PREZENTACJA PROGRAMU „TWÓRCZO ODKRYWAM ŚWIAT”

Transkrypt

PREZENTACJA PROGRAMU „TWÓRCZO ODKRYWAM ŚWIAT”
PROGRAM WARSZTATÓW
JAK ROZWIJAĆ TWÓRCZE MYŚLENIE
UCZNIÓW EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU TWÓRCZO ODKRYWAM ŚWIAT
OPRACOWANEGO W RAMACH PROJEKTU DiAMEnT?
Z RAMOWYMI SCENARIUSZAMI ZAJĘĆ
WERSJA FINALNA
WIESŁAW WENT
NOWY SĄCZ - 2013
Rodzaj formy: warsztaty
Tytuł formy:
JAK
ROZWIJAĆ
TWÓRCZE
WCZESNOSZKOLNEJ
Z
MYŚLENIE
WYKORZYSTANIEM
UCZNIÓW
EDUKACJI
PROGRAMU
TWÓRCZO
ODKRYWAM ŚWIAT OPRACOWANEGO W RAMACH PROJEKTU DiAMEnT?
Adresaci: nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej
Liczba godzin: 25 godzin
Cele zajęć.
Celem zajęć jest przygotowanie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej
do wykorzystania programu „Twórczo odkrywam świat” w pracy dydaktycznowychowawczej.
Uczestnicy:
•
znają założenia programu „Twórczo odkrywam świat” jako elementu systemu
pracy z uczniem zdolnym wypracowanego w ramach projektu DiAMEnT;
•
wiedzą, jakie jest znaczenie twórczego myślenia w rozwijaniu uzdolnień
uczniów;
•
potrafią analizować przykładowe
rozwiązania metodyczne w realizacji
programu „Twórczo odkrywam świat”;
•
potrafią projektować zajęcia z wykorzystaniem programu „Twórczo odkrywam
świat”.
2
Ramowy plan treści warsztatów
L.p.
1.
2.
Moduł/ zagadnienie ogólne
Komunikacja interpersonalna
Program Twórczo odkrywam świat jako
element systemu pracy z uczniem
zdolnym wypracowanego w ramach
projektu
DiAMEnT
Liczba
godzin
ogółem
W tym:
wykłady ćwiczenia
1
0
1
1
1
0
3.
Twórcze myślenie jako podstawa
rozwijania uzdolnień uczniów.
4
2
2
4.
Charakterystyka programu Twórczo
odkrywam świat
4
2
2
10
0
10
4
0
4
1
0
1
25
5
20
6.
Przykładowe rozwiązania metodyczne
w realizacji programu Twórczo odkrywam
świat
Projektowanie zajęć z wykorzystaniem
programu Twórczo odkrywam świat
7.
Ewaluacja zajęć
5.
Razem
3
Treści szczegółowe modułów
Moduł I: Komunikacja interpersonalna.
CELE:
Uczestnicy
•
znają cele i tematykę szkolenia,
•
formułują oczekiwania związane z udziałem w szkoleniu,
•
ustalają zasady pracy w grupie.
Zakres tematyczny modułu:
L.p
1.
0
1
Łączna
liczba
godzin:
1
0
1
1
Liczba godzin:
wykłady
ćwiczenia
Tematyka zajęć
Kontrakt grupowy
Razem
Metody i formy realizacji:
•
rundka
•
praca w grupach
•
wędrujące plakaty
Bibliografia:
•
Cooper P., Sprawne porozumiewanie się, CODN 1994
•
Szabo A., Metody pracy edukatora, Program TERM - MEN
•
M. Argyle: Psychologia stosunków międzyludzkich, Warszawa 1994
•
M.
D.
