Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu

Transkrypt

Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu
Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu
Adaptacja to proces polegający na przystosowaniu się jednostki lub grupy do
funkcjonowania w zmienionym środowisku społecznym, przystosowaniu się do nowych jego
warunków.
Dzieci, które po raz pierwszy przekraczają próg przedszkola wymagają szczególnej troski
i opieki. Przedszkole powinno wspomagać ich rozwój i zapewnić im odpowiednie warunki do
rozwoju, dzięki czemu w odpowiedni sposób przygotować do późniejszej edukacji.
Przygotowanie dziecka do pozostania w przedszkolu a zarazem do rozstania z rodzicami, to
zadanie bardzo trudne i ważne. Wymaga dużego zaangażowania rodziców oraz nauczycieli.
W procesie adaptacji dzieci do przedszkola dominującą formą jest zabawa. Dzięki zabawie
dziecko poznaje coraz lepiej świat i stosunki społeczne, kształci umysł .i umiejętności
skutecznego działania, zaspokaja potrzebę ogólnej aktywności, a także tworzy pozytywne
stany uczuciowe i rozładowuje napięcia emocjonalne.
Scenariusz I
Dzień otwarty w przedszkolu
Imię i nazwisko prowadzącego:
Grupa wiekowa:
Temat: Poznajemy się i wspólnie się bawimy
Cel główny:
Zmniejszenie u dzieci i rodziców napięć emocjonalnych w pierwszych kontaktach
z przedszkolem
Nawiązanie bliskiego kontaktu w relacjach: nauczyciel – dziecko, nauczyciel – rodzic
Integracja rodziców z przedszkolem
Zapoznanie
dzieci
z
topografią
przedszkola
i
sposobami
korzystania
z pomieszczeń przedszkolnych
Cele operacyjne:
Dziecko:
poznaje pomieszczenia przedszkolne,
zna zasady korzystania z pomieszczeń przedszkolnych,
poznaje imiona nowych kolegów i koleżanek,
poznaje różne zabawy i piosenki przedszkolne,
chętnie uczestniczy w zajęciach,
nawiązuje bliski kontakt z nauczycielem oraz resztą personelu przedszkola
Rodzic:
poznaje nauczycieli oraz personel przedszkola,
poznaje rodziców innych dzieci,
wymienia się spostrzeżeniami na temat placówki z innymi rodzicami i/lub
z nauczycielami,
uczestniczy w zorganizowanych grach i zabawach
Środki potrzebne do realizacji zajęć: maskotka „miś”, przedszkolne zabawki, sylweta
słońca, chusta animacyjna, płyta z nagraniem muzyki z pedagogiki zabawy „Samolot”, kartki
A4 dla dziecka i rodziców, farbki plakatowe
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie:
1. Zabawa na przywitanie
Misiowa rundka – Dzieci wraz z rodzicami stoją
w kole. Zabawę rozpoczyna nauczyciel, który ma w rękach maskotkę (misia)
i przedstawia się swoim imieniem i macha na przywitanie do wszystkich dzieci.
Następnie podaje maskotkę dziecku ze swojej prawej strony i prosi aby tym razem to
dzieci
oraz
rodzice
przedstawili
się
swoimi
imionami
i
przywitali
z resztą dzieci.
2. Poznajemy nasza salę – rozmowy połączone z obserwacją – oprowadzenie dzieci oraz
rodziców po salach, szatni, łazience, zapoznanie dzieci i rodziców ze sprzętami
i zabawkami w sali.
3. Wspólna zabawa rodziców z dziećmi przedszkolnymi zabawkami – czas na rozmowę
rodziców z nauczycielem oraz wspólną zabawę dziecka z nowymi kolegami,
koleżankami.
Część główna:
1. Zabawa Posyłam uśmiech. - Dzieci siedzą w kole. Zabawę rozpoczyna nauczyciel,
który podaje siedzącemu obok niego dziecku sylwetę słońca i mówi: Uśmiech jak
słońce do ciebie ślę. Jeśli mnie lubisz – uśmiechnij się. Dziecko odpowiada
uśmiechem i posyła słońce wraz z uśmiechem następnej osobie.
2. Zabawa ruchowa – Pająk idzie – Jedno z dzieci wraz z rodzicem jest pająkiem
i stoi z boku, reszta dzieci to muchy, które biegają po sali przedszkolnej. Na hasło
„pająk idzie” muchy nieruchomieją. Zadaniem pająka jest odnaleźć muchę, która się
porusza.
3. Zaproszenie rodziców i dzieci na przedszkolny plac zabaw i do ogrodu
przedszkolnego – poznanie zasad i reguł zabawy na placu zabaw i w ogrodzie.
