Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe
Temat: Wydajemy przyjęcie. Obsługa klawiatury
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
4. Tworzenie tekstów i rysunków:
a) uczeń wpisuje za pomocą klawiatury litery, cyfry i inne znaki, wyrazy i zdania.
Edukacja polonistyczna:
1. Korzystanie z informacji:
a) uczeń uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji.
Edukacja plastyczna:
2. W zakresie ekspresji przez sztukę:
a) uczeń podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu
plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni
(stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne);
b) uczeń realizuje proste projekty w zakresie form użytkowych, w tym służące kształtowaniu
własnego wizerunku i otoczenia oraz upowszechnianiu kultury w środowisku szkolnym
(stosując określone narzędzia i wytwory przekazów medialnych).
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń potrafi:
● Posłużyć się programem MS Word do wykonania zaproszenia
● Wypowiedzieć się na temat związany z organizacją przyjęcia
● Przygotować propozycję menu na przyjęcie okolicznościowe
● Opracować krótki program artystyczny
● Sporządzić listę gości zaproszonych na przyjęcie
● Wykonać pracę plastyczną zgodnie z podaną instrukcją
● Współpracować w grupie
● Uporządkować swoje miejsce pracy i zabawy
Nabywane umiejętności:
Uczeń rozwija następujące umiejętności:
● Komunikowanie się
● Logiczne myślenie
● Rozumienie poleceń
● Pokonywanie trudności
● Współpraca grupie
● Słuchanie i czytanie ze zrozumieniem
1
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
●
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Kompetencje informatyczne
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Świadomość i ekspresja kulturalna
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
●
●
●
●
●
Komputery, drukarka
Film (samouczek): „Jak pisać na komputerze?”
Ćwiczenie: „Tworzymy zaproszenie. Gra edukacyjna”
Kolorowa bibułka
Druciki (tzw. kreatywne)
Nożyczki
Baloniki
Wzory zaproszeń
Książki z wierszykami
Metody nauczania:
●
●
●
●
Podające: rozmowa ukierunkowana
Programowane: z użyciem komputera
Eksponujące: pokaz
Praktyczne
Formy pracy:
●
●
●
Zbiorowa jednolita
Indywidualna jednolita
Grupowa zróżnicowana
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel wita uczniów i pokazuje kilka zaproszeń na różne uroczystości (ślub, komunię,
urodziny, rozdanie świadectw itp.). Jeśli nie mamy wzorów takich zaproszeń, można
skorzystać z prezentacji dostępnych w Internecie i pokazać kilka z nich uczniom (np. można
wpisać w oknie wyszukiwarki hasło „wzory zaproszeń”). Uczniowie odczytują z zaproszenia,
na jaką okazję zostało ono przygotowane.
Etap realizacji
Nauczyciel proponuje zabawę w organizację i planowanie przyjęcia.
Najpierw uczniowie wymyślają okazję, z jakiej można wydać przyjęcie, np. zakończenie roku
szkolnego, pierwszy dzień wiosny, zdobycie medalu na szkolnych zawodach itp.
Po ustaleniu wspólnego tematu przyjęcia klasa dzieli się na grupy.
Uczniowie pracują w grupach.
2
GRUPA 1
Planuje zdrowe menu, np. kanapki, które uczniowie mogą przygotować samodzielnie. Dzieci
wymieniają (spisują lub rysują) składniki potrzebne do kanapek. Podejmują decyzję, jakie
napoje przygotują (może to być woda z sokiem z cytryny, herbatka miętowa, owocowa itp.) –
piszą lub rysują, co wybrały, np. szklankę z plasterkiem cytryny.
GRUPA 2
Zastanawia się, kogo można zaprosić na takie przyjęcie (trenera, dyrektora szkoły, rodziców,
przyjaciół). Oblicza, ile osób wzięłoby udział w spotkaniu, ile miejsc siedzących oraz ile
stolików należałoby przygotować.
GRUPA 3
Opracowuje krótki program artystyczny, opierając się na zasobach internetowych
i zgromadzonych w klasie książkach, np. zbiorów wierszy.
Dzieci oglądają film (samouczek) pokazujący, jak w programie MS Word 2013 przygotować
np. listę gości. Nauczyciel pomaga uczniom otworzyć plik z listą gości w programie
MS Word. Uczniowie wpisują imiona zapraszanych osób, pamiętając o stosowaniu wielkich
liter itd. W osobnym dokumencie tworzą treść zaproszenia. Z pomocą nauczyciela dokonują
prostego formatowania tekstu, a następnie, o ile pozwala na to dostępny sprzęt, drukują
przygotowane zaproszenia. Praca może przebiegać w parach.
W kolejnej części uczniowie uruchamiają ćwiczenie „Tworzymy zaproszenie” i samodzielnie
wykonują kompozycje graficzne na okładki zaproszeń. Dzieci porównują swoje prace
w parach.
Etap końcowy
Nauczyciel podpowiada, że należy jeszcze pomyśleć o wystroju sali na przyjęcie.
Z kolorowej bibułki i drucików uczniowie wykonują kolorowe kwiaty, którymi następnie
ozdobią salę. Nauczyciel rozdaje dzieciom prostokątne arkusze bibułki o rozmiarach około
20 x 30 cm, w jednym lub w różnych kolorach. Uczniowie układają równo jeden na drugim
kilka takich arkuszy i składają je w harmonijkę o szerokości około 2 cm. Miejsca zgięć
zostają zaznaczone po rozłożeniu harmonijki. Sposób ponacinania arkuszy opisany jest
w załączniku do scenariusza.
Po nacięciu znów należy złożyć arkusze w harmonijki i w połowie ścisnąć je drucikiem.
Po rozłożeniu płatków kwiatek jest gotowy.
Nauczyciel wskazuje miejsca, w których dzieci mogą przymocować kwiatki taśmą lub
pinezkami. Można też zawiesić sznurki, do których zostaną dowiązane kwiatki. Oprócz
kwiatków dzieci mogą również zawiesić kolorowe baloniki. Uczniowie mogą również
pokolorować przygotowane wcześniej i wydrukowane zaproszenia.
Wszyscy podziwiają świąteczny wystrój klasy.
Dodatkowo:
Punkt scenariusza oparty na pracy w grupach można wykonać w formie pracy zbiorowej,
jeśli pozwoli na to czas zajęć.
3
Słowa kluczowe:
MS Word, zaproszenie, kompozycje graficzne
4