5-latki Temat: MYSZKA ROBI POR

Transkrypt

5-latki Temat: MYSZKA ROBI POR
Obszar wsparcia:
Profilaktyka logopedyczna
Scenariusz zajęć
Autor: Barbara Galas
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat: MYSZKA ROBI PORZĄDKI. Nazwy mebli.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 dmucha przez słomkę kierując strumień powietrza na przedmiot;
 wykonuje ruchy języka w płaszczyźnie poziomej i pionowej;
 rozpoznaje, a także nazywa podstawowe meble, potrafi rozpoznać je na obrazku;
 stara się poprawnie wypowiadać nazwy mebli zawierające głoski szumiące;
 stara się rozwiązać zagadkę;
 rozpoznaje pary takich samych mebli;
 grupuje przedmioty według koloru;
 wskazuje kolejny obiekt w zaproponowanej sekwencji;
 wskazuje element różniący dwa obiekty;
 reaguje ruchem na słowa - „klucze”.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej,
jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy;
 stara się mówić poprawnie, płynnie, zrozumiale dla innych;
 uczestniczy w proponowanych zabawach usprawniających funkcje mowy;
 stara się słuchać bez przerywania;
 grupuje obiekty w sensowny sposób;
 odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługuje się mową, mimiką, ruchem,
gestem.
Treści kształcenia:
 usprawnianie funkcji mowy: oddech, motoryka artykulacyjna;
 wdrażanie zasad prawidłowej komunikacji werbalnej;
 rozwijanie mowy powiązanej z działaniem;
 rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, wyszukiwanie
takich samych obrazków);
 grupowanie obiektów zgodnie z podaną cechą;
 posługiwanie się w zabawie: mową, ruchem, gestem, rekwizytem.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp.
Rodzaj ćwiczenia
Przebieg
Czas
1.
Nawiązanie do tematyki zajęć.
1. Meble – zagadki: 3 min.
zaciekawienie
tematem zajęć.
2.
Ćwiczenia
Ćwiczenia
usprawniające. oddechowe.
2.Wyścigi
śmieci: 3 min.
dmuchanie na skrawek
papierka,
aby
przemieścić
go
w najszybszy sposób
do
wyznaczonego
celu.
3.Odkurzacz:
zasysanie powietrza
przez słomkę. Dzieci
starają się zaciągnąć
powietrze tak, aby
przyssać
skrawek
papieru i przenieść go
do pojemniczka.
Ćwiczenia
4. Język zamienia się 3 min.
usprawniające w ściereczkę:
narządy
- myjemy sufitmowy.
przesuwanie języka po
podniebieniu
do
przodu i do tyłu;
- myjemy podłogę przesuwanie
języka
w płaszczyźnie pod
językiem;
- czyścimy szafępocieranie językiem
wewnętrznych
powierzchni
policzków;
-myjemy półkiprzesuwanie języka po
górnych oraz dolnych
zębach
ruchem
wahadłowym;
- myje drzwi
oblizywanie
Uwagi o realizacji,
warunki
pobudzające
aktywność dziecka
Pokaz
slajdów
Meble; zagadki do
prezentowanych
ilustracji.
Słomki,
drobne
skrawki
papieru,
pojemniki
na
skrawki.
Nauczyciel
(N) zachęca dzieci
do zabawy własnym
przykładem.
Dzieci siedzą przed
lustrem,
naśladują
ruchy N.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
3.
Ćwiczenia właściwe.
rozchylonych
warg
ruchem okrężnym.
5. Poszukaj pary mebli 12 min.
-wyszukiwanie
par
identycznych mebli;
poprawne
ich
nazywanie
(ze
szczególnym
zwróceniem uwagi na
głoski szumiące).
6.Porządki
w
szufladzie:
segregowanie
przedmiotów według
koloru;
poprawne
nazywanie
każdego
przedmiotu
z
uwypukleniem
głosek szumiących.
Rysunek
do
kolorowania
Poszukaj pary mebli.
Trzy pudełka:
- szare;
- żółte;
- czerwone.
Ilustracje
do
segregowania oraz
nazywania w trzech
kolorach.
7.
Nazwy
mebli:
poprawne nazywanie
mebli ze szczególnym
zwróceniem uwagi na
prawidłową wymowę
nazw.
4.
Ćwiczenia kończące.
8. Który mebel będzie
następny?
Wskazywanie mebla
zgodnie z podaną
sekwencją obrazków;
poprawne
wypowiadanie nazw.
Prezentacja
Który
mebel
będzie
następny?
Dzieci przyglądają
się prezentowanemu
szeregowi;
wskazują, zgodnie
z sekwencją, nastęny
element.
9. Czym się różnią te
meble?
Wyszukiwanie
elementu różniącego
dwa meble.
10.Porządek
4 min.
w szufladzie:
zabawa
ruchowa
z
podkładem
muzycznym;
Prezentacja
multimedialna Czym
się różnią te meble?
N
rozkłada
na
dywanie
kartki
w trzech kolorach:
szarym,
żółtym,
czerwonym. Dzieci
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
reagowanie
na
komunikaty słowne.
chodzą po dywanie
w rytm melodii. Gdy
melodia
cichnie,
N podaje nazwę
koloru
–
dzieci
ustawiają się jak
najbliżej kartek w
tym
kolorze;
N włącza muzykę
ponownie. Zabawa
powtarzana
jest
kilkakrotnie.
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
słomki, drobne skrawki papieru, pojemniki na skrawki; lustro, pudełka w trzech kolorach:
szarym, żółtym, czerwonym, kartki papieru w trzech kolorach: szarym, żółtym, czerwonym,
komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki
dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela do wykorzystania w pracy
z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Meble - zagadki (materiał do wydrukowania);
Rysunek do pokolorowania – Poszukaj pary mebli;
Ilustracje do segregowania w trzech kolorach;
Ilustracje do nazywania – Meble;
Pokaz slajdów – Meble;
Prezentacja multimedialna – Który mebel będzie następny? (wzory sekwencji);
Prezentacja multimedialna – Czym się różnią te meble?;
Plik muzyczny do zabawy – Porządek w szufladzie.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podobne dokumenty