Temat :”Czerwony Kapturek”

Transkrypt

Temat :”Czerwony Kapturek”
Scenariusz zajęć dla dzieci 5-6 letnich
Temat :”Czerwony Kapturek” - spotkanie z nieznajomym.
Cele:
- uważne słuchanie opowiadania nauczycielki
- próba oceny zachowania bohaterów bajki
-rozwijanie mowy i myślenia
- nabywanie umiejętności odmawiania obcej osobie
Umiejętności, które nabędą dzieci w zakresie właściwego zachowania się wobec obcych osób:
2 etap edukacji:
-zachowuje rezerwę wobec obcych ludzi
- nie opowiada o sobie i swojej rodzinie obcym osobom
3 etap edukacji:
-jest ostrożne wobec nieznajomych
- potrafi grzecznie odmówić obcej osobie, kiedy np. czymś je częstuje lub proponuje wspólny spacer
-nie otwiera drzwi mieszkania, kiedy jest samo w domu
-zawsze informuje rodziców o dziwnym zachowaniu osób dorosłych
/„Zanim będę uczniem. Program wychowania przedszkolnego” E. Tokarska, J. Kopała Wydawnictwo
Edukacja Polska Sp. z o.o. Warszawa 2009/
Pomoce: ilustracje przedstawiające kolejne sceny z bajki, rekwizyty do przebrania zgromadzone w
kąciku teatralnym( czerwona czapeczka i fartuszek, koszyczek, kapelusz, strzelba, czepek, chusta,
maska wilka, oprawki od okularów itp.)
Przebieg:
1. Nauczyciel opowiada dzieciom bajkę” Czerwony Kapturek”.
2. Dzieci układają ilustracje zgodnie z kolejnością zdarzeń, opowiadając ich treść .
3. Rozmowa na temat treści bajki, próba oceny postępowania wilka i Czerwonego Kapturka.
4. Wspólne zastanowienie się jak powinna postąpić dziewczynka, gdy spotkała wilka.
5. Odgrywanie scenek z udziałem chętnych dzieci z wykorzystaniem rekwizytów z kącika
teatralnego .Pierwszą część stanowią scenki oparte na treści bajki. Druga część to scenki
zadaniowe ( dzieci losują jaką scenkę mają odegrać )z podziałem na grupy.
- Czerwony Kapturek sam w domu –przychodzi nieznajomy.
- Obca osoba zaprasza dziewczynkę na przejażdżkę samochodem.
- Obca osoba częstuje dziewczynkę słodyczami.
Dzieci same wymyślają jak postąpić w danej sytuacji.
Jeśli dzieci są zainteresowane bajką , to można z nimi przygotować przedstawienie w oparciu
o jej treść. Same mogą wymyślić i przygotować dekoracje i stroje .
Oprac. A.G.