Ćwiczenia z matematyki wykonywane w edytorze Word.
Transkrypt
Ćwiczenia z matematyki wykonywane w edytorze Word.
Konspekt lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum Autor: mgr Teresa Szczygieł Czas trwania: 45 minut Ćwiczenia z matematyki wykonywane w edytorze Word. Cele lekcji: − Uczeń zna pojęcia „nagłówek” i „stopka” oraz sposób ich stosowania w edytorze Word (m.in. wstawienie konkretnego numeru strony, czy umieszczenie rysunku w nagłówku). − Uczeń potrafi ustalić marginesy strony, zmienić jej orientację z pionowej na poziomą oraz wykonać jej obramowanie. − Uczeń zna pojęcie, rozumie i potrafi zastosować grupowanie i rozgrupowanie elementów. − Uczeń potrafi sformatować tekst oraz rysunek. − Uczeń wie do czego służy program Microsoft Equation, potrafi wykorzystując go zapisać np. wzór matematyczny. − Uczeń potrafi wstawić do dokumentu tekstowego zaimportowaną grafikę. − Potrafi w edytorze tekstu rozwiązać równanie oraz zilustrować na osi liczbowej rozwiązanie prostej nierówności. Metody pracy: pogadanka, elementy wykładu, praca w zespołach dwuosobowych lub indywidualnie. Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna. Pomoce dydaktyczne: 1. Zestaw komputerowy z systemem operacyjnym Windows, wyposażony w edytor tekstu Word oraz aplikację Microsoft Equation. 2. Szczegółowo opisane zadania do wykonania zapisane na kartkach Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjno-porządkowe 2. Wprowadzenie do tematu. Nauczyciel w formie pogadanki z uczniami omawia wiadomości, które będą przydatne w wykonaniu zadań na komputerze, a więc pojęcia, których rozumienie jest niezbędne. Jedną grupę stanowią zagadnienia związane z wstawianiem nagłówka i stopki oraz możliwością formatowania umieszczonych w nich informacji. Druga grupa zagadnień dotyczy pracy w programie Microsoft Equation, a więc umiejętności zapisania ułamków zwykłych czy ponownego wejścia do edycji obiektu. Ponadto nauczyciel przypomina sposób i rolę grupowania elementów graficznych, która jest bardzo ważna w prawidłowym wykonaniu zadań praktycznych. Zwraca uwagę na istotny element, jakim jest zapisanie dokumentu w określonej lokalizacji 3. Ćwiczenie praktyczne. Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły dwuosobowe (jeżeli jest dostateczna ilość komputerów, to uczniowie pracują indywidualnie). Rozdaje uczniom kartki z zadaniami do wykonania. Przypomina o wykonywaniu pracy przez wszystkich uczniów (jeżeli przy komputerze siedzą dwie osoby, to pracują na zmianę). Nauczyciel nadzoruje pracę, udzielając w razie potrzeby wskazówek Jeżeli uczniowie nie zdążą wykonać zadań, można do nich powrócić na kolejnej lekcji, rozwijając zakres zadań dla uczniów najzdolniejszych i dając czas uczniom słabszym na wykonanie wszystkich zawartych w zadaniach poleceń. 4. Wspólne omówienie przez nauczyciela i uczniów wykonanego zadania. Podsumowanie i ocena pracy przez nauczyciela. Zadania dla ucznia do wykonania na lekcji W edytorze tekstu Word przygotuj poniżej przedstawiony dokument. Zad. 1 1. 2. 3. 4. 5. Zmień orientację strony na poziomą. Ustaw marginesy w sposób następujący: lewy 2 cm, pozostałe 1,5 cm. Wstaw obramowanie strony szerokości 12 punktów. Wstaw nagłówek i stopkę. W nagłówku umieść wyśrodkowany tytuł dokumentu: "Matematyka da się lubić" oraz nawiązujący do tematyki dokumentu niewielki rysunek. Do napisania tekstu w nagłówku zastosuj pogrubioną kursywę 6. W stopce wstaw numer strony, np. 15 oraz tekst "Opracowanie: (Tu wpisz swoje imię i nazwisko)". 7. Korzystając z Microsoft Equation 3.0 zapisz i rozwiąż podane poniżej równanie oraz nierówność. Rozwiązanie nierówności przedstaw na osi liczbowej, obok rozwiązania. Zastosuj nieautomatyczny kolor linii, oraz grupowanie poszczególnych elementów wykresu. 3 1 2 1 x+ − x = 2− x 12 6 3 4 2x + 3 < 4x −1 Zad.2 Graficznie (rysunek z lewej strony, tekst z prawej) opracuj materiał służący utrwaleniu wiadomości o obwodach i polach czterech figur geometrycznych. Możesz w tym zadaniu wykorzystać autokształty. W folderze "Moje dokumenty" utwórz katalog "Sprawdziany” i zapisz w nim przygotowany przez siebie plik pod nazwą "Matematyka da się lubić"