4. Zabawy integracyjne z chustą animacyjną:
a) „Kogo brakuje?” – dzieci wraz z rodzicami stoją w kręgu z zamkniętymi oczami
trzymając chustę na wysokości pasa. Nauczyciel wybiera jedno dziecko, które
wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i odgadują, kto jest pod
chustą.
b) „Bilard” - grupa wachluje chustą, na której jest piłeczka. Ma ona wpaść do otworu
znajdującego się na środku chusty.
c) „Kotek i myszka” – dzieci wraz z rodzicami stoją w kręgu trzymając brzeg chusty.
Nauczyciel
wybiera
dwoje
dzieci,
które
przyjmują
rolę
„kotka”
i „myszki”. Kotek wchodzi na chustę i stara się złapać biegającą pod chustą myszkę.
Pozostałe dzieci falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie kotu.
d) „Sztorm” – nauczyciel wrzuca na chustę lekkie przedmioty. Podczas wachlowania
nie mogą one spaść z chusty.
Zakończenie:
1. Nauczyciel ponownie zaprasza dzieci do sali przedszkolnej
2. Zabawa ruchowa z pedagogiki zabawy – Samoloty - nauczyciel zaprasza wszystkich
do wspólnego lotu samolotem. W rytmie muzyki wszyscy naśladują włączanie
silników, zapinanie pasów, wyglądanie przez okno i lot samolotem
3. Zabawa plastyczna – malowanie 10 palcami – Motyle
4. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie gości
Scenariusz II
Dzień otwarty w przedszkolu
Imię i nazwisko prowadzącego:
Grupa wiekowa:
Temat: Wesoło jest gdy razem bawimy się
Cel główny:
Przybliżenie dzieciom i Rodzicom placówki jako środowiska przyjaznego dziecku
Obniżenie lęku rodziców związanego z oddaniem dziecka do przedszkola
Zintegrowanie dzieci, ich rodziców oraz personelu przedszkola
Nawiązanie bliskiego kontaktu w relacjach: nauczyciel – dziecko, nauczyciel – rodzic
Cele operacyjne:
Dziecko:
zna imiona nowych kolegów i koleżanek,
poznaje różne zabawy i piosenki przedszkolne,
uczestniczy w zajęciach,
nawiązuje bliski kontakt z nauczycielem oraz resztą personelu przedszkola,
kojarzy przedszkole z czymś przyjemnym
Rodzic:
uświadamia sobie, że pobyt dziecka w przedszkolu może być dla niego
ciekawym i wesołym przeżyciem,
dokonuje obserwacji swojego dziecka na tle grupy rówieśników,
integruje się z rodzicami innych dzieci podczas wspólnych zabaw i zajęć,
poznaje metody i formy pracy z dziećmi w przedszkolu,
uczestniczy w zorganizowanych grach i zabawach
Środki potrzebne do realizacji zajęć: płyta z nagraniem muzyki dowolnej, znaczek na
szafkę dla każdego dziecka, chusteczka, chusta animacyjna, duża folia, farbki plakatowe
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie:
1. Powitanie piosenką – element „Porannego kręgu” - Śpiewanie powitalnej piosenki,
w której wymienia się imię każdego dziecka:
„Witaj ... (imię dziecka), jak się masz, jak się masz? - dzieci patrzą na dziecko,
o którym śpiewamy i machają do niego
Wszyscy cię witamy - Wyciągają ręce w geście powitania
Wszyscy cię kochamy - Krzyżują ręce na piersiach
bądź wśród nas, bądź wśród nas” - Wszyscy chwytają się za ręce
2. Zabawa na powitanie – „Witanie się różnymi częściami ciała”. – Dzieci, rodzice
i nauczyciele chodzą po sali w różnych kierunkach w rytm muzyki. Gdy muzyka
ucichnie wszyscy witają się z napotkaną osobą różnymi częściami ciała, wymieniając
między sobą ,, dzień dobry” wg propozycji nauczycielki ( palce wskazujące, palce
małe, łokcie, kolana, plecy…)
Część główna:
1. Wybieramy swoje znaczki – dzieci wspólnie z rodzicami wybierają znaczek, który
będzie mu towarzyszył przez całą edukację przedszkolną. Następnie wspólnie
przyklejają znaczek na szafce w szatni, na krzesełku, na szafce w sali oraz w łazience.
Od tej chwili dziecko jest już pełnoprawnym przedszkolakiem
2. Wspólne zabawy na dywanie z innymi dziećmi – zabawy konstrukcyjne, zabawy
dowolne
3. Zabawy tradycyjne w ogrodzie przedszkolnym:
a) Mam chusteczkę haftowaną
b) Stary niedźwiedź mocno śpi
c) Gąski, gąski do domu
4. Zabawy z chustą animacyjną w ogrodzie przedszkolnym:
a) „Przebieganie pod chustą” – dzieci wraz z rodzicami podnoszą i opuszczają chustę,
trzymając ją za uchwyty. Nauczyciel mówi, kto ma zmienić miejsce, np. przebiegają
ci, którzy mają niebieskie oczy; przebiegają osoby, które mają siostrę itp. Gdy chusta
jest maksymalnie w górze, dzieci te przebiegają pod nią. Rodzice pomagają dzieciom.
b) „Kwiat lotosu” – jedno dziecko siedzi na środku chusty z nogami pod brodą.
