Konspekt lekcji 10.5

Transkrypt

Konspekt lekcji 10.5
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA
(klasy IV — VI szkoły podstawowej)
Rozkład materiału — wersja 2.1
Konspekt lekcji 10.5
Temat: Podsumowanie
Czas realizacji: 1 godzina
Wymagane oprogramowanie
♦ system Windows lub Linux;
♦ Microsoft Office lub OpenOffis;
♦ przeglądarka internetowa;
Pomoce dydaktyczne
♦ podręcznik R.10;
o zadanie 6 str. 253;
♦ zeszyt ćwiczeń: R.10.6;
♦ zadania dodatkowe z płyty CD dołączonej do podręcznika;
♦ test 10 — program ze strony internetowej http://edukacja/helion.pl;
♦ uczniowskie stanowiska komputerowe;
♦ wskazane połączenie z Internetem.
Forma organizacji zajęć
♦ zajęcia warsztatowe;
♦ praca indywidualna lub w grupie.
Dominujące metody prowadzenia zajęć
♦ podające — wykład przeplatany ćwiczeniami;
♦ ćwiczeń praktycznych — wykonanie ćwiczenia wg instrukcji.
Obecne i przewidywane możliwości wykorzystania wiedzy i umiejętności opanowanych w toku
zajęć
Obecne
Uczniowie powinni umieć włączyć i wyłączyć komputer oraz komunikować się z komputerem za pomocą
myszki i klawiatury. Obsługują przeglądarkę i wyszukiwarkę internetową. Znają i posługują sie edytorem tekstu.
Przewidywane
Po lekcji uczeń:
♦ w zakresie podstawowym:
o
charakteryzuje podstawowe zastosowania komputera;
o
wymienia miejsca z otoczenia, w których wykorzystuje się komputer;
o
obsługuje urządzenia oparte na technice komputerowej, np.: kalkulator, odtwarzacz CD, telefon
komórkowy lub inne narzędzie poznane na zajęciach;
o
wskazuje zastosowania urządzeń opartych na technologii komputerowej z najbliższego otoczenia;
o
wymienia poznane dziedziny zastosowania komputerów w najbliższym otoczeniu i wskazuje na
korzyści z tego wynikające;
Opracowanie: Danuta Kiałka, © Wyd. HELION, Gliwice 2007
1/3
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA
(klasy IV — VI szkoły podstawowej)
Rozkład materiału — wersja 2.1
o
zna zasady pracy w grupie;
o
przygotowuje dokument w edytorze tekstu na powyższy temat;
o
wskazuje na zastosowanie techniki komputerowej w szkole.
♦ w zakresie ponadpodstawowym:
o
opisuje miejsce z najbliższego otoczenia, w których wykorzystuje się komputery;
o
uzasadnia konieczność ich stosowania w danym miejscu;
o
charakteryzuje podstawowe zastosowania poznanych na zajęciach urządzeń opartych na technice
komputerowej;
o
wskazuje na zastosowanie techniki komputerowej w urządzeniach innych niż omawiane na
zajęciach;
o
obsługuje urządzenia oparte na technice komputerowej związane z najbliższym środowiskiem, np.:
pralka automatyczna, telefon komórkowy, magnetowid, informacja komputerowa.
o
omawia organizację stanowiska pracy przy komputerze w różnych miejscach w szkole.
o
prezentuje inne od poznanych na zajęciach dziedziny życia, w których zastosowano komputer.
Cele zajęć
♦ powtórzenie, utrwalenie i usystematyzowanie wiadomości;
o
zastosowań komputerów;
o
urządzeń opartych na technice komputerowj;
♦ utrwalanie umiejętności korzystania z Internetu;
♦ utrwalenie umiejętności korzystania z edytora tekstu;
♦ trening czytania ze zrozumieniem;
♦ posługiwanie się podstawowym słownictwem komputerowym;
♦ zaznajomienie z normami prawa przy wykorzystaniu Internetu;
♦ utrwalenie zasad pracy w grupie;
♦ trening wypowiedzi ustnej;
♦ przygotowanie do życia w społeczeństwie informacyjnym;
♦ uwrażliwienie uczniów na temat legalności oprogramowania oraz prawa autorskiego;
♦ w zakresie wychowania — przygotowanie uczniów do tego, aby:
o
szanowali pracę innych i własną,
o
przestrzegali regulaminu pracowni komputerowej.
Przebieg lekcji
♦ omówienie tematyki zajęć;
♦ uruchomienie przeglądarki internetowej na komputerach uczniowskich, podanego portalu internetowgo;
♦ dokładne omówienie sposobu realizacji ćwiczeń przez wybranego ucznia;
♦ prezentacja prac przez uczniów;
♦ dyskusja;
♦ samoocena;
♦ praca z zeszytem ćwiczeń (jeśli wystarczy czasu);
♦ konieczne jest omówienie sposobu rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń przez uczniów.
Opracowanie: Danuta Kiałka, © Wyd. HELION, Gliwice 2007
2/3
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA
(klasy IV — VI szkoły podstawowej)
Rozkład materiału — wersja 2.1
Podsumowanie zajęć
Nauczyciel powinien przypomnieć cel i założenia lekcji, następnie pozytywnie ocenić najbardziej aktywnych
uczniów (np. dodatkowym punktem lub oceną) oraz uzupełnić punktację w zeszytach ćwiczeń. Dzieci mogą
pracować w zespołach dwuosobowych.
Wskazane jest zaangażowanie do pomocy uczniów bardziej zaawansowanych w temacie, którzy na pewno
pierwsi wykonają ćwiczenia i mogą pomóc słabszym. Pamiętajmy o nagrodzeniu ich wysiłku, na przykład
dodatkowym punktem.
Pracę z zeszytem ćwiczeń można zadać jako zadanie domowe — tylko te ćwiczenia, które nie wymagają
komputera.
Jeżeli starczy czasu, proponuję wykorzystać zestawy zadań ze strony internetowej lub płyty CD dołączonej do
podręcznika.
Ocenianie uczniów
Oceniamy:
♦ praca na lekcji:
o
wykonywanie poleceń;
o
samodzielność podczas pracy;
o
efektywność wykorzystania czasu pracy;
o
aktywność na zajęciach;
♦ praca w grupie:
o
umiejętność pracy w grupie;
o
poszanowanie cudzej pracy i twórczości;
♦ pomoc innym uczniom:
o
na ich prośbę;
o
z własnej inicjatywy;
♦ kulturalne komunikowanie się:
o
z nauczycielem;
o
z kolegami;
♦ przestrzeganie regulaminu pracowni komputerowej oraz zasad BHP.
Opracowanie: Danuta Kiałka, © Wyd. HELION, Gliwice 2007
3/3