Gra w „matematyczne domino” z wartością bezwzględną.

Transkrypt

Gra w „matematyczne domino” z wartością bezwzględną.
Scenariusz lekcji matematyki:
Gra w„matematyczne domino” z wartością bezwzględną
Scenariusz zajęć
Opracowany w oparciu o zeszyt metodyczny
„Matematyczne gry terenowe i planszowe” MODN w Opolu
I. Metryczka zajęć edukacyjnych:
1. Miejsce realizacji zajęć: sala lekcyjna.
2. Temat zajęć: Gra w „matematyczne domino” z wartością bezwzględną.
3. Grupa dydaktyczna: uczniowie pierwszej klasy szkoły ponadgimnazjalnej, realizujący
poziom rozszerzony z matematyki.
4. Czas przewidziany na realizację zajęć: 1 godzina lekcyjna.
5. Moduł programowy: rozwiązywanie równań i nierówności z wartością bezwzględną.
II. Przygotowanie przed lekcją:
Potrzebne materiały:
1. Zestaw szesnastu kostek domina z zadaniami z danego działu dla każdej pary uczniów
(załącznik nr 2).
2. Kostka do gry.
III. Umiejscowienie zajęć jako jednostki metodycznej
Realizowana jednostka programowa:
1. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości z zakresu rozwiązywania równań i nierówności
z wartością bezwzględną.
IV. Przebieg zajęć:
Ogniwa zajęć
Wprowadzenie
Czas
5 min.
Opis
1. Rozdanie uczniom kostek
domina.
2. wyjaśnienie zasad gry
(załącznik nr 2).
Właściwy tok zajęć
25 min.
Przeprowadzenie gry zgodnie
z instrukcją.
Podsumowanie zajęć
15 min.
1. Wspólne ułożenie domina
na
tablicy
i
rozwiązanie
Przygotował: Paweł Słaby
Scenariusz lekcji matematyki:
Gra w„matematyczne domino” z wartością bezwzględną
przykładów
sprawiających
trudności.
2. Nagrodzenie zwycięzców.
V. Określenie struktury metodycznej zajęć na podstawie toku zajęć.
1. Metody:
•
Pogadanka;
•
Gra dydaktyczna.
2. Formy organizacyjne:
•
Praca z całą klasą;
•
Praca w grupach;
•
Praca indywidualna.
VI. Określenie celów edukacyjnych:
1. Powtórzenie wiedzy z zakresu danej partii materiału lub ćwiczenie nowo nabytych
umiejętności.
2. Kształtowanie umiejętności opracowania strategii w planowaniu działań.
3. Doskonalenie u ucznia myślenia przyczynowo-skutkowego.
Załącznik nr 1
Instrukcja do gry w „Matematyczne domino” z wartością bezwzględną
1. Przygotowanie gry:
•
Zestaw 16-tu kostek domina z przykładami równań i nierówności z wartością
bezwzględną.
2. Ogólne zasady gry:
•
Każda para uczniów dostaje zestaw domina.
•
Cel gry: Zadaniem ucznia jest pozbycie się wszystkich kostek domina.
•
Przebieg gry:
- uczniowie losują po 8 kostek domina;
Przygotował: Paweł Słaby
Scenariusz lekcji matematyki:
Gra w„matematyczne domino” z wartością bezwzględną
- rozpoczyna gracz, który w rzucie kostką uzyskał większą liczbę oczek;
- obydwaj uczniowie rozwiązują dany przykład;
- uczeń posiadający kostkę domina z rozwiązaniem dokłada ją, a następnie
uczniowie rozwiązują kolejny przykład;
- gra toczy się do momentu, kiedy domino zostanie ułożone;
- wygrywa uczeń, który jako pierwszy pozbył się wszystkich swoich kostek
domina.
3. Podsumowanie gry:
•
Uczniowie wspólnie z nauczycielem układają domino na tablicy,
rozwiązując przykłady, sprawiające trudności;
•
Troje uczniów, którzy jako pierwsi pozbyli się wszystkich swoich kostek
domina, może zostać nagrodzonych oceną.
Przygotował: Paweł Słaby
Scenariusz lekcji matematyki:
Gra w„matematyczne domino” z wartością bezwzględną
Załącznik nr 2
Przygotował: Paweł Słaby
Przygotował: Paweł Słaby