Znak krzyża w sztuce i religii

Transkrypt

Znak krzyża w sztuce i religii
Konspekt lekcji religii przeprowadzonej w kl. Va
przez Dorotę Najmowicz 09.01.2012r.
TEMAT: Znak krzyża w sztuce i religii.
CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z rodzajami krzyży ich wymową
i symboliką.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:

zna rodzaje krzyży i ich nazwy;
 potrafi wyjaśnić historię poszczególnych rodzajów krzyży;
 zna współczesne formy występowania niektórych rodzajów krzyży;
 wie, co symbolizował krzyż kiedyś, a co dzisiaj;
 rozumie ewolucję pojęcia „znak krzyża” – od znaku hańby do znaku
zbawienia
 wie, dlaczego krzyż jest w kościele jest otoczony czcią, oraz co oznacza
dla chrześcijanina.
METODY PRACY:
 » Oglądowe: obserwacja, pokaz
 » Słowne: pogadanka, opowiadanie
 » Praktycznego działania: karta pracy
 »Aktywizujące: burza mózgów
FORMY PRACY:
 » zbiorowa
 » indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
 prezentacja multimedialna;
 kartki z rysunkami krzyży i ich nazwy do połączenia.
CZAS PRACY: 45 minut
TOK LEKCJI:
I FAZA WSTĘPNA
1. Przywitanie uczniów.
2. Modlitwa
3. Sprawdzenie listy obecności
II FAZA REALIZACYJNA
1. Powtórzenie wiadomości z ostatniej lekcji,
2. Podanie tematu zajęć,
3. Burza mózgów nt. znajomości rodzajów krzyży,
4. Prezentacja multimedialna i komentarz na temat poszczególnych
rodzajów krzyży,
5.
Utrwalenie zdobytej wiedzy ( uczniowie otrzymują rysunki krzyży i ich
nazwy w celu ich dopasowania),
III FAZA KOŃCOWA
1. Podsumowanie zajęć.
2. Ocena pracy uczniów.
3. Zadanie pracy domowej.
4. Modlitwa.