harry potter

Transkrypt

harry potter
SCENARIUSZ ZAJĘĆ LITERACKO-PLASTYCZNYCH POŚWIĘCONYCH KSIĄŻKOM
Z SERII „HARRY POTTER” J.K. ROWLING
Temat: Szkoła magii i czarodziejstwa według Harrego Pottera J. K. Rowling
Grupa docelowa: dzieci 7-11 lat, czas zajęć: ok. 1.5 godz., prowadzenie: 1-2 animatorów, w zależności od wielkości grupy
Cele:
- ćwiczenie pracy w zespole
- zapoznanie się z fragmentami książek z serii Harry Potter
- rozwijanie wyobraźni dzięki zabawie z zaklęciami magicznymi, których uczono w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart
Przebieg zajęć
Slajdy z zagadkami
dotyczącymi treści
Harrego Pottera
środki
Slajdy, rzutnik
metody
Opis w formie
pogadanki
formy
zbiorowa
czas
10 min.
Przydział do
domów
Kapelusz-tiara
przydziału, kartoniki
z symbolami
domów (tyle, ile
jest dzieci – tak
żeby podzielić
równo na 4 grupy),
duże znaki domów
do powieszenia na
ścianach
Szary papier,
kredki, krepiny,
kolorowe papiery
Kartki z zaklęciami i
kartki ze
sytuacyjna
indywidualna
5 min.
Projektowanie
herbów
Test z zaklęć
Działalność
grupowa
artystyczna uczniów
25 min.
Metody
aktywizujące
10 min.
grupowa
uwagi
Po slajdach
wprowadzenie do
zajęć, objaśnienie
punktacji; przez
całe zajęcia każdy
dom zbiera punkty
za wykonane
zadania
Każde dziecko
losuje kartonik
wskazujący dom,
do którego będzie
należało. Po
wylosowaniu
ustawia się pod
wiszącym na ścianie
odpowiednim
znakiem domu.
Każdy dom
projektuje swój
herb
Każdy dom musi
połączyć zaklęcia z
znaczeniami zaklęć,
papier A4, klej
Kto to powiedział?
Tekst – czytanie
wybranych
fragmentów
Eliksir szczęścia
Kubki plastikowe,
dzbanek z wodą
imbirową, cynamon,
sok z cytryny, miód,
kawa, sok
pomarańczowy
Praca z tekstem
zbiorowa
15 min.
Zbiorowa i
indywidualna
15 min.
odpowiednim
znaczeniem i
przykleić na kartce.
Potem sprawdzamy
wykonanie zadania i
przydzielamy
punkty.
Prowadzący czyta
cytaty z książki,
uczestnicy muszą
zgadnąć, kto co
powiedział, za
właściwą
odpowiedź dom
dostaje punkty
Na zasadzie
głuchego telefonu –
prowadzący
przekazuje
pierwszej osobie
przepis na eliksir
szczęścia. Ostatnia
osoba musi
powiedzieć, co
dodajemy do
eliksiru.
Sprawdzamy z
prawdziwym
przepisem i każdy
przyrządza
właściwy eliksir –
napój do wypicia
(woda imbirowa,
cytryna, miód).
Składniki można
odpowiednio
ponazywać. (np.
imbir – wywar z
mandragory itp. )
Ogłoszenie
Dyplomy
wyników na
ukończenia
zakończenie szkoły i Hogwartu
wręczenie
dyplomów
inscenizacyjna
zbiorowa
5 min.