Scenariusz zajęć języka niemieckiego - Magdalena

Transkrypt

Scenariusz zajęć języka niemieckiego - Magdalena
Scenariusz zajęć języka niemieckiego przeprowadzonych na powietrzu w klasie III c
w dniu 18.02.2009
Temat lekcji: Winterspiele. Gry i zabawy na śniegu.
Cel lekcji: uczniowie znają nazwy wybranych sportów zimowych i potrafią je zastosować.
Cele operacyjne:
Uczeń zna nazwy wybranych sportów zimowych.
Nazywa podstawowe kolory.
Liczy w zakresie 12.
Potrafi przedstawić się i zapytać rozmówcę o imię.
Zna pisownię wyrazów związanych tematycznie z zimą (schneit, kalt, Schnee, Winter, Schi,
Schlittschuh, Schneeballschlacht, Snowboard, Wind)
Potrafi zgodnie współpracować w grupie i parze z kolegami.
Rozumie znaczenie dla zdrowia ruchu na świeŜym powietrzu.
Zna zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie zabaw na śniegu.
Środki dydaktyczne: piłka, kolorowe „medale”, kartoniki z napisami.
Przebieg zajęć:
1. Uczniowie stają w rozproszeniu i kaŜdy z nich pokazuje pantomimicznie dowolną czynność związaną
z zimą. Nauczyciel zadaje pytanie Was machst du im Winter? Chętni uczniowie odpowiadają na pytanie
np.: Ich fahre Snowboard.
2. Uczniowie stają w kole. Nauczyciel rzuca piłkę do poszczególnych dzieci i podaje kolory w języku
niemieckim. Gra oparta jest na zasadach tradycyjnej gry „w kolory” tzn. uczeń łapie piłkę w
przepadku wszystkich kolorów oprócz koloru czarnego. Złapanie piłki po podaniu przez nauczyciela
komendy schwarz skutkuje „karą” w postaci uklęknięcia do czasu następnej kolejki.
3. Nauczyciel przydziela dzieciom kolorowe „medale”. Uczniowie stojąc w kole przedstawiają się jako
kolory np.: Ich bin gelb i zadają pytanie o imię (kolor) następnej osoby.
4. Nauczyciel wymienia kolejno kolory. Uczniowie, którzy są tym kolorem, wchodzą do środka koła i
wykonują ustalone wcześniej czynności np.: skaczą jak Ŝaby, robią „pajacyka”, skaczą na jednej nodze.
5. Uczniowie stoją w rozproszeniu. Nauczyciel wydaje polecenia w stosunku do poszczególnych
kolorów np.: Rot fährt Schi, blau rodelt. Dzieci, które są wymienionymi kolorami przedstawiają
pantomimicznie odpowiednią czynność.
6. Klasa tworzy koło. Nauczyciel podaje kolejno nazwy czynności, a uczniowie pokazują ją w formie
lodowego pomnika (w bezruchu).
7. Uczniowie dzielą się na grupy wg kolorów i losują kartoniki z nazwami sportów zimowych. KaŜda
grupa pokazuje pantomimicznie wylosowaną czynność, a pozostałe grupy nazywają ją.
8. Zabawa „rzeźbiarze”. Dzieci dobierają się parami. Jedno z nich jest rzeźbiarzem , który rzeźbi postać
wykonującą określoną czynność, a druga osoba jest rzeźbą. Po wykonaniu zadania „rzeźba”
odpowiada na pytanie rzeźbiarza Was machst du?
9. Klasa ustawia się w rozproszeniu i pisze na śniegu liczby wymieniane przez nauczyciela.
10. Grupy kolorów losują kartoniki z wyrazami związanymi tematycznie z zimą. Zadaniem grupy jest
napisanie wyrazu na śniegu, a pozostałych odczytanie go.
11. Uczniowie w rozmowie z nauczycielem podają przykłady korzyści wynikających z zabawy na świeŜym
powietrzu oraz przypominają zasady bezpiecznego zachowywania się w trakcie pory zimowej.
Opracowała:
Magdalena Stolarska