mgr Ewa Krieger

Transkrypt

mgr Ewa Krieger
mgr Ewa Krieger, Rola Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w animacji misyjnej
młodzieży gimnazjalnej.
Tytuł scenariusza: Rola Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w animacji misyjnej
młodzieży gimnazjalnej.
Scenariusz przeznaczony dla klas: I-III Gimnazjum.
Nazwa przedmiotu: religia.
Czas trwania zajęć: 45 minut (1 godzina lekcyjna).
Miejsce zajęć: Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie.
Wstęp: Celem katechezy jest zapoznanie młodzieży z celami i zadaniami PDMD. Kierując
się słowami Pana Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” podjęłam trudne zadanie
animacji misyjnej młodzieży w gimnazjum. Udostępniane za pośrednictwem PDMD
materiały misyjne stanowią wielki udogodnienie dla animatorów i katechetów. Dzięki temu
młodzież na bieżąco może śledzić sytuację ich rówieśników z misji a także podejmować
zadania mające na celu im pomóc.
Cel katechezy:
Zapoznanie uczniów z celami i zadaniami PDMD
Zapoznanie uczniów z sytuacją dzieci na misjach i ich problemami
Przedstawienie uczniom Dekalogu misjonarza
Interpretacja Dekalogu misjonarza
Uwrażliwienie uczniów na potrzeby krajów misyjnych
Cele operacyjne:
Potrafi wyjaśnić co oznacza logo i skrót PDMD
Uczeń zna Przesłanie Jana Pawła II z okazji 160 rocznicy PDMD
Orientuje się w potrzebach dzieci na misjach
Uczeń wie, że PDMD jest szkołą wiary, solidarności i miłości.
Zna problemy krajów misyjnych
Metody i formy pracy:
pogadanka, praca grupowa, burza mózgów, praca z symbolem i obrazem.
Środki dydaktyczne:
1
Pismo Święte, Dekalog misjonarza, Poradnik Animatora PDMD, szary papier, informacje
o problemach dzieci w krajach misyjnych wyszukane w Internecie i czasopismach: Świat
Misyjny, Misje dzisiaj; świadectwa siostry Izabeli Strok z Kongo, siostry Weroniki z
Kamerunu, ks. Przemysława Tabaczki z Wenezueli, ks. Krzysztofa Domagalskiego z
Czadu.
Tok lekcji (czynności ucznia i nauczyciela):
Katechezę rozpocznij modlitwą różańcową w intencji misji
1.Dziesiątek
Módlmy się za dzieci cierpiące głód i niesprawiedliwość.

Poniedziałek i sobota:
Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie (Łk 1, 26-38)
Pan przed Wcieleniem poprosił o zgodę Maryję. Nas Także prosi o współpracę, aby
wszyscy ludzie poznali Mesjasza i przyjęli Jego orędzie zbawienia.

Wtorek i piątek:
Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu (Łk 22, 39-44)
Jezus w czasie agonii, widząc grzechy wszystkich ludzi i ich niewdzięczność, przeżył
chwile zwątpienia w owocność swojej misji zbawienia. Jezus jest w agonii aż do
końca świata. Złączmy nasze cierpienia z Jego cierpieniami, tak by Ewangelia była
głoszona wszystkim narodom i została przyjęta przez wszystkich ludzi.

Czwartek:
Cud w Kanie Galilejskiej (J 2, 1-11)
Pan Jezus w czasie wesela przemienił wodę w wino dając świadectwo swej boskiej
mocy. Prosimy Cię Jezu, nakarm wszystkich potrzebujących, by nigdy nie cierpieli
niedostatku a nas obdarz silna wolą, byśmy zawsze mieli otwarte serca na potrzeby
innych.

