Scenariusz 3

Transkrypt

Scenariusz 3
Zofia Drossel-Jórdeczka
Agata Maćkowiak
Kamila Marcinkowska
Magdalena Mikuła
Monika Ograbek
Krystyna Zalisz-Kaczmarek
Wiek 10-13 lat
TEMAT: Na ratunek żywności 1 (Czas 90 min)
Cele
Uczeń:
- wymienia przykłady marnotrawstwa pożywienia,
- proponuje rozwiązania racjonalnego gospodarowania żywnością,
- przewiduje i ocenia skutki swojego postępowania.
Metody:
- praca indywidualna,
- praca z całą grupą,
- praca z tekstem,
- analiza tekstów kultury (filmy, tekst bajki),
- dyskusja,
- burza mózgów.
Materiały:
- Michel Piquemal, Bajki filozoficzne. Jak żyć razem?, Muchomor, Warszawa 2012, s. 8.
- kartki czyste obustronnie i kartki czyste tylko z jednej strony,
- Valentin Thurn Na ratunek żywności (fragmenty filmu: 30:00 – 35:00, 39:00 – 49:00)
Dostępny na str.: http://www.cda.pl/video/5090435c (dostępne 17.10.2016r.)
Można również wykorzystać:
- Marnotrawstwo żywności - plaga XXI wieku
- http://www.niemarnuje.pl/marnowanie-zywnosci.html (dostępne 17.10.2016r.)
1
Tytuł filmu dokumentalnego
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel przygotowuje dwa zestawy kartek (czystych i wcześniej częściowo
zapisanych), prosi uczniów o wybranie jednej z nich. Informuje, że kartki będą
potrzebne do robienia krótkich notatek i należy je podpisać.
2. Prowadzący prosi uczniów o pisemne uzasadnienie dokonanego wyboru (jedno zdanie
na wybranych kartkach).
3. Nauczyciel zaprasza uczniów, by wszyscy usiedli w kręgu i czyta głośno bajkę
Dlaczego niebo jest daleko?, a następnie wraz z uczniami omawia tekst. Zadaje
pytania:
• Dlaczego niebo rozgniewało się na ludzi?
• Jak ludzie zachowywali się po pierwszym ostrzeżeniu?
• Co zrobiła zachłanna kobieta?
• Jak próbowała poradzić sobie z problemem?
Po analizie bajki prowadzący zadaje pytania odnoszące się do doświadczeń uczniów:
• Co to jest marnotrawstwo?
• Czy znacie przykłady marnotrawienia pożywienia?
• Co to jest łakomstwo?
• Co można zrobić, żeby unikać marnotrawienia pożywienia?
• W jaki sposób robić zakupy, by nie marnować jedzenia? (planowanie posiłków
i robienie odpowiednich do nich zakupów wg przygotowanej wcześniej listy)
• Co można robić z nadmiarem pożywienia?
• Jakie znacie instytucje, które pomagają zagospodarować nadmiar jedzenia lub
jedzenie, któremu zbliża się koniec terminu ważności? (banki żywności,
kuchnie Caritasu i prowadzone przez inne instytucje)
4. Nauczyciel prezentuje uczniom fragment filmu: 30:00 – 35:00 min i zadaje pytania:
• Jakie akcje promujące racjonalne wykorzystywanie żywności zostały
zaprezentowane we fragmencie filmu?
• Czy warto brać udział w takich akcjach/ organizować je? Dlaczego?
• Które z rad wykorzystacie w swoich domach/ przedstawicie rodzicom?
Następnie prowadzący prezentuje kolejny fragment filmu: 39:00 – 49:00 min i
wywołuje dyskusje:
• Co oznacza termin ważności?
• Dlaczego producenci żywności muszą go umieszczać na produktach?
• Czy wszystkie daty ważności stanowią realne odniesienie do faktycznego stanu
przydatności produktu do spożycia?
5. Prowadzący prosi uczestników zajęć, aby powrócili na swoje miejsca, a następnie
kilkoro z nich odczytało uzasadnienie wyboru kartki. Podsumowanie tej części zajęć
stanowi podzielenie się uczniów na dwie grupy (w zależności od dokonanego wyboru
kartek) i odpowiedzenie na pytanie:
• W jaki sposób wasz dzisiejszy wybór mógł wpłynąć na środowisko?
Wiek 10-13 lat
TEMAT: Każdy może zostać bohaterem Ziemi/swojego otoczenia. (Czas 90 min)
Zadaniem domowym uczniów było przygotowanie swojego planu dnia.
Cele
Uczeń:
- wymienia przykłady marnotrawstwa w swoim otoczeniu,
- przewiduje i ocenia skutki swojego postępowania,
- proponuje rozwiązania racjonalnego gospodarowania dostępnymi zasobami,
- promuje sposoby dbania o Ziemię.
Materiały:
- kolorowy papier i przybory plastyczne.
Metody:
- praca w grupach,
- praca indywidualna,
- dyskusja,
- burza mózgów.
Przebieg zajęć:
1. Prowadzący prosi kilkoro uczniów o prezentację zadania domowego – mój plan dnia,
a następnie o to, aby wszyscy zaznaczyli kolorowym pisakiem te momenty, 2 w swoim
planie dnia, kiedy ich zachowania/nawyki mogą mieć znaczenie dla środowiska (np.:
zużycie wody podczas kąpieli, mycia zębów; korzystanie z różnych urządzeń
elektrycznych; segregacja śmieci, szanowanie pożywienia itd.).
2. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy, zadaniem członków poszczególnych
zespołów jest porównanie swoich planów dnia oraz wspólne ustalenie/wskazanie
wszystkich możliwych zachowań, które pozwalają nam chronić planetę/ dbać o
środowisko.
3. Prowadzący prosi grupy o prezentację wyników pracy i zapisuje propozycje/pomysły
uczniów na tablicy.
4. Nauczyciel wyznacza każdej grupie zadanie do opracowania(,) pt.: Każdy może zostać
bohaterem Ziemi:
• Grupa I – Katalog/zbiór zasad – jak każdy człowiek może chronić Ziemię
każdego dnia
• Grupa II - List do ludzkości, w którym należy przekonać społeczeństwo do
tego, by podczas codziennych czynności dbać o naszą planetę
• Grupa III – Ulotki- promujące sposoby dbania o Ziemię podczas codziennych
czynności
• Grupa IV – Plakat – promujący ekologiczny/przyjazny środowisku styl życia.
5. Prowadzący prosi grupy o prezentację wyników pracy poszczególne grupy. Następnie
podsumowuje zajęcia, zadając pytania:
• Czy współczesne społeczeństwa zapomniały o konieczności okazywania
szacunku ziemi, wodzie, planetom, drzewom, zwierzętom…?
• Które ze swoich dotychczasowych zachowań jesteście gotowi zmienić, aby
ratować Ziemię?
2
Wstawiłam przecinek, żeby wyodrębnić wtrącenie.