konspekt do lekcji przyrody w klasie iv

Transkrypt

konspekt do lekcji przyrody w klasie iv
KONSPEKT DO LEKCJI PRZYRODY W KLASIE IV
TEMAT: Zmysły człowieka i ich rola w poznawaniu świata.
CEL OGÓLNY: zapoznanie z nazwami zmysłów i odpowiadających
im narządów
PO ZAKOŃCZONEJ LEKCJI UCZEŃ POWINIEN :
•
•
•
•
Znać nazwy 5 zmysłów człowieka
Dopasować nazwę narządu do odpowiedniego zmysłu
Określać cechy przedmiotów codziennego użytku – kształt, kolor, zapach, smak
Pracować samodzielnie i w grupie
METODY: słowna – objaśnienie, praktycznego działania
FORMY: grupowa, indywidualna
ZASADY: poglądowości, łączenia teorii z praktyką, stopniowania trudności, życzliwej
pomocy, świadomości i aktywności, indywidualizacji, łączenia teorii z praktyką,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : plątanina, przedmioty codziennego użytku, obrazki i
etykiety, karty pracy, kredki, klej
PRZEBIEG LEKCJI:
I ZAJĘCIA WSTĘPNE:
1. Przywitanie.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Sprawdzenie pracy domowej.
II WPROWADZENIE DO TEMATU LEKCJI:
1. Określanie cech otrzymanych przedmiotów – każdy z uczniów otrzymuje jeden
przedmiot i podaje jego nazwę oraz cechy charakterystyczne : kształt, zapach, kolor, z
czego został wykonany itp..
* zwrócenie uwagi na wypowiadane słowa : widzę, czuję zapach, dotykam…
2. Krótka pogadanka na temat tego jak poznajemy cechy przedmiotów, co
wykorzystujemy określając cechy przedmiotów.
3. Rozwiązanie plątaninki (załącznik1) – rozwiązanie : ZMYSŁY
4. Zapisanie tematu lekcji :
Temat : Zmysły człowieka i ich rola w poznawaniu świata.
III OPRACOWANIE TEMATU LEKCJI:
1. Przyporządkowanie obrazków przedstawiających narządy zmysłów do odpowiednich
nazw (etykiety) :
- do tablicy zostaje przywieszony arkusz szarego papieru z przyklejonymi nazwami
zmysłów, zadaniem uczniów jest przywieszenie w odpowiednie miejsce obrazków
przedstawiających: oko, ucho, nos, język i dłoń:
Zmysł
Narząd
Wzrok
Słuch
Węch
Smak
Dotyk
2. Uzupełnianie karty pracy (załącznik 2): zadaniem uczniów jest pokolorowanie
jednakowym kolorem nazwy zmysłu i odpowiadającego mu narządu.
- przyklejenie karty pracy do zeszytu.
IV PODSUMOWANIE PRACY NA LEKCJI :
1. Powtórzenie wiadomości poznanych na lekcji.
2. Zabawa ,,zgadnij co trzymasz w ręce’’ – uczeń z zawiązanymi oczyma otrzymuje
przedmiot, ma za pomocą zmysły dotyku, węchu i smaku określić co to jest.
3. Zabawa ,,znajdź mnie’’ – jeden z uczniów ukrywa się w klasie i stojąc w miejscu
wydaje cicho określony wcześniej dźwięk ( np. cmokanie) , drugi uczeń mając
zawiązane oczy próbuje go odnaleźć wykorzystując zmysł słuchu.
V ZAJĘCIA KOŃCOWE
1. Ocena aktywności uczniów.
2. Zadanie pracy domowej ( załącznik 3)
3. Porządkowanie sali lekcyjnej.

Podobne dokumenty