Środa i niedziela:
Zmartwychwstanie Pana Jezusa
Każdy człowiek jest wezwany do włączenia się w zmartwychwstanie i chwałę Jezusa
poprzez chrzest. Czy możemy być spokojni na myśl o milionach braci, których nie jest
jeszcze udziałem ten wielki dar? Nie będziemy mogli z pełną radością świętować
Wielkanocy, dopóki wszyscy ludzie nie zaśpiewają: Alleluja!
2
1. Wstęp:
Po odmówieniu modlitwy nawiąż do oglądanego wcześniej filmu „Dzieci Afryki”.
Dyskusja: Zachęć uczniów do wypowiedzi na temat fragmentów filmu, które najbardziej ich
poruszyły. Powinni oni zwrócić uwagę na biedę, głód, AIDS, epidemie chorób, brak dostępu
do służby zdrowia i edukacji, jak również na akt pracujących dzieci od najwcześniejszych lat.
W swej refleksji powinni zauważyć brak dzieciństwa a także wszechstronną pomoc, jaką
oferują misjonarze. U wielu z nich ten bardzo sugestywny dokument może wyzwolić
poczucie niesprawiedliwości i chęć niesienia pomocy.
Poinformuj uczniów o kolejnym problemie tym razem globalnym, który dotyczy około 200
milionów dzieci poniżej piątego roku życia. Przekaż informacje WHO z których wynika, że
głód i niedożywienie dotyka 2/3 ludności całego świata, a niedożywienie jest przyczyną
śmierci ponad połowy umierających.
(Uczniowie w tym momencie powinni żywo zareagować oraz
wykazać chęć pomocy w
rozwiązaniu tego problemu).
Pokaż, że każdy z nas jest posłany do niesienia pomocy i odnieś się do fragmentu Pisma
Świętego.
Praca z Pismem Świętym: W Ewangelii czytamy, że Jezus posłał Dwunastu w celu
przepowiadania Chrystusowej nauki wszystkim narodom świata: „Jak Ojciec Mnie posłał,
tak i Ja was posyłam”(J 20,21). Wytłumacz, że posłannictwo Kościoła jest przedłużeniem
misji zleconej Chrystusowi przez Boga Ojca, a działalność misyjna należy do najbardziej
istotnych zadań Chrystusowego Kościoła i jest wpisana w nasze człowieczeństwo.
Następnie pokaż uczniom logo PDMD (zał. nr1)
Praca z obrazem metodą burza mózgów:(uczniowie patrzą na umieszczone w centrum klasy
logo PDMD i próbują wyjaśnić, co znaczy ten symbol i czym są Papieskie Dzieła Misyjne
Dzieci. Uczniowie powinni dojść do konkluzji będących wyjaśnieniami tych pojęć.)
2. Rozwinięcie:
Praca z tekstem: Rozdaj uczniom fragment przemówienia Jana Pawła II z okazji 160
rocznicy PDMD (zał. nr 2)
(Uczniowie powinni zwrócić uwagę na słowa Jana Pawła II skierowane do nich: „Wszyscy
powinniście uczestniczyć w tym cudzie, drodzy chłopcy i dziewczęta wspomagający misje!
A kto naprawdę nie posiada nic, może wraz z cierpieniem z powodu niedostatku ofiarować
modlitwę”. (Szczególnie istotny dla nich powinien być nacisk Ojca św. na modlitwę. Sami
powinni przyznać, że jest to szczególny akt ofiarowania się drugiemu człowiekowi, który tak
naprawdę nic nie kosztuje).
3
Praca z Dekalogiem misjonarza: Podziel klasę na 5 grup. Rozdaj uczniom Dekalog
misjonarza i poproś ich o wyjaśnienie przykazań. (dwa przykazania przypadają na grupę).
(Uczniowie powinni wyjaśnić znaczenie przykazania i przełożyć jego znaczenie na życie
współczesne. Powinni wskazać konkretne działania jakie powinien podjąć „mały misjonarz”
a więc codzienną modlitwę, jałmużnę, bycie świadkiem wiary, miłość do bliźniego ).Następnie
poproś uczniów o zreferowanie wyników swej pracy na forum klasy.
3. Zakończenie:
W końcowej części katechezy poproś przedstawicieli czterech grup o dokonanie
podsumowania pracy w grupach. Uczniowie powinni podać gotowe pomysły będące
rozwiązaniem tego problemu.
(Uczniowie
powinni
wykazać
inicjatywę
pomocy
głodującym
dzieciom
poprzez
zorganizowanie wystawy, zbiórkę pieniężną bądź sprzedaż własnoręcznie wykonanych
produktów, z których dochód przeznaczą na potrzeby dzieci. Uczniowie powinni chętnie
odnieść się do tej inicjatywy. Uczniowie powinni mieć świadomość , że we wspólnocie tkwi
siła, że dzięki nim zmieni się sytuacja ich braci na całym świecie).
Katecheza kończy się modlitwą w intencji dzieci i powodzenia akcji.
4. Notatka:
(Zapis stanowią prezentowane w czasie katechezy wyniki prac uczniów w grupach).
5. Zadanie domowe:
Poproś uczniów o napisanie jednej stacji Drogi Krzyżowej w intencji dzieci z krajów
misyjnych.(Uczniowie powinni najpierw zdefiniować konkretny problem a następnie dodać
do niego komentarz.
Załączniki:

Czasopisma „Świat misyjny”

Encyklopedia

Pismo Święte
4