Chomczynska–Miliszkiewicz,
Pankowska,
WSiP, W-wa, 1995
•
Jak żyć z ludźmi, Program MEN, Warszawa 1988
•
M. Jachimska, Grupa bawi się i pracuje, UNUS, 1994
4
Polubić
szkołę,
Moduł
II:
Program
Twórczo
odkrywam
świat
jako
element
systemu
pracy z uczniem zdolnym wypracowanego w ramach projektu DiAMEnT.
CELE:
Uczestnicy:
•
znają założenia systemu pracy uczniem zdolnym wypracowanego w ramach
projektu DiAMEnT;
•
znają podstawowe pojęcia używane w systemie;
•
rozumieją znaczenie etapu edukacji wczesnoszkolnej w rozwijaniu uzdolnień
uczniów.
Zakres tematyczny modułu:
wykłady
ćwiczenia
Łączna
liczba
godzin
1
0
1
1
0
1
Liczba godzin:
Tematyka zajęć
L.p.
1.
Znaczenie edukacji
wczesnoszkolnej w rozwijaniu
uzdolnień uczniów.
Miejsce programu „Twórczo
odkrywam świat” w systemie
pracy z uczniem zdolnym
Razem
Metody i formy realizacji:
•
wykład,
•
dyskusja grupowa
Bibliografia:
•
Borzym (1979):Uczniowie zdolni. Warszawa, PWN
•
T. Lewowicki (1980): Kształcenie uczniów zdolnych. Warszawa, WSiP.
•
A Sękowski (2000): Osiągnięcia uczniów zdolnych, Lublin
•
S. Grimm (2000): Dlaczego zdolne dzieci nie radzą sobie w szkole, Poznań
•
M. Partyka (2000): Modele opieki nad dzieckiem zdolnym, Warszawa.
Centrum Metodyczne pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, MEN.
•
M. Partyka (2000): Dziecko zdolne, seria One są wśród nas, Warszawa.
Centrum Metodyczne pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej, MEN.
•
K. Dynowska, O.Pulit-Parszewska: Koncepcja wspierania uzdolnień uczniów
w województwie małopolskim, MCDN Kraków.
5
MODUŁ III: Twórcze myślenie jako podstawa rozwijania uzdolnień uczniów.
CELE:
Uczestnicy:
•
potrafią zdefiniować pojęcia dotyczące twórczości, osoby twórczej i twórczego
myślenia;
•
potrafią dostrzegać kryteria twórczości: cechy wytworu, reakcje psychiczne
odbiorców, cechy procesu myślenia;
•
znają modele teoretyczne zdolności, uwzględniające komponent twórczego
myślenia;
•
znają zasady stymulowania twórczości dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Zakres tematyczny modułu:
wykłady
ćwiczenia
Łączna
liczba
godzin
1
1
2
1
1
2
2
2
4
Liczba godzin
Tematyka zajęć
L.p
1.
2.
Podstawowe założenia teorii
twórczego myślenia
w kontekście teorii zdolności
Zasady pobudzania dyspozycji
twórczej dzieci w wieku
wczesnoszkolnym
Razem:
Metody i formy realizacji:
•
wykład z prezentacją,
•
praca w grupach,
•
dyskusja,
•
praca z tekstem.
Bibliografia:
•
J.P. Guilord (1978): Natura inteligencji człowieka. Warszawa, PWN
•
E. Nęcka (1994): TroP... Twórcze rozwiązywanie problemów. Kraków, Impuls
•
J. Kulpa, Uczenie się i nauczanie problemowe, Kraków 1967.
•
E. Necka (2001): Psychologia twórczości. Gdańsk, GWP
•
E. Nęcka (1995). Trening twórczości. Kraków, Impuls
6
•
K. J. Szmidt (2006): Teoretyczne i metodyczne podstawy procesu rozwijania
zdolności „myślenia pytajnego”. (w:) W. Limont i K. Nielek-Zawadzka
(red.). Edukacja artystyczna a potencjał twórczy człowieka. Kraków, OW „Impuls”
•
I.Czaja-Chudyba (2009): Dziecko jako badacz - o uczeniu się przez krytyczną
refleksję. Nowa Szkoła, nr 4
•
K.J. Szmidt (2007): Pedagogika twórczości: Gdańsk, GWP
•
W. Dobrołowicz (1995): Psychodydaktyka kreatywności. Warszawa: WSPS.
•
E Brudnik,. A. Moszyńska, i Owczarska, B. (2000). Ja i mój uczeń pracujemy
aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących cz. 1 i cz. 2. Kielce, Zakład
Wydawniczy SFS;
•
J.
Krzyżewska
(1998).
Aktywizujące
metody
i
techniki
wczesnoszkolnej cz I i cz II. Suwałki, AU Omega
•
K. J. Szmidt (2009). Trening kreatywności. Gliwice, Helion
7
w
edukacji
MODUŁ IV: Charakterystyka programu Twórczo odkrywam świat
CELE:
Uczestnicy:
•
znają założenia dydaktyczne i wychowawcze programu, cele i zadania
edukacyjne programu, koncepcję treści kształcenia, procedury osiągania
celów, sposoby monitorowania procesu edukacyjnego i rozwoju ucznia;
•
znają ćwiczenia i zabawy twórcze rozwijające oryginalne myślenie
wbrew
schematom i stereotypom;
•
potrafią właściwie interpretować treści programowe.
Zakres tematyczny modułu:
wykłady
ćwiczenia
Łączna
liczba
godzin
1
1
2
0
2
2
1
3
4
Liczba godzin
Tematyka zajęć
L.p
1.
2.
Charakterystyka założeń
dydaktycznych i wychowawczych
programu. Uwarunkowania
formalne realizacji programu.
Propozycje ćwiczeń i zabaw
twórczych rozwijających
oryginalne myślenie; wbrew
schematom i stereotypom
Razem
Metody i formy realizacji:
•
wykład z prezentacją,
•
zabawy i ćwiczenia,
•
analiza dokumentów i wytworów,
•
dyskusja,
•
praca w grupach.
Bibliografia:
•
I.Czaja-Chudyba, W. Went (2009) Twórczo odkrywam świat. Program
uzupełniający rozwijania twórczego myślenia w klasach I-III, Projekt Diament.
8
MODUŁ V: Przykładowe rozwiązania metodyczne w realizacji programu
Twórczo odkrywam świat
CELE:
Uczestnicy:
•
znają sposoby integracji treści program „Twórczo odkrywam świat” z treściami
funkcjonujących programów edukacji wczesnoszkolnej;
•
znają praktyczne aspekty realizacji programu na przykładzie obserwowanych
zajęć;
•
potrafią dokonać analizy obserwowanych zajęć w kontekście realizacji założeń
programu „Twórczo odkrywam świat”.
Zakres tematyczny modułu
L.p
1.
2.
wykłady
ćwiczenia
Łączna
liczba
godzin
1
0
1
0
5
5
1
5
6
Liczba godzin:
.
Tematyka zajęć
Przygotowanie do obserwacji
zajęć
Obserwacja i omówienie zajęć
prowadzonych z wykorzystaniem
programu „Twórczo odkrywam
świat”
Razem
Metody i formy realizacji:
•
wykład,
•
obserwacja,
•
analiza dokumentów,
•
dyskusja.
Bibliografia:
•
Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych.
•
Programy edukacji wczesnoszkolnej, klasy I-III.
•
I.Czaja-Chudyba, W. Went (2009) Twórczo odkrywam świat. Program
uzupełniający rozwijania twórczego myślenia w klasach I-III, Projekt DiAMEnT.
9
MODUŁ VI: Projektowanie zajęć z wykorzystaniem programu Twórczo
odkrywam świat
CELE:
Uczestnicy:
•
dostrzegają interpretacyjną funkcję programu i potrafią interpretować treści
programowe w kontekście projektowania zajęć dydaktycznych;
•
potrafią analizować przykłady dobrych praktyk w realizacji programu „Twórczo
odkrywam świat”;
•
potrafią projektować własne rozwiązania metodyczne z wykorzystaniem
programu „Twórczo odkrywam świat”.
