Na Wyspie Wielkanocnej - scenariusz zajęć

Transkrypt

Na Wyspie Wielkanocnej - scenariusz zajęć
Na Wyspie Wielkanocnej – scenariusz zajęć wielkanocnych
Opracowała: Izabela Czaja-Antoszek, psycholog dziecięcy, trener Grupy Edukacyjnej Ideownia
Grupa wiekowa: 5–6-latki
Czas trwania: 60 minut
Cele ogólne:
•
wzmacnianie współpracy i współdziałania w grupie,
•
przekazywanie elementów wiedzy geograficznej (zapoznanie z atlasem),
•
stymulacja twórczego myślenia i działania,
•
kształtowanie wiedzy o symbolach świątecznych,
•
ekspresja artystyczna.
Cele operacyjne:
Dziecko:
•
czuje się częścią grupy,
•
wspólnie z grupą zastanawia się nad rozwiązaniem problemu,
•
potrafi współpracować w małych grupach,
•
dowiaduje się, jakie są znane symbole Wielkanocy,
•
przygotowuje portret zajączka wielkanocnego z warzyw i owoców,
•
potrafi opowiedzieć o zwyczajach i obrzędach wielkanocnych panujących w jego domu.
Formy pracy:
•
indywidualna,
•
grupowa.
Metody:
•
słowne: rozmowa, zagadki,
•
ruchowe: pantomima,
•
twórcze: do czego innego może służyć przedmiot,
•
plastyczne: układanie kompozycji, naklejanie.
Pomoce dydaktyczne:
• płyta CD z muzyką relaksacyjną (szum morza).
Potrzebne materiały i narzędzia:
•
pacynka,
•
kształty różnych wysp lub atlas,
•
list od mieszkańców wyspy,
•
przedmioty wielkanocne: koszyk, pisanka, palma, bazie,
•
owoce, przyprawy, warzywa do portretu pamięciowego króla,
•
wiosło-miotła do przekazywania sobie podczas podróży i witania się z innymi statkami,
•
list-puzzle od króla,
•
królicze ślady,
•
kleje,
•
blok techniczny.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie pacynką
Postać pacynki zaprasza dzieci do zabawy i opowiada im, że na dzisiejszych zajęciach będą
podróżować na odległą wyspę – Wyspę Wielkanocną.
2. Zabawa ruchowa
Przygotowujemy się do wyprawy, a każdy dobry podróżnik powinien mieć zasób wiedzy
geograficznej, zwłaszcza o egzotycznych wyspach – przyglądamy się różnym kształtom realnie
istniejących wysp, dyskutujemy nad genezą ich nazw, zastanawiamy się, jakie inne wyspy istnieją
jeszcze, mimo że nie ma ich w atlasie (np. Wyspa Skarbów).
3. List od mieszkańców Wyspy Wielkanocnej
Odnajdujemy w sali kawałki listu od mieszkańców Wyspy Wielkanocnej. Sklejamy go i głośno
odczytujemy. W liście zawarta jest prośba o przybycie i pomoc w odbudowaniu pomnika króla
Królika Wielkanocnego oraz odnalezienie samej osoby króla, który zaginął w tajemniczych
okolicznościach.
4. Zabawa ruchowa „Podróż”
Wyruszamy w podróż na wyspę. Budujemy ze stołów lub krzeseł łódź, gasimy światło i płyniemy
po nieznanych oceanach, spotykając inne statki – piratów, ufoludków, krasnoludków itp. Chcąc
zapewnić sobie dobre stosunki ze wszystkimi, uprzejmie witamy się z załogą każdego statku:
gestem, słowem (każdy wita się z jednym statkiem), w tle szum morza (CD z muzyką
relaksacyjną).
5. Zagadka „A co to za przedmioty?”
Po przybyciu na wyspę odnajdujemy różne przedmioty, które u nas są uznawane za świąteczne,
a mieszkańcom wyspy służą na co dzień. Ciekawe do czego? (każda grupa ma swój przedmiot
i zastanawia się nad jego wykorzystaniem do codziennego użytku; następnie prezentuje swoje
pomysły pozostałym grupom).
6. Zabawa plastyczna „Odbudowujemy pomnik króla Królika Wielkanocnego”
Każde dziecko otrzymuje kartkę z bloku technicznego i przykleja na niej kawałki różnych owoców
i warzyw, układając kompozycję przypominającą portret króla.
7. Zabawa ruchowa „Odnajdujemy królicze ślady”
Ślady prowadzą do ukrytego listu w formie puzzli od króla. W liście znajduje się wyjaśnienie
zniknięcia króla, który wyruszył w podróż po świecie, aby poznać zwyczaje wielkanocne panujące
w różnych domach. Chciał zrobić to szybko, żeby nie zmartwić mieszkańców wyspy, ale zobaczył
tyle ciekawych rzeczy, że przedłużył o kilka dni swoją wędrówkę. Dziękuje nam za odbudowanie
pomnika – dzięki niemu mieszkańcy będą mniej zagubieni i spokojniejsi. Prosi, aby każdy zabrał
do domu wykonany portret pamięciowy i obiecuje spotkanie z każdym przy wielkanocnym stole.
Po złożeniu i odczytaniu listu można zapytać, jakie domowe zwyczaje wielkanocne w rodzinach
dzieci spodobałyby się królowi.
8. Pożegnanie pacynką
Pacynka żegna dzieci, życząc im twórczych świąt.

Podobne dokumenty