Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Anna Hendżak

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Anna Hendżak
Scenariusz zajęć dla 3-latków
Autor: Anna Hendżak
Obszar podstawy programowej:
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
Grupa wiekowa: 3-latki
Blok tematyczny: Odkrywam muzykę wokół siebie
Temat: Bal w przedszkolu dzisiaj
Cele operacyjne:
Dziecko:


dostrzega zmiany w muzyce – wysokości i barwy dźwięku utworu muzycznego
w rejestrze wysokim i niskim wyrażając je poprzez taniec;
stara się odtworzyć rytm piosenki na dowolnym instrumencie perkusyjnym lub na
innych przedmiotach akustycznych.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako
osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:






zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem
artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego związanego z karnawałem;
chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu;
porusza się zgodnie z podanym rytmem;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także
zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
dostrzega oraz klasyfikuje przedmioty ze względu na kolor, wielkość.
Treści kształcenia:
 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych,
zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestniczenie w tworzeniu plakatu, stosowanie
form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po
sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych
osób);
 rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, śpiewanie
piosenki);
 posługiwanie się w zabawie gestem i ruchem, rekwizytem, rozumienie symboliki
rekwizytu;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 rozwijanie wrażliwości słuchowej, dotykowej, dzielenie się wrażeniami oraz
spostrzeżeniami z obserwacji, rozpoznawanie instrumentów na podstawie
doświadczeń wielozmysłowych;
 rozwijanie sprawności manualnej, a także orientacji w przestrzeni (posługiwanie się
różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami);
 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).
Opis sposobu realizacji:
Lp.
I.
Część dnia
aktywności
dziecka
Przebieg zajęć
Zajęcia
poranne
1.Schodzenie się dzieci, przywitanie,
zabawy
swobodne
w
kącikach
zainteresowań.
2. Ozdabiamy salę:
dekorowanie z aktywnym udziałem dzieci
(dzieci dekorują balony, N przytwierdza je
we wskazanych przez dzieci miejscach
sali.
Warunki
pobudzające
aktywność/uwagi
o realizacji
W wybranym miejscu
sali, rozłożony jest
arkusz brystolu A1 na
którym
narysowany
jest Balonikowy stojak.
W
pudełkach
są
powycinane elementy
dekoracyjne
do
naklejania
na
balonach. Nauczyciel
(N) w odpowiednim
czasie zaprasza dzieci
do
ozdabiania
wybranych balonów.
N zachęca dzieci do
przyklejania
na
balonach
sylwet
i pasków krepiny;
stosowanie
w
wypowiedziach
nazw
przyklejanych
sylwet.
Wycięte z kolorowego
brystolu sylwety np.
gwiazdki,
kwiatki,
misie,
lale,
paski
krepiny, klej.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
II.
Zajęcia
dydaktyczne
III.
Zajęcia
popołudniowe
1. Osłuchanie dzieci z melodią i tekstem
piosenki śpiewanej przez N Balu bal.
N
może
również
zrezygnować
z akompaniamentu i zaśpiewać a cappella.
Zabawa parateatralna przy piosenceinscenizowanie jej treści gestem, ruchem.
2. Zabawa melodyczno-rytmiczna przy
muzyce w rejestrze:
 wysokim – dzieci odgrywają role
księżniczek tańcząc swobodnie na
paluszkach;
 niskim – dzieci odgrywają role
królewiczów tańcząc na piętach.
3. Mała orkiestra:
zabawa rytmiczna. N zaprasza dzieci do
wygrywania, wyklaskiwania, tupania lub
skorzystania
z
innych
pomocy
akustycznych rytmu refrenu piosenki Balu
bal (śpiewanej przez N).
1. Taniec integracyjny Walczyk.
Tekst piosenki Balu
bal,
podkład
muzyczny.
Plik
muzyczny
-dźwięki w rejestrze
wysokim i niskim.
Bębenki,
grzechotki
oraz inne pomoce
akustyczne np. klocki,
pudełeczka,
łuki
z naciągniętą żyłką lub
gumką.
Scenariusz tańca oraz
podkład muzyczny.
2. Co nie pasuje?:
Multimedialna
gra
gra w wersji multimedialnej lub w wersji edukacyjna;
stolikowej;
kolorowanie
witrażowej szablon
witrażowej
ilustracji Korona.
ilustracji.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby
nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możli wości dzieci w grupie
oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej
zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi
działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała,
w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego ", czyli wybranego przez
siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania;
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, sposoby społecznego porozumienia;
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i
zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
arkusz brystolu A1 na którym narysowany jest stojak z balonami, wycięte z kolorowego
papieru ozdoby na balony np. gwiazdki, kwiatki, misie, lale, paski krepiny, klej, instrumenty
perkusyjne np. bębenki, grzechotki, inne pomoce akustyczne np. klocki, pudełka, łuki
z naciągniętą żyłką czy gumką, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica
multimedialna oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris
(dla nauczycieli, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Szablony do dekorowania balonów – do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;
Tekst piosenki Anny Hendżak – Balu bal;
Ilustracja witrażowa Korona;
Scenariusz tańca integracyjnego Walczyk;
Plik muzyczny – podkład muzyczny do piosenki Anny Hendżak Balu bal;
Plik muzyczny – dźwięki w rejestrze wysokim i niskim;
Plik muzyczny – podkład muzyczny tańca integracyjnego Walczyk;
Gra multimedialna Co nie pasuje?
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego