Przykład do wykładu nr 6
Transkrypt
Przykład do wykładu nr 6
PRZYKŁAD do wykładu 6: iteracyjne wyznaczenie długości pala pracującego w grupie pali Pionowy pal wciskany przechodzi przez dwie warstwy gruntów, jak na rysunku obok i ma średnicę Di = 0,36m. A zatem głębokości krytyczna hci = 10·√(36/40) = 9,50m. Pal występuje w grupie identycznych pali o wzajemnych odległościach osiowych r = 2,04m. Obciążenie pala Qr = 500kN. Qr Qr Qr ID = 0,30 6,0m x>0 ID = 0,50 R R Wyznaczyć minimalne wymagane r r zagłębienie pala x > 0 na podstawie warunku nośności: (♠) Qr = m·(Np + m1·Ns) = (m·Np.) + m1·(m·Ns) , jeśli wiadomo, że dla jednego pala z grupy pali: 1) nośność przez podstawę wynosi m·Np = 190·(6,0+x)/9,5 = 120 + 20·x dla x ≤ 3,5m, 2) nośność przez pobocznicę wynosi m·Ns = 100 + 50·x . Uwzględnić pracę w grupie pali, stosując współczynnik m1 z podanej obok tabeli (podobna do tabeli w normie palowej). Przyjąć tg(α1) = tg(α2) = 0,1. Pominąć ciężar własny pala. r/R = można stosować dla r/R od … do … m1 = m1(r/R) = … 1,4 1,31÷1,55 1,7 1,56÷1,85 2,0 1,86÷∞ 0,90 0,95 1,00 ROZWIĄZANIE: I iteracja: zakładamy, że pal nie będzie dłuższy niż 9,5m (x ≤ 3,5m) oraz że nie będzie redukcji nośności pala przez pobocznicę na skutek pracy pala w grupie (m1 = 1). Stąd (♠) 500 = (120 + 20·x) + 1·(100 + 50·x), czyli x = 4,00m. To rozwiązanie jest nieprawidłowe, bo nie jest spełnione wstępne założenie x ≤ 3,50m. II iteracja: Na pewno pal będzie dłuższy niż 6,00 + 4,00 = 10m, a zatem jego podstawa wypada poniżej głębokości krytycznej hci = 9,50m, gdzie jednostkowa nośność q przez podstawę pala jest już stała (i taka, jak na głębokości 9,50m, czyli dla x = 3,50m). Stąd dla x > 3,50m (♠) 500 = (120 + 20·3,50) + 1·(100 + 50·x), czyli x = 4,20m. Oczywiście x > 3,50m, pozostaje sprawdzić, czy prawidłowo założono, że m1 = 1,00: R = Di/2+ Σ hi·tg(αi) = 0,36/2 + 6,00·0,1 + 4,20·0,1 = 1,20 , czyli r/R = 2,04/1,20 = 1,7. Z tabeli: m1 = 0,95 ≠ 1,00. Sprzeczność, pal musi być jeszcze dłuższy. III iteracja: Wystąpi redukcja nośności w grupie. Wstępnie zakładamy, że m1 = 0,95: (♠) 500 = (120 + 20·3,50) + 0,95·(100 + 50·x), czyli x = 4,53m. Oczywiście x > 3,50m, pozostaje sprawdzić, czy prawidłowo założono, że m1 = 0,95: R = Di/2+ Σ hi·tg(αi) = 0,36/2 + 6,00·0,1 + 4,53·0,1 = 1,233 czyli r/R = 2,04/1,233 = 1,65. Z tabeli: m1 = 0,95 . Rozwiązanie jest poprawne. Podsumowanie: Minimalna długość pala wynosi 10,53m. Przyjąć 10,60m. Uwaga: W tym algorytmie duże znaczenie mają „przedziały tolerancji” w środkowym wierszu w tabeli. Gdyby stosować np. ciągły wykres m1(ρ), gdzie ρ = r/R, to zbieżność iteracji byłaby trudniejsza do osiągnięcia.