Przyjaciele ze Stumilowego Lasu

Transkrypt

Przyjaciele ze Stumilowego Lasu
Nauczanie zintegrowane – konspekty
Przyjaciele ze Stumilowego Lasu
Lucyna Maziarz
Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli nauczania
zintegrowanego
Data: 5 lutego 2004r
Osoba prowadząca: mgr Lucyna Maziarz
Klasa: II
Ośrodek tematyczny: Nie nudzimy się w zimowe wieczory.
Temat dnia: Przyjaciele ze Stumilowego Lasu (zajęcia z wykorzystaniem technologii informacyjnej).
Temat zajęć: Zapoznanie z autorem i głównymi bohaterami lektury „Kubuś
Puchatek” z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej pt. „Przyjaciele ze
Stumilowego Lasu”. Rozwiązywanie zadań tekstowych. Tworzenie za
pomocą programu komputerowego Paint ilustracji do lektury. Zabawa
muzyczno – ruchowa „Kubusiowa piosenka”.
Cele dydaktyczno - wychowawcze:
W zakresie EDUKACJI POLONISTYCZNEJ:
• kształtowanie umiejętności swobodnego wyrażania uczuć
• zapoznanie uczniów z genezą powstania lektury „Kubuś Puchatek”
• zapoznanie z postacią autora oraz głównymi bohaterami
• doskonalenie umiejętności głośnego czytania
W zakresie EDUKACJI MATEMATYCZNEJ:
• doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych
• wdrażanie do logicznego myślenia
• doskonalenie umiejętności biegłego mnożenia i dzielenia
127
Lucyna Maziarz – Przyjaciele ze Stumilowego Lasu
W zakresie EDUKACJI TECHNICZNO – INFORMATYCZNEJ:
• doskonalenie umiejętności posługiwania się komputerem
• higiena i bezpieczeństwo pracy z komputerem
• estetyka dobierania kolorów i tworzenia ilustracji w programie
komputerowym Paint
W zakresie EDUKACJI MUZYCZNO – RUCHOWEJ:
• utrwalenie słów i melodii utworu muzycznego „Kubusiowa
piosenka”
• wykorzystanie ruchu podczas śpiewu piosenki
Metody:
a)
b)
c)
d)
e)
f)
Pogadanka
Pokaz
Ćwiczenia praktyczne
Obserwacja
Bezpośrednia praca z komputerem
Stymulowanie aktywności twórczej
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: maskotki, pluszowa postać Kubusia Puchatka, lektura
„Kubuś Puchatek” i inne książki autorstwa A.A. Milne, urządzenia
technologii informacyjnej: komputery, prezentacja multimedialna
pt. „Przyjaciele ze Stumilowego Lasu” własnego autorstwa, treść
zadania tekstowego (zadanie domowe)
Przebieg zajęć:
1.
Wprowadzenie do tematyki zajęć – przedstawianie swoich przyjaciół
maskotek.
Dzieci siedzą w kole na dywanie, trzymają w ręku ulubioną maskotkę
przyniesioną z domu. Przedstawiają swoje pluszaki i krótko o nich
opowiadają.
2.
Przedstawienie postaci Kubusia Puchatka.
Nauczyciel przedstawia dzieciom pluszową postać bohatera zajęć, krótko
przybliża historię powstania książki „Kubuś Puchatek” i innych pozycji
autorstwa A.A. Milne.
3.
Przedstawienie postaci autora i głównych bohaterów lektury przy
wykorzystaniu prezentacji multimedialnej „Przyjaciele ze Stumilowego
Lasu”.
128
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005
Dzieci zajmują miejsca przy stanowiskach komputerowych, oglądają
prezentację, głośno odczytują informacje o poszczególnych postaciach.
4.
Przerwa
śródlekcyjna:
z wykorzystaniem ruchu.
śpiewanie
„Kubusiowej
piosenki”
5.
Rozwiązywanie matematycznych zadań z Kubusiem.
Treść zadań znajduje się w prezentacji multimedialnej, uczniowie
odczytują treść zadania, wspólnie dokonują jego analizy, rozwiązują
wybierając prawidłową odpowiedź (dzieci klikają na guziku z prawidłową
odpowiedzią, mogą również spróbować co się stanie jeżeli klikną na
błędnej odpowiedzi).
6.
Kolorowanie postaci z lektury „Kubuś Puchatek” wykorzystując program
komputerowy Paint.
Dzieci wybierają jedną ilustrację do lektury znajdującą się w prezentacji
multimedialnej i kolorują ją. Mogą również sami dorysowywać elementy za
pomocą dostępnych w programie Paint narzędzi.
7.
Podsumowanie zajęć i ocena aktywności uczniów.
Pytania do uczniów:
Dlaczego Kubuś Puchatek stał się bohaterem książki?
Czy potraficie wymienić innych bohaterów lektury?
Czy podobały wam się dzisiejsze zajęcia, co wam się wam najbardziej
podobało?
W nagrodę za aktywność w lekcji uczniowie otrzymują znaczki z postacią
Kubusia Puchatka.
8.
Zadanie pracy domowej.
Uczniowie dostają kartki z treścią zadania domowego.
129

Podobne dokumenty