Zakres tematyczny modułu
wykłady
ćwiczenia
Łączna
liczba
godzin
1
3
4
1
3
4
2
6
8
Liczba godzin
Tematyka zajęć
L.p.
1.
2.
Analiza przykładów dobrych
praktyk ( przykładowe
scenariusze zajęć)
Opracowanie scenariuszy zajęć
z wykorzystaniem elementów
programu „Twórczo odkrywam
świat”
Razem
Metody i formy realizacji:
•
wykład,
•
praca z tekstem,
•
analiza wytworów,
•
dyskusja,
•
praca w grupach.
Bibliografia:
•
Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych.
•
Programy edukacji wczesnoszkolnej, klasy I-III.
•
I.Czaja-Chudyba, W. Went (2009) Twórczo odkrywam świat. Program
uzupełniający rozwijania twórczego myślenia w klasach I-III. Projekt DiAMEnT.
10
Moduł VII: Ewaluacja
CELE
Uczestnicy:
• potrafią dokonać samooceny własnego udziału w zajęciach;
• potrafią przekazać osobie prowadzącej i pozostałym uczestnikom informację
zwrotną na temat zajęć;
• potrafią nazwać umiejętności nabyte w czasie zajęć, które będą przydatne
w pracy zawodowej.
Zakres tematyczny modułu
wykłady
ćwiczenia
Ewaluacja ustna i pisemna
0
1
Łączna
liczba
godzin
1
Razem
0
1
1
Tematyka zajęć
L.p.
1
Liczba godzin
Metody i formy realizacji:
•
Dyskusja grupowa
•
Plakaty grupowe
•
Ankieta ewaluacyjna
Bibliografia
•
Korporowicz L., Ewaluacja w edukacji, Warszawa 1997
•
Randor. H., Ewaluacja, Warszawa 1995
•
Szabo A., Metody pracy edukatora, Program TERM-MEN
11
RAMOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO PROGRAMU WARSZTATÓW
JAK ROZWIJAĆ TWÓRCZE MYŚLENIE
UCZNIÓW W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU TWÓRCZO ODKRYWAM ŚWIAT
12
Moduł I: Komunikacja interpersonalna
Temat 1: Kontrakt grupowy.
Cele zajęć:
Uczestnicy:
•
potrafią dokonać autoprezentacji na forum grupy;
•
znają cele szkolenia i jego program;
•
formułują zasady pracy w grupie.
Czas trwania zajęć:
1 godzina dydaktyczna
Metody i formy realizacji:
− mini wykład interaktywny
− rundka
− dyskusja
− mówiąca ściana.
Planowany przebieg zajęć:
1. Przywitanie uczestników, prezentacja prowadzącego i uczestników - rundka. 15`
2. Omówienie celów i programu zajęć z wykorzystaniem prezentacji 15 `
3. Sformułowanie kontraktu grupy. 15 `
Instrukcja: Dokończcie zadanie zapisane w nagłówku kolejnych plakatu
(plakat wcześniej przygotowuje prowadzący):
Najważniejszą zasadą pracy w grupie jest dla mnie….
Swoje uzupełnienia zapiszcie na pojedynczych kartkach. 5`
Uczestnicy przyklejają swoje karteczki na plakacie. Prowadzący porządkuje
zapisy tak, aby w konsekwencji powstała lista zasad pracy w grupie. 10 `
13
Moduł II: Program „Twórczo odkrywam świat” jako element systemu pracy
z uczniem zdolnym wypracowanego w ramach projektu DiAMEnT
Temat 1: Znaczenie edukacji wczesnoszkolnej
w rozwijaniu uzdolnień
uczniów. Miejsce programu „Twórczo odkrywam świat” w systemie pracy|
z uczniem zdolnym.
