scenariusz-zajec-klasa-3

Transkrypt

scenariusz-zajec-klasa-3
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
I PODSTAWOWE INFORMACJE:
Prowadząca zajęcia: mgr Natalia Kamińska
Data:
Ilość uczniów: 18
Grupa wiekowa uczniów: 8, 9 lat
Czas trwania zajęć: 45 minut
Temat: How is the weather? Jaka jest pogoda? Ćwiczenia utrwalające
słownictwo związane z pogodą.
II CELE OGÓLNE:
 zapoznanie i zainteresowanie dziecka z nowym językiem;
 rozbudzenie aktywności fizycznej dziecka celem zwiększenia możliwości
pamięciowych;
 integracja między uczniami a także między uczniami a nauczycielem;
 rozwijanie samodzielnych umiejętności związanych z nauką nowego języka;
 rozwijanie umiejętności słuchania oraz wymowy;
 rozwijanie umiejętności pisania oraz czytania;
 powtórzenie oraz poznanie nowego słownictwa związanego z pogodą;
 reagowanie na podstawowe polecenia w języku angielskim;
 przypomnienie dziecku zasad obowiązujących podczas zajęć języka angielskiego.
III CELE SZCZEGÓŁOWE:
 Uczeń reaguje oraz potrafi przywitać się oraz pożegnać z nauczycielem:
Hello teacher !, Goodbye teacher!;
 Uczeń zna podstawowe słownictwo z tematu pogody (sunny, cloudy, rainy, snowy,
warm, hot, cold, freezing, stormy, windy, hailing, foggy);
 Uczeń potrafi powiedzieć całym zdaniem jaka jest pogoda, używając struktury
gramatycznej, np. It is rainy today;
 Uczeń zna pisownię słownictwa związanego z pogodą;
 Uczeń rozumie i reaguje na proste polecenia: stand up, sit down, open your notebooks,
open your pencil cases; etc .
 Uczeń potrafi powiedzieć czego się nauczył, jak może się to jemu przydać oraz co mu
się podobało/nie podobało.
IV CELE SFORMUŁOWANE W JĘZYKU UCZNIA:
 będziesz potrafił/a powiedzieć całym zdaniem jaka jest pogoda;
 będziesz rozumiał/a angielskie nazwy podstawowych warunków atmosferycznych;
 będziesz znał/a pisownię wyrazów opisujących warunki atmosferyczne.
V CELE WYCHOWAWCZE:
 wdrażanie do aktywnego udziału w lekcji;
 budowanie motywacji do nauki języka angielskiego.
VI MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:





tablica interaktywna: piosenka (Open, close), gra edukacyjna (english-4kids.com);
patyczki;
karty pracy;
karty obrazkowe (flashcards);
karty z wyrazami.
VII METODY:




komunikacyjna;
naturalna;
aktywna;
technika pracy z uczniami zaczerpnięta z programu OK-Ocenianie kształtujące.
VIII FORMY PRACY:




całą klasą;
parami;
w grupach;
indywidualna.
IX PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.
p
.
Tok zajęcia.
1.
Wprowadzenie.
Czynności podejmowane przez nauczyciela i uczniów.
1. Przywitanie.
2. Przedstawienie uczniom tematu, celów lekcji w ich języku.
1. Nauczyciel pokazuje uczniom piosenkę, która jest rodzajem
rozgrzewki językowej. Dzieci śpiewają, a poprzez ruch są
bardziej zmotywowane do zajęć.
2. Nauczyciel wiesza na tablicy odwrócone karty obrazkowe
2.
Prezentacja.
przedstawiające różne rodzaje pogody, numeruje je. Losuje
kolejno dzieci używając patyczków z ich imionami.
Wybrany uczeń wybiera numer karty, którą nauczyciel ma
odsłonić. N-l zadaje pytanie How’s the weather?, a
wylosowany uczeń odpowiada. W razie potrzeby tłumaczy
na język angielski mówiąc całym zdaniem, np. It is rainy.
Po prezentacji wszystkich kart z typami pogody, nauczyciel
prosi uczniów o powtórzenie chórem ich angielskich
odpowiedników.
3. Wybrani przez nauczyciela uczniowie podchodzą do
nauczyciela i losują karty ze zdaniem. Czytają je na głos i
przyczepiają pod odpowiednim obrazkiem.
3.
Praktyka.
1. Nauczyciel utrwala z uczniami poznane na zajęciach
słownictwo:

uczniowie pracują w parach;

nauczyciel rozdaje uczniom puste kartki i
zestawy rysunków związanych z pogodą

nauczyciel pokazuje uczniom dwukrotnie
prognozę pogody
https://www.youtube.com/watch?
v=gpBuaU5OPi8 ;

uczniowie układają rysunki w odpowiedniej
kolejności w jakiej wspomniane są na filmie;

nauczyciel prosi kolejno po jednej osobie z
pary o opisanie pogody, następnie drugą osobę o
wybór odpowiedniej karty obrazkowej i
powieszenie jej na tablicy;

następnie nauczyciel podsumowuje wykonane
zadanie opisując pogodę pełnymi zdaniami;

na zakończenie ćwiczenia nauczyciel prosi
uczniów o powtórzenie całych zwrotów razem z
nim, następnie zdejmuje kolejno po jednym
wybranym przez siebie obrazku, tak by
uczniowie opisali je mając te ściągnięte w
pamięci.
2. Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan. Prezentuje kolejno
karty obrazkowe i opisuje je całym zdaniem. Jeżeli opis
zgadza się z obrazkiem uczniowie klaszczą clap your hands,
natomiast w przypadku błędnego opisu tupią nogami stamp
your feet.
3. Uczniowie wracają na swoje miejsca. Nauczyciel rozdaje
uczniom karty pracy. Zadanie polega na dokończeniu zdania
na podstawie rysunku. Nauczyciel losuje uczniów z
patyczków z ich imionami, którzy podchodzą do tablicy
interaktywnej i wykonują zadanie. Reszta dzieci wypełnia
ćwiczenie na otrzymanych kartach pracy.
4. Nauczyciel dzieli uczniów na 2 grupy. Każda grupa wybiera
kierownika/przedstawiciela oraz otrzymuje zestaw 4 zdań
związanych z pogodą. W ciągu minuty wybrany
przedstawiciel grupy pokazuje jak najwięcej zwrotów, a
reszta odgaduje mówiąc całymi zdaniami. Zwycięska
drużyna otrzymuje dodatkowe wesołe buźki.
4.
Ewaluacja i
podsumowanie.
1. Praca z tablicą interaktywną:
gra dydaktyczna (weather vocabulary wordsearch) nauczyciel prosi wylosowanych spośród patyczków uczniów
do tablicy interaktywnej. Każdy uczeń szuka słowa
związanego z pogodą w wykreślance wyrazowej.
2. Podsumowanie lekcji – uczniowie dokańczają zdania
nauczyciela:
„Podczas dzisiejszej lekcji utrwaliłam/utrwaliłem….”
„Podczas dzisiejszej lekcji nauczyłam/nauczyłem się…”
„Na dzisiejszych zajęciach podobało mi się…”
„ Na dzisiejszych zajęciach nie podobało mi się …”
3. Nauczyciel żegna się z uczniami i zaprasza ich do siebie po
odpowiednią buźkę podsumowującą ich zachowanie i pracę
na lekcji.