Scenariusz spotkania integracyjnego z rodzicami 1

Transkrypt

Scenariusz spotkania integracyjnego z rodzicami 1
Scenariusz spotkania integracyjnego z rodzicami
pt. „Wesołe zabawy krasnoludków - wyprawa po skarb”
z zakresu edukacji ruchowo-zdrowotnej z dnia 06.02.2013r.
Prowadzący: Halina Kwaśniowska
Grupa dzieci 4-letnich
Cele ogólne:
• zaspakajanie potrzeby ruchu w sposób kontrolowany i społecznie
akceptowany,
• kształtowanie cech motorycznych poprzez zabawy ruchowe,
• rozwijanie poczucia przynależności do grupy,
• wyzwalanie radości wspólnego śpiewu i ruchu,
• kształtowanie wyobraźni,
• odreagowywanie napięć i negatywnych emocji,
• wyzwalanie swobodnych zachowań i rozładowywanie nagromadzonej
energii.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
•
•
•
•
•
•
•
umie współdziałać w zespole,
czerpie radość zabawy z rodzicem
wykonuje zadania, stosuje się do poleceń nauczyciela,
zachowuje się bezpiecznie podczas wykonywania ćwiczeń,
potrafi wystukać rytm na instrumencie
potrafi reagować ruchem na przerwę w muzyce,
rozwija sprawność ruchową.
Metody:
praktycznego działania,
Pedagogika zabawy „Klanza”, elementy
metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, Labana, „Rymowana
gimnastyka dla smyka”, improwizacji ruchowej, wizualizacji ruchowej.
Część wstępna:
1. Wejście dzieci do sali z piosenką „My jesteśmy krasnoludki”
2. Zabawa integracyjna: Podaj rękę partnerowi, potem podaj drugą,
zrób obrocik dookoła, gdy muzyka brzmi….
3. Nauczycielka pokazuje dzieciom starą mapę dawno zapomnianej
wyspy i zaprasza
wszystkich
na
wyprawę
po
skarb.
Jednocześnie informuje, że wyspa znajduje się w krainie bajki ,
bardzo daleko i droga jest bardzo trudna. Trzeba będzie
wykonać wiele zadań i włożyć dużo wysiłku żeby tam dojść, ale
najpierw trzeba się zamienić w krasnoludki. Pomoże nam w tym
czarodziejska muzyka - (płytka dołączona do mapy)
Część właściwa:
1. Taniec z wstążkami bibuły do utworu …….
Rodzice w tym czasie dostają kartki papieru i nożyczki – wycinają
czapeczki dla krasnoludków.
2. Dzieci krasnoludki wykonują kolejne zadania:
• „Lot samolotem na wyspę”- dzieci reagują na polecenia
słowne:
• „Włączamy pierwszy silnik” – wyciągają jedną rękę w przód
i przekręcają dłoń;
• …………………..drugi silnik”- j.w. tylko drugą ręką;
• „Zapinamy pas”- prowadzą dłoń od ramienia do biodra;
• ……………..drugi pas”- j.w. drugą ręką;
• „Patrzymy przez jedno okienko”- robią „daszek” z dłoni i
przekręcają głowę w prawo;
• …………………..drugie okienko”- j.w….głowę w lewo;
• „Przecieramy szybkę”- zataczają dłońmi koła na wysokości
twarzy;
• „Wysuwamy skrzydła”- wyciągają ręce na boki.
• Następnie dzieci naśladują lot samolotu i wykonują
polecenia nauczycielki:
• - „turbulencje”- kręcenie „młynka” rękami oraz opad
tułowia w dół.
• - „lot nisko/wysoko”- na ugiętych nogach/we wspięciu na
palce
przerwę
w
3. ,,Witaj”- powitanie różnymi częściami ciała (na
muzyce), witają się z mieszkańcami wyspy wszyscy uczestnicy
zajęć Krasnoludki wylądowały na wyspie w lesie i witali się z
mieszkańcami wyspy
4. Mieszkańcy wyspy obiecali doprowadzić krasnoludki do skarbu,
ale najpierw musieli pomóc im w pracy w lesie: – płyta
„Krasnoludki” wg Labana
5. ,,Tunel”- ćwiczenie wspólne dla wszystkich uczestników, rodzice
tworzą tunel, dzieci najpierw przechodzą dołem, potem po plecach
rodziców w asekuracji nauczycielek.
6. ,,Jazda na dzikim koniu”- rodzice wożą dzieci na plecach po całej
sali, dzieci obejmują w tym czasie rodziców udami i rękami.
Następnie „konie” zostają puszczone wolno.
7. Rymowana gimnastyka – płyta CD-2 „Idę sobie…”
Zakończenie:
1. Ćwiczenia relaksacyjne. Dzieci leżą na plecach, głęboko oddychają,
słuchają muzyki.
2. Dotarcie do skarbu – skrzynia z instrumentami . Krasnoludki
cieszą się ze skarbu , postanowiły zrobić niespodziankę
mieszkańcom wyspy – gra na instrumentach.
3. ,,Masaż pleców”
4. Powrót do domu samolotem
Ewaluacja i podziękowanie wszystkim dzieciom i rodzicom za
udział w zajęciach.