Scenariusz lekcji

Transkrypt

Scenariusz lekcji
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Ryczowie, Gimnazjum nr 2
SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII W KLASIE III GIMNAZJUM
Cele lekcji:
Uczeń:
• rozróżnia wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny upadku Rzeczypospolitej,
• zna okoliczności powstania Legionów Polskich we Włoszech i ich szlak bojowy,
• ocenia politykę Napoleona wobec sprawy polskiej oraz postawę Polaków wobec Napoleona.
Metody:
• praca z e-podręcznikiem, elementy wykładu, praca z mapą, praca z tekstem i materiałem ilustracyjnym.
Formy pracy: praca indywidualna, praca w parach.
Środki dydaktyczne: e-podręcznik, podręcznik.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu i celów lekcji.
2. Uczniowie przypominają daty trzech rozbiorów Polski oraz państwa zaborcze. Na mapie ściennej wskazują
tereny zabrane Polsce przez Rosję, Austrię i Prusy.
Faza realizacyjna
1. Uczniowie dobierają się w pary. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie w zeszycie tabeli zatytułowanej
„Przyczyny rozbiorów Polski”. Na podstawie tekstu z podręcznika uczniowie wpisują do tabeli wewnętrzne
i zewnętrzne przyczyny upadku I Rzeczpospolitej. Po upływie wyznaczonego czasu prezentują swoją pracę.
2. Nauczyciel prosi jednego z uczniów, aby otworzył stronę e-podreczniki.pl i znalazł temat „Tyran albo
geniusz. Imperium Napoleona”, a następnie odnalazł lekcję podsumowującą do tego tematu. W ramach
powtórzenia wiadomości uczniowie wykonują ćwiczenie nr 7.
3. Nauczyciel prezentuje uczniom oś czasu, na której zaznaczony jest rok powstania Legionów Polskich we
Włoszech (e-podreczniki.pl), a uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego Polacy po upadku
Rzeczypospolitej szukali schronienia we Francji? ( odpowiedź: Polacy wiązali nadzieje na odzyskanie
niepodległości z rewolucyjną Francją, która znajdowała się w stanie wojny z zaborcami Rzeczypospolitej –
Austrią oraz Prusami). Zapis odpowiedzi do zeszytu przedmiotowego.
4. Uczniowie wysłuchują wypowiedzi Napoleona Bonaparte i Jana Henryka Dąbrowskiego, umieszczonych
w e-podręczniku, a następnie wykonują ćwiczenie nr 2 (przyporządkowują właściwym osobom
odpowiednie cele, oczekiwania oraz korzyści związane z utworzeniem Legionów Polskich).
5. Nauczyciel uzupełnia informacje – przedstawia przyczyny, dla których Polacy zdecydowali się na utworzenie
Legionów Polskich we Włoszech. Prezentuje biografie i wizerunki gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa
Wybickiego, okoliczności powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” oraz faksymile rękopisu
Mazurka Dąbrowskiego. Uczniowie porównują treść Mazurka Dąbrowskiego z jego pierwowzorem
(wszystko materiały zamieszczone na stronie e-podreczniki.pl)
6. Uczniowie czytają tekst z e-podręcznika zatytułowany „W szeregach legionów”, a następnie wykonują
ćwiczenie nr 3, którego celem jest wskazanie prawdziwych zdań dotyczących umundurowania legionistów.
7. Na podstawie mapy zamieszczonej na stronie e-podreczniki.pl nauczyciel omawia losy legionistów podczas
walk w Europie i poza nią.
Faza podsumowująca:
1. Uczniowie oceniają politykę Napoleona wobec Polaków.
Ewaluacja: Tarcza strzelnicza
„Szkoła na czasie, e – podręczniki w klasie!” - scenariusz lekcji.
Strona 1