SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ

Transkrypt

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ
Publiczne Gimnazjum im Ofiar Katynia w Piątnicy
KONSPEKT lekcji matematyki
w klasie II Gimnazjum
Temat lekcji: Twierdzenie Pitagorasa w zadaniach praktycznych.
Informacje ogólne:
Prowadzący: mgr Monika Sikorska – nauczyciel matematyki
Obserwujący: Artur Wierzbowski – dyrektor szkoły, Katarzyna Wierciszewska – nauczyciel
matematyki, Anna Pruszko - nauczyciel matematyki, Lidia Wdówka – nauczyciel języka polskiego,
Mariola Dąbrowska – nauczyciel języka polskiego.
Data:13 marca 2013r.
Czas trwania: 45 minut
Klasa: IIB
Liczba uczniów: 21
w tym:
-jeden uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, niepełnosprawność intelektualna
w stopniu lekkim,
Cele kształcenia – wymagania ogólne z PP ( Podstawy Programowej Kształcenia Ogólnego dla III
etapu edukacji)
I. Wykorzystanie i tworzenie informacji.
II. Wykorzystanie i tworzenie reprezentacji
IV. Uzycie i tworzenie strategii.
V. Rozumowanie i argumentacja.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:

zastosować twierdzenie Pitagorasa do obliczania brakujących długości odcinków
w figurach płaskich ( wymaganie 10.7 PP);

umie rozwiązywać zadania tekstowe z wykorzystaniem twierdzenia Pitagorasa
(wymaganie 10.7, 10.8 PP);

umie rozwiązać zadania tekstowe z wykorzystaniem własności przekątnych rombu
(wymaganie 10.7, 10.9, 10.8 PP);

umie obliczyć długość boku trójkąta równobocznego mając dane jego pole i wysokość
(wymaganie 10.7, 10.8, 10.22 PP);
Metody: pogadanka, ćwiczenia praktyczne;
Forma pracy: praca zbiorowa i indywidualna, problemowa,
Środki dydaktyczne:
 krzyżówka,
 karta pracy z zadaniami praktycznymi;
 prezentacja multimedialna;
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji
Przebieg lekcji:
Uczniowie w normie
Uczeń z orzeczeniem
intelektualnej
wykonuje te same
Nauczyciel
czynności co
pozostali uczniowie
Uwagi!
Część
wprowadzająca
1. Sprawdzenie listy obecności.
Kontroluje pracę
uczniów na każdym
2. Sprawdzenie pracy domowej.
Sprawdzenie
etapie lekcji
poprawności
3. Podanie tematu lekcji.
wykonywania zadań
4. Ustalenie sposobu pracy na
Wyjaśnia, zachęca
lekcji.
do pracy.
Ustala jasne
kryteria i sprawdza,
czy uczniowie je
rozumieją
Ustala zasady pracy
na lekcji
Część właściwa
1.Rozdanie kart pracy dla każdego
Uczeń z orzeczeniem
ucznia część
otrzymuje bardzo
podobną kartę pracy
różnica w wielkości
liter,
Rozdaje karty pracy
2. Wprowadzenie do tematu –
Pytania kierowane przez
Wprowadza
pogadanka: przypomnienie
nauczyciela do ucznia są
uczniów
twierdzenia Pitagorasa oraz
prosto sformułowane
temat, kieruje
twierdzenia odwrotnego do
pogadanką.
twierdzenia Pitagorasa, a także
Zadaje jasno i
przypomnienie wzorów na
prosto
wysokość i pole trójkąta
sformułowanie
równobocznego, przekątną
pytania/ w
kwadratu – uzupełnienie
szczególności do
krzyżówki, która znajduje się na
ucznia z
karcie pracy;
orzeczeniem/
3. Uczniowie pod opieką
nauczyciela rozwiązują zadania 2,
3, 4, i 6, które to znajdują się na
przygotowanej przez n-la karcie
pracy, formułowanie wniosków.
4. Omówienie zadań
przygotowanych jako praca
domowa.
Część
podsumowująca
1. Podsumowanie pracy
uczniów;
2. Podsumowanie lekcji,
ewaluacja;
Nauczyciel kontroluję
pracę ucznia.