Cele
Uczestnicy:
znają założenia systemu pracy uczniem zdolnym wypracowanego w ramach
•
projektu DiAMEnT;
•
znają podstawowe pojęcia używane w systemie;
•
rozumieją znaczenie etapu edukacji wczesnoszkolnej w rozwijaniu uzdolnień
uczniów.
Czas trwania zajęć – 1 godzina
Metody i formy pracy:
•
wykład interaktywny;
•
dyskusja.
Przebieg zajęć
1. Wykład interaktywny z wykorzystaniem prezentacji.
Omówienie problemów:
− cele i założenia systemu pracy z uczniem zdolnym w województwie
małopolskim;
− elementy systemu;
− miejsce edukacji wczesnoszkolnej w systemie pracy z uczniem zdolnym.
14
Moduł III: Twórcze myślenie jako podstawa rozwijania uzdolnień uczniów
Temat 1: Podstawowe założenia teorii twórczego myślenia
Temat
2:
Zasady
pobudzania
dyspozycji
twórczej
dzieci
w
wieku
wczesnoszkolnym.
Cele
Uczestnicy:
•
potrafią zdefiniować pojęcia dotyczące twórczości, osoby twórczej i twórczego
myślenia;
•
potrafią dostrzegać kryteria twórczości: cechy wytworu, reakcje psychiczne
odbiorców, cechy procesu myślenia;
•
znają modele teoretyczne zdolności, uwzględniające komponent twórczego
myślenia;
•
znają zasady stymulowania twórczości dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Czas trwania zajęć – 4 godziny dydaktyczne
Przebieg zajęć
I. Twórczość - czyli co?
1. Twórczość jako zdolność specyficzna wyróżniająca człowieka:
− twórczość jako wytwór,
− twórczość jako proces,
− twórczość
utożsamiana
z
cechami
ludzi
wybitnie
uzdolnionych,
utalentowanych,.
− twórczość jako wynik warunków społecznych, zewnętrznych w stosunku
do twórcy.
2. Style myślenia: konkretne sekwencyjne, abstrakcyjne nielinearne, konkretne
nielinearne, abstrakcyjne sekwencyjne.
3. Zasady twórczego myślenia, np. odroczonego wartościowania, wielości pomysłów,
kombinacji pomysłów, stosowania analogii i metafor.
15
4. Kryteria twórczości
a) Jawne
(kryteria
wybitnych
osiągnięć
twórczych,
obiektywnie
stwierdzalne
dowody
społecznego uznania dzieła lub jego autora);
− płynność, czyli łatwość wytwarzania pomysłów.
− giętkość, czyli gotowość do zmiany kierunku myślenia,
− oryginalność, czyli zdolność do wytwarzania reakcji nietypowych, niezwykłych,
niepowtarzalnych.
− staranność, czyli ilość pracy włożonej w ekspresję pomysłu,
− nowość, czyli stopień oryginalności i zdolność zadziwienia odbiorcy,
− sensowność, logiczność, przydatność, wartość, zrozumiałość.
− naturalność, poprawność wykonania, elegancja.
b) Ukryte
− nowości i wartości,
− zgodność opinii niezależnych obserwatorów,
− emocjonalne, czyli subiektywne „skuteczne zdziwienie” .
5. Prezentacja stanowisk badawczych
II. Co można i trzeba, czego nie należy i nie wolno? - Rola nauczyciela
w aktywizującym procesie kształcenia.
1. Wspieranie twórczego myślenia i działania.
2. Kompetencje nauczyciela w zakresie rozwoju kreatywności dzieci, np. otwartość,
twórczość, kreatywność, pomysłowość, wykształcenie i wiedza, osobowość,…
3. Zasady postępowania wobec stymulowanych.
III. Co robić, żeby się udało? - Pobudzanie dyspozycji twórczej dzieci w wieku
wczesnoszkolnym.
