsze;
●
zapytaj, czy pojawi∏y si´ takie cechy, które uznali wczeÊniej za zb´dne, niepotrzebne;
●
zapytaj, czy gdyby jeszcze raz mieli u∏o˝yç ranking diamentowy, zrobiliby to
inaczej.
Klasy 0–6
s. 8
www.twojelekcje.pl
Atrakcyjne zaj´cia Êwietlicowe i kó∏ka zainteresowaƒ
U231112
3. Gdy omówicie wszystkie dzia∏ania, jeszcze raz podzi´kuj za zorganizowanie tak
wspania∏ego pokazu mody.
D 1.15
Za∏àcznik 1. Przyk∏adowa mapa myÊli
modele
i modelki
muzyka
popularnoÊç
czegoÊ lub
kogoÊ
prezentacja
odzie˝y, butów,
dodatków
bycie na
czasie
rozrywka
prezentowanie
nowych trendów
sposób
ubierania si´
czym jest?
wybieg
U231112
pokaz mody
MODA
kto si´ nià zajmuje?
ci, którzy
muszà byç
modni
sprzedawca
w salonie
ci, którzy chcà
byç modni
modele
i modelki
dziennikarze
projektanci
fotografowie
Atrakcyjne zaj´cia Êwietlicowe i kó∏ka zainteresowaƒ
krawcowe
www.twojelekcje.pl
s. 9
D 1.15
Za∏àcznik 2. Pokaz mody – harmonogram prac
CO?
KTO?
KIEDY?
Zebranie informacji o wyglàdzie
dinozaurów i strojach ludzi pierwotnych
wszyscy
uczniowie
oko∏o 1 tygodnia
Zaprojektowanie strojów inspirowanych
dinozaurami i prehistorià
wszyscy
uczniowie
podczas zaj´ç
dnia ....................
Wykonanie strojów
wszyscy
uczniowie
podczas zaj´ç
dnia ....................
Przygotowanie wybiegu
Przygotowanie muzyki i nag∏oÊnienia
Przygotowanie plakatu informujàcego
o pokazie
Zaproszenie goÊci – uczniów szko∏y
U231112
Próby:
● modelek i modeli
● konferansjera
Próba generalna
wszyscy
uczniowie
Pokaz mody
wszyscy
uczniowie
Opracowanie scenariusza imprezy
nauczyciel
opiekun
Sprzàtanie po imprezie
wszyscy
uczniowie
s. 10
www.twojelekcje.pl
Atrakcyjne zaj´cia Êwietlicowe i kó∏ka zainteresowaƒ
D 1.15
Za∏àcznik 3. Ranking diamentowy – cechy i umiej´tnoÊci
✄
TERMINOWOÂå
STARANNOÂå
K¸ÓTLIWOÂå
U231112
POMYS¸OWOÂå
PRACOWITOÂå
CH¢å DOGADANIA SI¢
PRZESTRZEGANIE USTALONYCH ZASAD
WSPÓ¸PRACA Z CZ¸ONKAMI ZESPO¸U
UMIEJ¢TNOÂå PRZYZNANIA SI¢
DO B¸¢DU
Atrakcyjne zaj´cia Êwietlicowe i kó∏ka zainteresowaƒ
www.twojelekcje.pl
s. 11
Za∏àcznik 4. Postacie do projektowania strojów
D 1.15
U231112
s. 12
www.twojelekcje.pl
Atrakcyjne zaj´cia Êwietlicowe i kó∏ka zainteresowaƒ
U231112
D 1.15
Atrakcyjne zaj´cia Êwietlicowe i kó∏ka zainteresowaƒ
www.twojelekcje.pl
s. 13
Za∏àcznik 5. Scenariusz pokazu mody Wokó∏ dinozaurów i prehistorii
D 1.15
Uczeƒ
Witamy wszystkich na pokazie mody pod tytu∏em Wokó∏ dinozaurów i prehistorii.
Chcemy wam dzisiaj przedstawiç propozycje strojów, których inspiracjà by∏
niesamowity wyglàd dinozaurów oraz umiej´tnoÊci ludzi pierwotnych do
wykorzystania tego, co daje cz∏owiekowi przyroda.
Uczennica
Za chwil´ zobaczycie zaprojektowane i wykonane przez nas stroje. Zosta∏y
one wykonane z ró˝norodnych, dost´pnych nam materia∏ów. Niektóre
z nich z pewnoÊcià nadajà si´ na szkolne dyskoteki albo bal przebieraƒców.
S∏ychaç muzyk´. Na scen´ wychodzà kolejne modelki i modele. Warto omówiç ka˝dy
prezentowany strój, tzn. sposób wykonania, co by∏o êród∏em inspiracji i na jakà okazj´
mo˝na go w∏o˝yç.
Gdy wszystkie stroje zostanà zaprezentowane, g∏os zabiera uczennica.
Uczeƒ
Nagrodêmy ich brawami.
Oklaski.
Uczennica
Dzi´kujemy bardzo. Do zobaczenia!
s. 14
www.twojelekcje.pl
Atrakcyjne zaj´cia Êwietlicowe i kó∏ka zainteresowaƒ
U231112
Uczennica
Dzi´kujemy za obejrzenie naszego pokazu mody. Zapraszamy na wybieg
wszystkich, którzy brali udzia∏ w jego przygotowaniach.