Scenariusze zajęć dla przedszkolaków

Transkrypt

Scenariusze zajęć dla przedszkolaków
Scenariusze zajęd dla przedszkolaków
Scenariusz: Zabawa z puszką i butelką, czyli segregacja rewelacja
przebieg zajęd



Prowadzący czyta bajkę
Wykład Profesora Papierskiego
Ćwiczenia Panny Folianny
cele zajęd



Przekazywanie wiadomości o sposobie segregacji odpadów.
Kształtowanie umiejętności twórczego myślenia.
Uwrażliwianie na potrzebę ochrony naturalnego środowiska.
dodatkowe informacje
Będą potrzebne:






pomaraocze i pomaraocze zapakowane, każdy w folię
worek, butelka szklana, słoik, puszka,
butelka plastikowa 0,33
różnej wielkości pudełka ( tak aby można je było powkładad- jedno włożyd w drugie)
kilka cukierków
arkusz pracy ucznia
Dzieci będą potrafiły



powiedzied do jakiego kosza wrzucamy butelkę i puszkę
wykorzystywad ponownie opakowania,
powiedzied na czym polega segregacja śmieci
Prowadzący czyta bajkę
W pewnym mieście był sobie sklep. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, w każdym mieście
są sklepy. Już sam szyld, który wisiał nad sklepem "Wszystko na sprzedaż" zwracał uwagę
przechodzących obok mieszkaoców. Przez błyszczącą witrynę można było zobaczyd różnego rodzaju
owoce i warzywa. Niektóre pięknie opakowane w szeleszczące i srebrzyste folie, inne równiutko
ułożone w kartonowych pudełkach zachęcały do wejścia do sklepu. Szkłozaur nie był tu nigdy
wcześniej, ale profesor Papierski poprosił go tylko o pomaraocze, więc pchnął zielone drzwi i wszedł
do środka. Zadźwięczał dzwonek i za ladą pojawił się niski jegomośd w wąsach i ciemnych okularach.
Szkłozaur rozejrzał się dookoła. Wszędzie leżały pięknie opakowane owoce.
- W czy mogę pomóc?- zapytał sprzedawca
- Poproszę cztery pomaraocze ? odpowiedział szybko Szkłozaur
- Proszę sobie wybrad- odrzekł sprzedawca
Szkłozaur wybrał owoce i wrzucił je do papierowej torebki.
- To zapewne prezent dla kogoś, kogo lubisz - stwierdził sprzedawca - Weź lepiej te w plastikowym
pudełku, są ładnie opakowane.
- Hmm, wyglądają ładniej- zamruczał Szkłozaur
- No właśnie, a popatrz tutaj. Są tylko troszkę droższe, a każdy zawinięty jest w sreberko, ułożony na
pięknej plastikowej tacy i całośd zapakowana w folię.
- Rzeczywiście. Prezentują się doskonale. Zatem wezmę te.
- Dobrze. Zapakuje wszystko w papier i włożę do foliowej reklamówki, żebyś wygodnie mógł donieśd
pomaraocze do domu.
Kiedy sprzedawca pakował pomaraocze do sklepu weszła Panna Folianna. Zauważyła Szkłozaura i
powiedziała:
- Nie wiedziałam, że ty też lubisz owoce?
- Ja za nimi nie przepadam, ale Profesor Papierski poprosił mnie o pomaraocze?- odpowiedział
Szkłozaur
Panna Folianna wybrała kilka czerwonych jabłek, parę cytryn, pomaraoczy i wrzuciła je do lnianej
torby. Już miała wychodzid, kiedy zobaczyła wypełniona po brzegi reklamówkę Szkłozaura.
- Ojej! Ile kupiłeś odpadów!- krzyknęła Panna Folianna
- Jak to, przecież kupiłem tylko pomaraocze - odparł zdziwiony Szkłozaur - No tak, mogłeś kupid
pomaraocze w papierowej torbie, a tak oprócz pomaraoczy kupiłeś folie, siatki, reklamówki, w które
są zapakowane. W ten sposób zaśmiecasz nasz świat- wyjaśniła Panna Folianna
Szkłozaur podrapał się w głowę i zapytał:
- To co ja mam teraz z tymi opakowaniami zrobid?
- Posegreguj je i wrzud do odpowiednich koszy w ten sposób można je będzie jeszcze wykorzystad. Do
niebieskiego kosza możesz wrzucid papierowe torebki, a do żółtego plastikowe reklamówki i
woreczki.
Panna Folianna wskazała Szkłozaurowi stojące w pobliżu sklepu kolorowe kosze.
Wykład Profesora Papierskiego
Czy
wiecie,
co
zrobid
z
opakowaniami
żeby
nie
zaśmiecad
środowiska?
Opakowania należy segregowad, to znaczy trzeba je podzielid na plastik, metal, szkło: kolorowe i
bezbarwne oraz papier. Następnie wrzucamy posegregowane śmieci do kolorowych koszy. W ten
sposób można je ponownie wykorzystad. Niektóre opakowania jak pudełko po butach można
ponownie wykorzystad, np. jako pudełko na zabawki, a z butelki można zrobid flakon. Nie
produkujemy
niepotrzebnych
śmieci
i
chronimy
naszą
przyrodę.
Czy wiecie, do jakiego kosza należy wrzucad puszki i plastikowe butelki po napojach?
Puszki i plastikowe butelki wrzucamy do żółtego kosza. To bardzo ważne, żeby nie mieszad ich ze
zwykłymi śmieciami. Plastikowe butelki mogą rozkładad się w ziemi nawet 500 lat, to bardzo długo.
W
tym
Dlaczego
czasie
wytwarzają
należy
używad
szkodliwe
dla
opakowao
środowiska
substancje
wielokrotnego
użytku
i
niszczą
np.
przyrodę.
szklanych?
Używanie szklanych opakowao: butelek, słoików pozwala na wielokrotne ich używanie. Słoiki po
dżemie mogą służyd jako słoiki na przetwory. Dodatkowo opakowania szklane można przetwarzad
nieograniczoną ilośd razy.
Dwiczenia Panny Folianny
Zgaduj zgadula
Będzie potrzebne:
worek, butelkę szklaną , słoik, puszkę, butelkę plastikową 0,33 l.
Przebieg zabawy:
Prowadzący pokazuje dzieciom wielki worek, w którym ukryte są skarby. Ochotnik wyszukuję jeden
przedmiot w worku i bez patrzenia i wyciągania ma powiedzied, co to jest? Worku mają znajdowad
się przedmioty, które można wielokrotnie zastosowywad np. butelka z niej może byd wazon, puszka z
niej zrobiona grzechotka, butelka plastikowa- pojemnik na picie. Rozmowa z dziedmi o wielokrotnym
wykorzystywaniu opakowao.
Kolorowe kosze
Będzie potrzebne:
arkusz pracy nr 1
Przebieg zabawy:
Prowadzący rozdaje arkusze pracy. Każde z dzieci ma pokolorowad kosze na kolory: niebieski, żółty,
zielony, biały. Następnie połączyd przedmioty z koszami
http://www.edukacjaodpadowa.pl/article,pl,zabawa_za_jedna_puszke,24.html

Podobne dokumenty