IV szkół podstawowych, bazujących na treści

Transkrypt

IV szkół podstawowych, bazujących na treści
Propozycja scenariusza aktywnych lekcji wychowawczych
dla klas I – IV szkół podstawowych,
bazujących na treści spektaklu:
Poskromienie nieznośnego Smoka
Lekcja 3. Rycerze
Cele:
­ kształtowanie charakteru
­ uwrażliwienie na wartości
­ kształtowanie właściwego postępowania
Formy i metody pracy:
­ wizytówka
­ puzzle
­ praca w grupach
­ burza mózgów
Środki dydaktyczne:
­ kartki z narysowanym herbem
­ przybory do pisania
­ szpilki
­ mazaki
­ duże arkusze papieru z odrysowanym kształtem postaci podzielonym na różne
części (puzzle)
­ arkusz papieru
Przebieg zajęć:
1. Herb rycerski
Każdy z uczniów otrzymuje niewielką kartkę z narysowanym herbem (lub też
kartkę w kształcie herbu). Uczniowie na swoich herbach wypisują swoje imię i pięć,
najważniejszych według nich wartości, którymi w życiu kieruje się prawdziwy rycerz.
Uczniowie przypinają sobie swoje herby i przedstawiają wartości, które wypisali.
2. Puzzle ciała
Nauczyciel przypomina uczniom postać Sir Galopada ze spektaklu – jak się
zachowywał, czy zachowywał się jak prawdziwy rycerz, dlaczego. Uczniowie dzielą
się na 5-osobowe grupy. Każda grupa otrzymuje arkusz papieru z puzzlami ludzkiego
ciała. Zadaniem uczniów jest napisanie, z czego składa się prawdziwy rycerz –
w poszczególne zaznaczone części ciała uczniowie wpisują cechy prawdziwego
rycerza. Po zakończeniu pracy poszczególne grupy przedstawiają swoje puzzle.
Następuje podsumowanie.
3. Kodeks rycerski
Uczniowie pracują w 5-osobowych grupach. Każda grupa tworzy kodeks
honorowego postępowania rycerza. Jak rycerz powinien się zachowywać, co mu
wolno, a co nie przystoi. Po zakończeniu pracy, uczniowie przedstawiają swoje
kodeksy. Nauczyciel pyta uczniów, czy dzisiaj potrzebni są rycerze, na czym polega
bycie rycerzem w dzisiejszych czasach.
Następuje podsumowanie zajęć – każdy jest i powinien być rycerzem w swoim
codziennym życiu.
Opracowanie: mgr Agnieszka Białek