1. Ćwiczenia i zabawy twórcze
2.
Aktywizujące
metody
i
techniki
nauczania:
integracyjne,
dyskusyjne, grupowego podejmowania decyzji, planowania,….
16
diagnostyczne,
Moduł
IV:
Charakterystyka
programu
„Twórczo
odkrywam
świat”
Temat 1: Charakterystyka założeń dydaktycznych i wychowawczych programu.
Uwarunkowania formalne realizacji programu.
Temat 2: Propozycje ćwiczeń i zabaw twórczych rozwijających oryginalne
myślenie; wbrew schematom i stereotypom.
Cele
Uczestnicy:
•
znają założenia dydaktyczne i wychowawcze programu, cele i zadania
edukacyjne programu, koncepcję treści kształcenia, procedury osiągania
celów, sposoby monitorowania procesu edukacyjnego i rozwoju ucznia;
•
znają ćwiczenia i zabawy twórcze rozwijające oryginalne myślenie
schematom i stereotypom;
•
potrafią właściwie interpretować treści programowe.
Czas trwania zajęć – 4 godziny dydaktyczne
Metody i formy realizacji:
•
wykład z prezentacją,
•
zabawy i ćwiczenia,
•
analiza dokumentu, prac,
•
metody i techniki aktywizujące.
Przebieg zajęć
I. Charakterystyka założeń dydaktycznych i wychowawczych programu
1.Psychologiczno- pedagogiczne podstawy programu.
2.Założenia dydaktyczne.
II. Cele i zadania edukacyjne
1.Cele i zadania programu.
2.Zadania edukacyjne wyróżnione w kolejnych etapach realizacji programu.
17
wbrew
III. Koncepcja treści kształcenia
1.Umiejętności kluczowe w programie.
2.Organizacja materiału nauczania- uczenia się (kształcenia).
3.Umiejętności ucznia i jego osiągnięcia po realizacji programu.
IV. Procedury osiągania celów
1.Zasady wspierania twórczej postawy dzieci 6-8-letnich.
2.Sposoby realizacji zadań w trakcie zajęć.
V. Monitorowanie procesu edukacyjnego i rozwoju ucznia
1.Filozofia monitoringu edukacyjnego.
2.Cele procesu monitorowania.
3.Zakres monitoringu edukacyjnego.
4.Kierunki oceny kompetencji ucznia: metody i narzędzia służące gromadzeniu
informacji.
5. Komunikaty wspierające twórczą atmosferę podczas zajęć.
VI. Propozycje ćwiczeń i zabaw twórczych rozwijających oryginalne myślenie;
wbrew schematom i stereotypom.
VII. Twórcze rozwiązywanie problemów:
•
pojęcie problemu (problem i pseudoproblem),
•
proces rozwiązywania problemu,
•
metody i techniki twórczego rozwiązywania problemów, np. burza mózgów,
karta kołowa, dywanik pomysłów, 635, rybi szkielet, metoda trójkąta, mapa
mentalna, sześć myślących kapeluszy, asocjogram, kiermasz ofert, warsztaty
przyszłościowe,…
VIII. Metody i techniki rozwijające twórcze myślenie, np. słowo przypadkowe,
niezwykłe zadania, fabuła z „kubka”.
IX. Projekt jako szczególna metoda pracy:
− pojęcie „projektu” jako jednej z metod planowania,
− rodzaje projektów: badawcze, działania lokalnego,
− fazy projektu: zainicjowanie i wybór, opis i spisanie kontraktu, realizacja,
prezentacja i ocena,
− scenariusze zajęć z wykorzystaniem metody projektu.
18
Moduł V: Przykładowe rozwiązania metodyczne w realizacji programu
„Twórczo odkrywam świat”.
Temat 1: Przygotowanie do obserwacji zajęć.
Temat 2: Obserwacja i omówienie zajęć prowadzonych z wykorzystaniem
programu „Twórczo odkrywam świat”.