Pozostali uczestnicy trzymają chustę za brzeg. Zwracają się w prawą stronę, idąc
powoli zawijają siedzącego. Gdy jest on zawinięty do wysokości ramion zatrzymują
się i na słowa „trzy, cztery” równocześnie i szybko wycofują się.
c) „Rybak i rybka” – dzieci wraz z rodzicami stoją w kręgu trzymając brzeg chusty.
Wybieramy dwie osoby, które przyjmują rolę „rybaka” i „rybki”. Rybak wchodzi na
chustę i stara się złapać pływającą w wodzie rybkę. Bawiący się falują chustą,
utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi. Gdy ten złapie rybkę, następuje zmiana
par.
Zakończenie:
1. Zabawa plastyczna – malowanie 10 palcami – „Łąka” – Wszyscy rodzice wraz
z dziećmi malują na rozłożonej na trawie folii łąkę.
2. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie gości.
Scenariusz III
Imię i nazwisko prowadzącego:
Grupa wiekowa:
Temat kompleksowy: Witamy w przedszkolu
Temat dnia: Nasz plan dnia
Cel główny:
Poznanie planu dnia przedszkola
Cele operacyjne:
Dziecko:
poznaje plan dnia przedszkola
nawiązuje bliski kontakt z nauczycielem i innymi dziećmi,
kojarzy przedszkole z czymś przyjemnym,
uczestniczy w zabawach.
Metody:
recytacja wiersza przez nauczycielkę
rozmowa
objaśnienia
twórczość plastyczna dzieci
ćwiczenia ruchowe
Formy pracy:
Indywidualna
Grupowa
Środki potrzebne do realizacji zajęć: wiersz B. Szelągowskiej „W przedszkolu jak
w domu”, obrazki do planu dnia przedszkola, kolorowanki z zajęciami, które odbywają się
w przedszkolu
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie:
1. Powitanie piosenką – element „Porannego kręgu” - Śpiewanie powitalnej piosenki,
w której wymienia się imię każdego dziecka:
„Witaj ... (imię dziecka), jak się masz, jak się masz?
Wszyscy cię witamy. Wszyscy cię kochamy,
bądź wśród nas, bądź wśród nas”.
Część główna
1. Wysłuchanie wiersza „W przedszkolu jak w domu”- B. Szelągowskiej.
Czy słońce na niebie, czy deszcz z nieba leci,
Idą do przedszkola z rodzicami dzieci.
W przedszkolu zabawek i książek bez liku,
Każdy ma tam miejsce przy małym stoliku.
Razem z naszą Panią, pilnie się uczymy.
Gdy czas na zabawę, chętnie się bawimy.
Powiem Wam coś jeszcze! Nie mówcie nikomu…
Że my się czujemy jak u siebie w domu!
2. Rozmowa na temat wiersza.
-
Kto idzie do przedszkola?
-
Czego jest dużo w przedszkolu?
-
Co można robić w przedszkolu?
3. Obrazkowy plan dnia przedszkola – wspólne omówienie obrazków i stworzenie planu
dnia w przedszkolu. Plan dnia zawieszamy w sali w widocznym miejscu w poziomie,
nad obrazkami umieszczamy wskazówkę i po każdym odbytym fragmencie planu dnia
przesuwamy wskazówkę na kolejny fragment. (załącznik nr 1 – źródło: zasoby
Internetu).
4. Zajęcia w przedszkolu – malowanie kolorowanek farbkami za pomocą paluszków.
(załącznik 2 – źródło: zasoby Internetu)
Zakończenie:
1. Zabawa na zakończenie - „Podaj mi rączkę” - Dzieci dobierają się w pary
a następnie głośno powtarzają za nauczycielem rymowankę:
Dwie rączki mam – rączki tobie dam.
Zatańczymy w koło, będzie nam wesoło. (B. Szelągowska)
Za każdym razem następuje zamiana par.
ZAŁĄCZNIK DO SCENARIUSZA (źródło: zasoby Internetu)
SCHODZENIE SIĘ DZIECI, ZABAWA:
ŚNIADANIE:
ZAJĘCIA PROGRAMOWE EDUKACYJNO – WYCHOWAWCZE:
SPACER, ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM:
OBIAD:
ODPOCZYNEK POOBIEDNI:
PODWIECZOREK:
ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE:
ROZCHODZENIE SIĘ DZIECI:
Opracowała: Ilona Poloczek
Przedszkole Nr 16 Integracyjne w Chorzowie