Cele
Uczestnicy:
znają sposoby integracji treści program „Twórczo odkrywam świat” z treściami
•
funkcjonujących programów edukacji wczesnoszkolnej;
•
znają praktyczne aspekty realizacji programu na przykładzie obserwowanych
zajęć;
potrafią dokonać analizy obserwowanych zajęć w kontekście realizacji założeń
•
programu „Twórczo odkrywam świat”.
Czas trwania zajęć – 6 godzin dydaktycznych
Metody i formy realizacji:
•
dyskusja;
•
obserwacja zajęć.
Przebieg zajęć
1. Przygotowanie arkusza obserwacji zajęć realizowanych z wykorzystaniem
programu „Twórczo odkrywam świat” z uwzględnieniem sposobów integracji
treści programu uzupełniającego z treściami programu realizowanego przez
nauczyciela.
2. Obserwacja zajęć realizowanych w szkole w klasach I-III z wykorzystaniem
programu „Twórczo odkrywam świat”.
3. Omówienie zajęć przez nauczycieli prowadzących zajęcia.
4. Analiza
sposobów realizacji zajęć w odniesieniu do założeń programu
„Twórczo odkrywam świat”.
19
Moduł VI: Projektowanie zajęć z wykorzystaniem programu „Twórczo
odkrywam świat”
Temat 1: Analiza przykładów dobrych praktyk.
Temat 2: Opracowanie scenariuszy zajęć z wykorzystaniem elementów
programu „Twórczo odkrywam świat”.
Cele
Uczestnicy:
dostrzegają interpretacyjną funkcję programu i potrafią interpretować treści
•
programowe w kontekście projektowania zajęć dydaktycznych;
•
potrafią analizować przykłady dobrych praktyk w realizacji programu „Twórczo
odkrywam świat”;
•
potrafią projektować własne rozwiązania metodyczne z wykorzystaniem
programu „Twórczo odkrywam świat”.
Czas trwania zajęć: 8 godzin dydaktycznych
Metody i formy realizacji:
•
praca w grupie;
•
analiza tekstu;
•
dyskusja;
•
analiza wytworów.
Przebieg zajęć
I. Atrybuty treści programowych a integracja wiedzy
1. Warunki implikujące określone atrybuty treści kształcenia warunkujące integrację
wiedzy w umysłach dzieci: warunek nowości, warunek naukowości, warunek
problemowości, warunek eksploracyjności.
2. Analiza programów edukacji wczesnoszkolnej pod kątem ich atrybutów twórczych
w zakresach różnych obszarów edukacyjnych, np.
− matematycznych zadań problemowych,
− tekstów do krytyczno- twórczego czytania,
20
− rozwiązywania społeczno- przyrodniczych problemów w twórczy sposób,
− poznawania świata w twórczy sposób,…
II.
Analiza podstawy programowej i programów edukacji wczesnoszkolnej
ze szczególnym zwróceniem uwagi na integrację treści z programem „Twórczo
odkrywam świat”.
1. Wyróżnianie w programach treści kształcenia poddających się realizacji w twórczy
sposób.
2. Interpretowanie treści programowych w twórczy sposób.
3. Tworzenie przykładowych scenariuszy zajęć z wykorzystaniem funkcjonujących
programów edukacji wczesnoszkolnej w korelacji z programem „Twórczo odkrywam
świat”.
III. Analiza scenariuszy zajęć zrealizowanych w szkole z wykorzystaniem
programu „Twórczo odkrywam świat”:
Interpretacja scenariuszy zajęć pod kątem:
•
pobudzania twórczej dyspozycji dzieci w zakresie różnych edukacji;
•
roli nauczyciela w aktywizującym procesie kształcenia.
IV. Projektowanie własnych rozwiązań metodycznych w zakresie różnych
edukacji z wykorzystaniem programu „Twórczo odkrywam świat”.
21